Jump to content

Oglinzi cu efect anti-orbire


Adee
 Share

Postare recomandată

e la fel ca la octavia. Oglinda ta e de G5 si pinii liberi tb sa fi 5 si 4

post-1788-1261555203_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms domnu, mereu la datorie! poate rezolvam cumva sa am si eu programul ala daca merge pe vista, am unu dar nu merge pe vista....

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''pinul 6 la iluminare T12a/11 de la centrala electrica''

Zi-mi mai exact unde vine asta si ce este exact ca nu o gasesc...e pozitia? sau ce vrea sa fie centrala electrica are mai multe mufe fiecare notate cu niste litere care mufa pinul banuiesc ca este 12 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala electrica e bordnetz , e onboard power supply control unit, sub bord in stanga, iar T12a este mufa B neagra si 11 e pinul unde trebuie sa te legi. Vezi ca acolo este un fir deja, te legi de el.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu imi merge am pus toate firele si degeaba

Trebuie codat ceva? oricm maine ajung la skoda sa pun ceasurile de rs poate o sa imi spuna ce are....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde ledul de la oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi merge am pus toate firele si degeaba

Trebuie codat ceva? oricm maine ajung la skoda sa pun ceasurile de rs poate o sa imi spuna ce are....

Daca ai facut cablajul OEM nu cred ca da drumu la semnal daca nu codezi senzorul de lumina/ploaie de aceea probabil nici nu ai alimentare la oglinda. La O2 e conditionata oglinda anti-orbire de existenta senzorului de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E conditionata de prinderea mecanica, electrica nu are nici o treaba.

@Gabriel, ai alimentare pe pinul 1 si masa pe pinul 2? Astea sunt cele mai importante, celelalte nu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific ...ca azi noapte nu am avut timp sa verific crezand ac e ceva de activat dar eroare nu a dat pe nimica la tester azi...

o sa vad si cum am pus pinii aia ca mi s-a luat de ei , nu am gasit si am uitat sa intreb la skoda, de unde iau marsariere....firul trebuie sa fie tot in centrala, care e mufa si pinul, ma gandesc ca gasiti usor pe program , eu nu le am.

Cred ca in final o sa skoda oglinda si o sa o probez pe baterie ca nu puteam sa fac asta de la inceput sa stau linistit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata merge dar nu se vede ca face ceva...nu am reusit sa gasesc firul de mers inapoi, t12a/11 scoate minus la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se vada doar daca ai pe cineva in spate cu luminile aprinse.

Nu e ala, e t12b/12 culoare negru/ albastru. T12a/11 e pinul de unde se ia comanda pentru iluminarea interioara.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of pai mai tu ai zis ca e 11 pe pagina anterioara...in fine nu cred ca are nimica ca e legat acolo o sa il schimb mai tarziu...ms mult dar daca tot ma ajuti ajuta-ma si cu pinul de mers inapoi ca nu am pozitie sa caut cu lampa acolo si deja ma doare spatele cat am stat sub ea.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-am zis mai sus, ai 4 pini care trebuie legati de la mufa de la oglinda, alimentare, masa, comanda de la iluminarea interioara si comanda de la mersul inapoi.

comanda de la iluminarea interioara T12a/11 e pinul culoare blue/grey

comanda de la mers inapoi t12b/12 culoare negru/ albastru

post-1788-1263725583_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e bine tot ce am facut mai ramane firul de mers inapoi de legat dar acuma am alta problema cu esp...

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Recomandat e sa ti-o comanzi din fabrica (oricum nu e foarte scumpa si oricum ai ajunge mai scump daca ti-o montezi tu AM). Montarea AM e doar pentru cei care regreta ca nu si-au luat din fabrica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot o iei pe cea interioara recomand sa le iei si pe cele exterioare. Alea chiar nu merita sa le pui dupa pentru ca sunt exaherat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin...eu stiam ca cele exterioare sunt doar anti-reflex(cele cu tenta albastruie).Sunt si oglinzi heliomate pt exterior la Octavia 2? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anti-reflex(cele cu tenta albastruie) = heliomate

exista si oglinzi cu auto-dimming, adica in traducere efect automat antiorbire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele auto-dimming pot fii usor recunoscute dupa marginea cauciucata neagra din jurul sticlelor.

Am cautat si o poza dar n-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Am dat zeci de serch pentru o problema de apa in oglinzi exterioare la Touareg in locul cu lampa de semnalizare, dar mereu ajung doar la Skoda! Numai aici sunt discutii despre oglinzi? Are cineva un sfat pentru mine? Ar trebui sa fie simplu avand in vedere ca este un bec care mai trebuie si schimbat cateodata. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roaga cand iti schimba bara cu leduri de semnalizare sa o siliconeze sa nu mai patrunda apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu gasesc unde sa leg firul de comanda mers inapoi, din caseta oglinzii pleaca din pinul 3...ma ajuta cineva cu o schema sau indicatii unde trebuie sa ajunga...E vorba de un golf 5....Mersi

Modificat de dani_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!