Jump to content

Oglinzi cu efect anti-orbire


Adee
 Share

Postare recomandată

@Pisicuta: zici ca oglinzile in tenta albastra sunt facute doar pentru varianta de echipare L&K? ai cum sa faci rost de codul oglinzilor de acest gen? merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca astea sunt codurile pentru "tinted":

1Z1 857 521 L - stanga

1Z1 857 522 L - dreapta

Vezi si tu daca nu cumva sunt paruri mai noi... documentatia la care am avut acces e de prin 2006. :P

Mai sunt si cu "K" la coada, dar cred ca L e varianta mai noua. Verifica totusi inainte de a da comanda... nu pot garanta 100% ca e absolut corect.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update si de la mine - am montat oglinda laterala (doar stanga) electrocromatica. Circuitul e tras pana in mufa din stalpul A.

Functioneaza excelent. Revin cu detalii.

Later Edit: Oglinzile luate dintr-un magazin de piese de schimb, la noroc - am intrat dupa filtre, tipul se lauda ca poate aduce orice piesa, eu am zis ca OK - as vrea oglinzi din alea. Tipul ezta un pic, dupa care zice, am dar nu se potrivesc. Eu am zis ca nu am auzit bine - tipul imi explica ca le-a luat pt el, a fost la electrician si ala i-a zis ca nu se pot monta. Am plecat cu oglinzile in punga fara a fi sigur ca se potrivesc (avea ETKA dar pe ele nu era cod de Skoda - sau de alta marca VW). Se pare ca s-au potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Electrocrome, adica verzui, comandate de senzorul de la oglinda interioara, care se intuneca in functie de lumina proiectata din spate? Au o margine de cauciuc?

Si Pisicutza inteleg ca magazinul e secret, dar un pret se poate? Multumim!

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, te ajut eu, se vede ca nu prea ma integrez pe forumul asta, este?

post-19790-1207436897_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am pe masina cele cu tenta albastra si vreau sa le schimb cu cele cu senzor ...daca e cineva interesat de cele cu tenta albastra astept oferte..!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata cea de interior stiu ca voia cineva poze....

post-2238-1210435819_thumb.jpg

post-2238-1210435828_thumb.jpg

post-2238-1210435836_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina cele cu tenta albastra si vreau sa le schimb cu cele cu senzor ...daca e cineva interesat de cele cu tenta albastra astept oferte..!!

ma intereseaza pe mine cele in tenta albastra; sunt si incalzite electric, nu? da-mi un PM cu un numar de telefon sa putem lua legatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc gabriel, vroiam sa vad cum e sistemul de prindere, am reusit sa cumpar si eu o oglinda antiorbire si acum am sa incerc sa o montez, sa vad care ca am comandat una de audi si una de vw sa vad care vine prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cum mi-am montat eu oglinda cu efect anti-orbire

1. Am cumparat de pe e-bay una de audi dar cand a ajuns am vazut ca e neagra si am mai comandat una de vw gri :) Ambele 200Ron

2. Am scos-o pe cea veche de pe masina prin rotire catre stanga a suportului care o fixeaxa in parbriz.....asta a fost marea mea dilema deoarece nu stiam cum se scoate

3. Am scos suportul care o fixeaza de pe cea veche

dsc09289ok0.th.jpg

4. Se scoate clema de prindere cu ajutorul unui torx de 6

dsc09293fd5.th.jpg

5. Cu ajutorul unui burghiu de 4 se masoara in prealabil eu am folosit banda adeziva sa marchez pe burghiu distanta ce trebuie gaurita.

dsc09296mf4.th.jpg

6. Gauriti un pic in stanga sau dreapta astflel incat burghiul sa ajunga la sfarsit nu pe centru ci intr-o parte

dsc09297qj3.th.jpg

7. Am facut si gaura pentru firele ce vor ajunge la plafon

dsc09301vd2.th.jpg

8. Am desfacut oglinda anti-orbire

dsc09304pt4.th.jpg

9. Dupa ce am desfacut oglinda am scos mufa de alimentare si am pastrat doar firele 1 si 3 restul le voi monta cand montez si oglinzile laterale anti-orbire

dsc09306hb4.th.jpg

10. Am montat totul la loc

dsc09313zo3.th.jpg

Si e gata oglinda

dsc09314lo4.th.jpg

Sper ca v-am fost de folos, pentru mine a mers operatiunea

post-10153-1231921325_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedera ca mi-au fost furate oglinzile laterale ma gandesc sa pun in locul lor oglinzi heliomate. Poate reusesc sa le iau asa pe casco...

Oglinzile mele erau cu tenta albastra deci cei care le vreti o sa le gasiti probabil la baieti. ;)

Intrebarea e daca merg (daca se inegresc) cele heliomate avand in vedere ca oglinda interioara este heliomata.

Daca stie cineva va rog sa-mi raspundeti pana maine cand ma duc sa le comand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca trebuie facuta o setare cu vag-comul sau vas-ul sa stie masina ca le are. Apropo, nu stiu unde ai sa gasesti pt. ca am trimis eu un mail la ceh si nu le are pe stoc. Din alta parte ma tem ca preturile vor fi astronomice. Sa ne tii la curent cu ce faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama ca sunt foarte scumpe desi mi se par exagerate sumele vehiculate aici. Sper sa le rezolv cumva pe casco.

Ar fi perfect daca n-ar mai trebui nici o alta adaptare in afara de vag com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai treaba cu Vag-Com, dar trebuie trase circuite. In principiu calculatoarele de usi tb sa fie High-End, insa a ta, fiind RS, cred ca le are deja. Daca iti trebuie coduri pt firele de reparatie (pt tras circuit) ti le pot da in weekend...

Oglinzile helio (nu cele cu tenta) sunt infect de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma discutiilor cu 3 oameni diferiti de la brady am ajuns la concluzia ca e prea multa bataie de cap pentru montarea oglinzilor heliomate.

In consecinta am comandat tot cu tenta albastra. Mai ramane doar sa gasesc un mod de a le proteja de la un alt furt.

Multumesc celor care au scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa le protejezi. Scrie numarul de inmatriculare pe ele o sa le cresti putin sansele sa "scape" avand valoare de revanzare mai mica....In rest nimic care sa fie cat de cat OK estetic asta e cel mai mic compromis. Oricum ti le pot sparge fara sa le "salte" si eu le-am avut saltate si acum ma astept oricand la recidiva. Deocamdata a trecut aproape jumatate de an si am scapat...dar e relativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

E :icon_cool: u am montat oglinda interioara cu efect antiorbire de audi a4. Oglinda este cu aspect aproape identic cu cea care a fost pe masina. Prinderea pe parbriz este identica . Are un buton la mijloc cu care se poate dezactiva functia de antiorbire. La aparitia unei lumini puternice din spate oglinda se inchide la culoare treptat in functie de intensitatea luminii din spate. Dupa montare am vazut cit de utila este cind, cite un flacau cu faruri reglate aiurea sau faza lunga incearca parca sa-ti scoata ochii.Este excelenta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu am din stoc nici oglinda retrovizoare interioara cu efect antiorbire nici MAXI-DOT, la mine este imposibila banuiesc montarea unei oglinzi cu efect antiorbire, insa as fi foarte interesat de cele cu tenta inchisa, asa ca ma puteti ajuta spunandu-mi de unde pot cumpara astfel de oglinzi si cam cat este pretul lor? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti monta fara problema oglinda retrovizoare anti-orbire si maxi-dot insa nu stiu daca face banii... cauta la ceh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca pot monta, nu ar costa mult sa le cumpar, faza e ca la servie montarea m-ar costa undeva la 1000ron spun ei, pt ca e prea mult de munca la montarea maxi-dot-ului, si nu sunt dispus sa dau atat. E cineva care stie daca pot monta oglinda retrovizoare antiorbire fara maxidot si daca da m-ar utea ajuta cu montajul?

Oricum, cel mai mult ma intereeaza oglinzile laterale antiorbire sau heliomate, stiti daca se pot gasi si unde?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai nevoie de maxidot. Trebuie sa montezi si oglinda interioara antiorbire deoarece acolo e montajul electronic care le comanda si pe celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum alex610 a fost activ ultima data in octombrie pe acest forum vreau sa pun aici o intrebare.

Am aceeasi oglinda , imi poate da cineva o schema sa o alimentez fara sa o mai desfac eu ca raman urme pe ea, el zicea pe pinul 1 si 3 pe acesti pini am culoarea alb respectiv gri, unde o alimentez si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul 1 la sig SC4

pinul 2 la masa

pinul 3 la firul ce alimenteaza lampa de mers inapoi

pinul 4 la oglinda exterioara

pinul 5 la oglinzile exterioare

pinul 6 la iluminare T12a/11 de la centrala electrica

Asta e valabil la oglinda de la octavia.

post-1788-1261544938_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar numai ca eu am doar 4 fire si 4 pini decat 5 si 6 sunt liberi

oglinda nu stiu de ce este exact cred ca este de golf 4 sau 5 ...codul fiind 1K0857511

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!