Jump to content

Oglinzi cu efect anti-orbire


Adee
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza si pe mine daca aftersale se poate monta pe O2 oglinda cu efect antiorbire. Nu am comandat-o cand am cumparat masina dar la cum merg astia cu becurile pe la noi a observat ca este chiar necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adee: cele exterioare le poti schimba super simplu, trebuie doar sa-ti cumperi doua oglinzi heliomate (ma gandesc ca-i in jur de 100Ron/ buc), dar cel de interior poate fi montat doar impreuna cu senzorul de ploaie, aici deja chiar devine complicat.

Richard Nagy

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda de interior cu efect antiorbire este in legatura (dependenta) de oglinzile exterioare heliomate. In momentul in care apesi butonul de pe oglinda interioara si ea isi pierde efectul antiorbire devenind o oglinda normala acelasi lucru se intampla si cu cele exterioare. Intr-adevar oglinda heliomata de interior vine cu senzorul de ploaie/lumina la O II.

Daca vrei o slabire a intensitatii luminii ce se reflecta in oglinda interioara de la farurile din spate eu zic ca ar trebui sa-ti montezi un parasolar tip jaluzea pe luneta. Poate da rezultate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa se lamureasca Leontin si mai bine...pt ca m-a preocupat si pe mine problema si m-am interesat. Daca NU ai oglinda asa si vrei sa iti montezi...TREBUIE schimbat si parbrizul :rolleyes:

Motivul este ca, senzorul de ploaie este prins de parbriz si vine cu acesta. Oglinda are doar o scobitura in picior. In cazul in care nu poti monta doar oglinda de interior heliomata ci aceasta optiune vine impreuna cu senzorul de ploaie, cum spuneti voi aici...atunci e nashpa. Nu stiu daca am sanse sa-mi montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pe mine nu ma intereseaza senzorul de ploaie.....vreau doar sa-mi schimb oglinda din interior cu una cu efect antiorbire......si nu stiu daca e posibil. Pentru cele de exterior mi-as monta unele heliomate dar trebuie sa gasesc din cele originale de la Skoda ca sa se potriveasca si sa-mi mai mearga si incalzirea lor apoi iar cei de la Skoda au zis ca nu exista asa ceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Adee: Intelege si tu, ca nu-i asa greu! La Octavia 2 nu exista oglinda interioara antiorbire fara senzor de ploaie in ea!!! Verifica intr-un catalog de Octavia, si vei vedea ca acestea vin intr-un pachet, si nu poate fi comandata una fara cealalta!

Incearca sa cauti folie care se aplica pe oglinda, cu efect heliomat. Pentru sticle stiu ca exista asa ceva, dar nu stiu cum functioneaza pe oglinda.

Richard Nagy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda interioara antiorbire are doi senzori :daca te uiti atent are un senzor in fata si unul in spatele oglinzii . Cel din fata oglinzii in momentul in care simte o lumina puternica de la farurile unei masini din spatele tau , automat innegreste oglinda .

Se poate monta acest tip de oglinda dar iti trebuie urmatoarele :

parbriz pentru senzor de ploaie

oglinda cu senzor incorporat

unitate centrala confort

unitate centrala bordnetz , ca

cablaje

Pe scurt mai mare daraua decat ocaua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de ajutor. Pana la urma asta e, am trait atata cu masini cu oglinzi fara senzor de antiorbire, nu mor acuma ca nu am. imi pare rau ca nu m-am gandit la asta cand am configurato. In cel mai rau caz ori imi pun folie pe luneta ori schimb decat bucata de geam de oglinda cu una heliomata daca voi fi gasi asa ceva vreodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pe mine nu ma intereseaza senzorul de ploaie.....vreau doar sa-mi schimb oglinda din interior cu una cu efect antiorbire......si nu stiu daca e posibil.

Eu la Audi A3 am avut oglinda cu efect antiorbire, dar fara senzor de ploaie (venita asa din fabrica). Deci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

somebody...la Audi se poate, pot fi comandate separat si sunt si ca optionale separat. La Octavia 2 nu. Sunt numai impreuna cum a spus si Ardei_Iute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

deci oglinzile antiorbire sunt cele heliomate nu? ce fel de oglinzi sunt cele cu o tenta fumurie?sunt si ele antiorbire sau sunt normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oglinzile astea cam cu ce ne-ar ajuta?

post-8825-1174379546_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai zic ca de curand au aparut pe www.auto.asp2.cz oglinda interioara cu efect antiorbire...o sa ii dau un mail omului sa vedem el ce zice... cum se poate pune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a raspuns la mail si zice ca trebuie schimbat parbrizul, curent se trage de la plafoniera. asta pentru oglinda interioara....de exterior nu stiu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate....ce are asa special parbrizul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Sunt in situatia in care m-am trezit cu o zgarietura lunga si adanca, astfel incat as dori sa-mi schimb oglinda (doar sticla) de la Octavia2, din partea dreapta.

Mentionez ca am toate oglinzile heliomate si incalzite.

La service mi s-a zis ca m-ar costa oglinda 14 mil. Am zis "nu vreau cu tot cu portiera, ma intereseaza doar sticla" a zis aaa atunci pardon, e 970 RON (9.7 mil).

La volksparts mi s-a zis la telefon mai intai ca nu exista oglinzi exterioare heliomate pe Octavia2, apoi pe forum am aflat ca exista dar costa 350Euro (?!)

Oi fi eu nebun dar mi se pare un pret umflat cam de 10 ori cat ar trebui sa fie. Deci nu dublu sau triplu, ci de ZECE ori. Pentru cei care intra din strainatate de pe forum si nu mai stiu ce inseamna ROL/RON, tin sa le spun comparand valoarea banului ca un televizor de bucatarie la ora asta costa in jur de 3.000.000 ROL sau 300 RON. Cu 300EURO iti cumperi o camera video noua, dar nu-ti ajunge sa iei o bucata de sticla heliomata.

In conditiile astea, intreb si eu ca prostu : a mai avut cineva oglinda heliomata furata sau sparta pe o Octavia2? Daca da, ce a facut, de unde a cumparat-o si cat a platit pe ea?

Multumesc

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb-o pe casco....ar trebui sa ai asa ceva daca-i vorba de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, oglinzi laterale cu efect anti-orbire se numesc.

Nu pot sa folosesc CASCO. De anul asta toate societatile serioase au impus o franciza obligatorie de 100E iar aceasta suma in continuare mi se pare prea mare pentru o bucata de sticla, fara sa mai pun la socoteala pierderea reducerii de anul viitor si aventurile (cozi cu orele, incercari de bete in roate de fiecare data) de la politie, care de fiecare data au fost un izvor nesecat de nervi.

Haideti sa incercam sa nu deviem de la subiect: a mai avut cineva oglinda heliomata furata sau sparta pe o Octavia2? Daca da, ce a facut, de unde a cumparat-o si cat a platit pe ea? (cine nu a facut-o pe CASCO)

Multumesc.

post-19790-1202914342_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi is scumpe .. eu iti dau doar un link, cauti tu pe net cursul de schimb ca is pe fuga acum .. ai aici ce cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa fiu sigur ca astea sunt exact ce-mi trebuie mie (electrice, antiorbire)? La cursul de azi ar veni cam 200 RON

Si cum comanzi, a facut cineva asta deja pana acum de pe site-ul asta?

Multumesc

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa fiu sigur ca astea sunt exact ce-mi trebuie mie (electrice, antiorbire)? La cursul de azi ar veni cam 200 RON

citez.. se numesc Modr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si eu de oglinzi exterioare heliomate si am primit astfel de raspunsuri:

- la Avia: nu se poate monta aftersale (dar cred ca nimerisem pe ajutorul inlocuitorului celui responsabil de piese de schimb, la asa raspuns)

- la Elcar Gid: cu toata bunavointa doamnei de la piese de schimb, nu am gasit doar oglinda (sticla), ci doar setul complet, cu acelasi pret descris mai sus, de aprox. 1400RON

- la Porsche Bucuresti Aviatiei: undeva pe la 1200RON (dar asta doar dupa ce am mers afara sa le arat la RS-ul cu care eram si care are astfel de oglinzi, pe care vreau sa le pun si la masina mea)

Modificat de XTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!