Jump to content

evacuare finala pt Leon TDi


Predator
 Share

Postare recomandată

c eshapament recomandatzi pt un Leon 1.9 TDi 110CP? ma intereseaza un sound klumea & pretzul sa fie acceptabil...m'am uitat p site la Remus, dar costa corpul tobei e 413 euro plus TVA & ornamentele variaza intre 120 - 270 euro plus TVA...voi c zicetzi? alte variante, Sebring, Borla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Eu zic sa nu te superi, dar sunt foarte greu de urmarit posturile tale. Incearca sa renunti la sh, tz, k etc si sa nu mai elimini "e"-ul din pe, ce etc.

Poti sa pui o evacuare Borla (toba finala), sunetul nu e rau iar preturile nu sunt mari. Multi membri de pe forum au Borla. Eu cel putin sunt foarte multumit

Modificat de eddie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D asta seamana cu mine, asta cand eram si eu la inceput :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfat, Eddie; o sa tin cont de acuma :D [ cred ca mess-ul de vina pt prescurtari :P ]

Pentru cei care aveti finale BORLA, de unde le-ati procurat? Am tot cautat cu Google dar nu prea vezi mare lucru. Si in plus pe unde am "vizitat" eu nu gasesesti decat pentru VW GOLF. La noi este vreun importator?

Am vazut pe un LEON toba BOSAL ...Asta cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfat, Eddie; o sa tin cont de acuma :D [ cred ca mess-ul de vina pt prescurtari ;) ]

Pentru cei care aveti finale BORLA, de unde le-ati procurat? Am tot cautat cu Google dar nu prea vezi mare lucru. Si in plus pe unde am "vizitat" eu nu gasesesti decat pentru VW GOLF. La noi este vreun importator?

Am vazut pe un LEON toba BOSAL ...Asta cum e?

Finala cred ca e universala si eu am finala de la borla cel mai bine cred ca e sa te duci la ei sa vezi ce si cuym

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M'am decis pentru BORLA www.pilotauto.ro

Le'am trimis mail...ashteptam raspunsul :)

Asta e draguta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi'au raspuns astia de la pilotauto ( www.pilotauto.ro ) & au mentionat 2 tipuri de tobe pt masina mea:

1. Toba finala inox sport Borla ProXS cu ornament P048-2/1 - 420 RON

(similara cu cea 50175 dar dimensionata pentru Seat)

- asta e cea din poza astasata ultimului post -

2. Toba finala inox sport Borla ProXS cu ornament final dublu - 510 RON

(aport putere 3,5 %, sound mai sportiv)

- iar asta e asemanataore cu cea din urmatoare imagine -

Eu as prefera'o pe cea de'a doua :D arata mai bine.

Voi ce zicieti? Care ar suna mai bine pe dieselul meu? Ar avea o astfel de toba ceva efecte negative asupra masinii, inafara faptului ca trebuie sa taiat bumper-ul spate pt a o monta?

Mersi :Driver:

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Toba finala inox sport Borla ProXS cu ornament final dublu - 510 RON

(aport putere 3,5 %, sound mai sportiv)

- iar asta e asemanataore cu cea din urmatoare imagine -

Aportul real de putere e mai degraba 0,000000000000035%. Sunetul (sound-ul pentru cei care nu mai stiu romaneste) este singurul posibil castig.

Eu as prefera'o pe cea de'a doua :D arata mai bine.

Daca te referi la a lu' Ceky te inteleg perfect. Si eu.

Voi ce zicieti? Care ar suna mai bine pe dieselul meu? Ar avea o astfel de toba ceva efecte negative asupra masinii, inafara faptului ca trebuie sa taiat bumper-ul spate pt a o monta?

Mersi :Driver:

Efecte negative zero asupra masini. Portofelul si bara vor avea de suferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: ma gandeam eu ca nu are ce sa "strice" ;)

Ma duc probabil luna viitoare la ei (Pitesti) ...si siiigur de akolo o sa ma intorc cu o toba pe mashina

Sunetul ( sound :P ) ma intereseaza in primul rand. Aport de putere sunt convins ca nu prea exista.

PS: punctele 1 si 2 am dat copy din mail`ul de la ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am Aceeasi masina ca a ta si ma gandeam la o evacuare.Sunt curios cum a iesit a ta, asta daca ti-ai montat-o.Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Calatorul > Salut! Nu am montat inca evacurea finala pe mashina, unul din motive fiind k nu am ajuns la PilotAuto (Pitesti). Cel de'al doilea motiv: pe mine ma interesa SUNETUL, iar o toba sport nu prea suna pe diesel... Adik tot a diesel o sa sune, nu o sa aiba niciodata tonalitatea de benzinar.. :D E mai mult d aspect.. & nu prea vad cum ar reushi cei de la Borla sa o faca sa sune macar pe juma' ca un benzinar:D :D

Sa shty ca am cerut mai multe pareri... & tot la concluzia asta am ajuns... nu suna ;)

Ar arata bine una de`asta, ca lui Ceky ;)

Numai bine si bafta!

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Este vreo diferenta intre toba de pe LEON top sport tdi 150 cp si cea de LEON TDI 110 CP ?

-la prima vedere ambele mi se par la fel de mari numai ca cea de pe 110cp are evacuarea orientata spre pamant si celalata are 2 tipsuri ,

- sunetul parca este mai gros la cupra 150 cp

- codul de pe cea de cupra este 110 119G 8330 si sub probabail este data fabricatiei 11 03

Astept un raspuns ....

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo diferenta intre toba de pe LEON top sport tdi 150 cp si cea de LEON TDI 110 CP ?

am aflat ulterior si raspunsul la aceasta intrebare SUNT IDENTICE (110 119G 8330) difera TIPSURILE

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...

nu a mai pus nimeni finala pe leon disel, daca da. de unde? eu am auzit pareri impartite despre cei de le Pitesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu mi-am scimbat evacuarea pe diesel. E drept, nu pe Leon ci pe Golf, dar motoarele sunt aceleasi. Nu am montat nici un fel de toba, ci teava de inox de la galerie pana la capat (am anulat si catalizatorul) unde sunt 2 tips-uri. Ce a iesit puteti vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea frumoasa imaginea cu fumul negru iesind din 4 locuri :P

Cat te'a costat toata distractia?

Ce diametru are teava?

La ITP nu mai mergi? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea frumoasa imaginea cu fumul negru iesind din 4 locuri :P

Cat te'a costat toata distractia?

Ce diametru are teava?

La ITP nu mai mergi? :blink:

fumul se datoreaza injectoarelor schimbate. Oricum, nu ma deranjeaza :D Pretul a fost 9 mil fix, iar diametrul este de 57". Imi pare rau ca nu am ales 63" dar pe moment nu m-am mai gandit la diamentru. Referitor la ITP, momentan nu stiu ce o sa fac. Mai am un an pana cand trebuie sa-l fac si nu stiu daca o sa mai tin masina atat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci o intrerupere in traseu, in teava aia. Si montezi catalizatorul original cu ajutorul a 2 flanse. Nu e foarte simpla treaba, dar este eficace.

Quick plug-in before ITP :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

bestie, felicitari pt masina, nu credeam ca un diesel poate suna asa de bine. nu ma pricep, dar as vrea si eu pt leonul meu, nu se poate pune un catalizator sport, ma gandesc, sa nu ai probleme nici cu itp-ul. va ma suna la fel de bine cu un catalizator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!