Jump to content

Mi S-a Ars Un Claxon


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

No...mi s-a castrat masina.

In loc de clacsonatul ala gros...de mai mare dragu..acu face un tiiiiit de zici ca e purcel de lapte sau mieunat de pisica.

Fiind clacson bitonal ma gandii io ca s-a ars ala mai grosu..

Si dau sa ma uit..

UNDE DRACU sa ma uit ca nu il vad...

Acu..sa ma duc in service pt asta...ma ia cu frig...

Sa il las asa....

Ideea e ca atunci cand clacsonez pietonii pe astia ii ia rasul cand aud guitatu..

Idei..ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din idei ar fi sa nu-l lasi asa sub nici o forma. Intotdeauna cand se strica claxonul ai cea mai mare nevoie de el. Ti-o zic din experienta proprie ca ajunsesem la un moment dat sa fluier la unu care dadea cu spatele.

Service...de ce nu?

Dar ai grija unde.

Ai spalat masina la motor? Se poate sa fi prins apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe A4 e prins pe spoilerul fata, in stanga si dreapta - bitonal; ca sa-l schimb a trebuit sa dau spoilerul jos; succes de unu singur, vezi sa nu-l zgarii :mellow: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaaaaaa..hmmmm adica e unu in stanga si unu in dreapta? naspa..

Ok...PBN here we go....maica ma-sii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asa e .... si banui ca nici la tine nu e altfel sistemu, deh sa meri la ei sa descarci sacu de euroi :mellow: .

Eventual incearca sa claxonezi si vezi daca iti dai seama de unde se aude.... si atunci claxonu dus e in partea ailalta; sau deschizi capota si vezi daca nu iti ajunge mana, la mine nu e spatiu... dar poate la tine e.

P.S. Vezi ca la mine e vreo 250 lei un claxon.... la tine va fi cam la fel, dar am inteles ca poti sa iei claxon universal (parca Hella =, nu mai stiu sigur) care e mai eftin - bineinteles ca nu de la pbn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 claxonul de joase este in fata dreapta in bara. Se da scutul jos si-l poti inlocuii f. usor. Stiu asta pt. ca si la mine nu a mai mers. Nu am claxonat, nu am spalat motorul, nu am dat prin balti... Cred ca este o problema generala :mellow: . Daca il schimbi, urmatorul face identic asa ca mai bine cumpara doua :unsure: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt insa convins ca ti-l vor schimba pe garantie.

Au fost lucruri mult mai grave pe care nu le-au schimbat pe garantie. Iti urez succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa nu il schimbe pe garantie?

Clacsonu e consumabil?

Slava Domnului...nu numai ca nu am umblat la el..dar nu stiam nici unde dracu se gaseste clacsonu ala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat azi in 1 ora.

Acum putem iar sa facem galagie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si tu amanunte, era in dreapta sau in stanga, seamana cu cel de la DSN, i-ai dat cu spray etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am si eu o problema ! Desi mi'am pierdut entuziasmul de a'mi da cineva atentie ,incerc sa postez in topicul respectiv al problemei.

Nu imi functioneaza claxonul ! Dar un lucru neobisnuit ,este ca atunci cand alarma masini din fabrica se activeaza ,imi face un bip lung si tare asa cum ar trebui sa imi functioneze normal claxonul.Am schimbat siguranza din panou , nimic! Am demontat unul di ele ,si am verificat daca imi ajunge tensiune la claxon , e in regula ! Contactele de pe volan ,in regula! Nu stiu ce ar putea fi! Daca ar fi arse nu ar suna deloc ,dar totusi suna cand alarma se activeaza.Si atat! Contactele sunt bune ,tensiune ajunge ! Ce poate fi? Multumesc pentru atentia si pentru toleranta fata de incepatorii care doresc sa faca parte din comunitatea vostra si unde spera sa gaseasca un ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te adresezi service-ului. Nu mereu problemele se pot rezolva pe forum. Ai vazut cazul de mai sus...s-a rezolvat intr-o ora.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deky: desi nu stiu exact ce model de VW ai, in mod cert ai un releu pt claxon. Ar trebui sa fie primul de sus in stanga in placa de relee de sub volan. Verifica-l si pe ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la mine s-a ars ala de joase. Mi l-au schimbat in garantie si... acum.... incepe sa se duca si asta... i se subtiaza vocea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu claxonul problema veche.. cand suna pitzigaiat, cand suna infundat, depinde de toate! Important e sa sune cat de cat pt momentele cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am schimbat si eu pana acum doua butoane de la frana de stationare si un chip.

Dar sa revenim la claxon ca nici de el nu am scapat. Acum vreo 2 luni a inceput sa guite si l-am schimbat pe garantie dar a trebuit sa ajung de vreo doua ori la sevice: peima data pentru constatare si comanda iar a doua oara pentru a se remedia problema dupa care am cam stat -de fapt am lasat masina acolko vreo 1/2 zi ca nu aveam timp de stat prin service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

s-a "castrat" si al meu pasat :o

numai ca nu mereu.....la 10 actionari 4 merg si 6 sunt "castrate"...miorlaituri de pisica....garantieeeeeee pazea ca vin...iar o sa pierd o zi prin PBN.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca claxonul la Passat este o problema, deoarece am........................ramas fara un claxon (unul mai merge)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut o corelare intre claxon si clima.

adik atunci cand dau drumu la clima incepe sa dea rateuri claxonu, si daca opresc clima isi revine si claxonu. cred ca e ceva de la caldura excesiva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu ma duc maine ca au murit amandoua claxoane nu mai zice nimic am claxonat si eu pe unu ca m-a blocat in parcare si dupa 10 sec au murit pe rand amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu chestia asta, la cca 3 luni dupa ce am luat masina. Era extem de enervant si exact cind aveai nevoie de el (mai ales in Bucuresti) nu se mai auzea aproape de loc. In concluzie, am rupt 3 ore, am mers la PBV1 si mi l-au schimbat pe garantie. Iti recomand sa faci la fel, mai ales daca masina este in garantie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si mie mi sa stricat claxonu dupa cateva mii de km si la service au zis ca trebuie sa se strice de tot sa-l schimbe pe garantie:) :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

si mie mi-au picat ambele claxoane. Unul mi l-a schimbat pe garantie, al doilea nu pe motiv ca a fost lovit(l-au gasit rupt, nu mai era la locul lui).

Intr-adevar sunt asezate f prost, respectiv in bara fata jos pe unde sunt farurile de ceata(in spatele lor). Asa ca daca lovim ceva cu partea de bara din fata rotilor sunt sanse f mari sa rupem goarna. Exista protectia aceea sub bara dar e un plastica f moale si nu ajuta cu nimic.

Asa ca grija mare la urcat/coborat borduri, gropi, bolovani si alte obiecte tari care se gasesc pe minunatele noastre drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi se pare cam ciudat claxonul de la passat, cateodata cand claxonez se aude ca la o dacie veche, mai ales daca il folosesc mai mult.

Imi place foarte mult sunetul, dar nu inteleg de ce nu-si pastreaza glasul de fiecare data!? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!