Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

@csm_1

si eu am cheia aia, editia de anul trecut.

si la mine freaca metalul ala.

o poti verifica. de calibrat, mai greu.

ca sa o verifici, faci un montaj fizic ce exprima formula pentru cuplu. o greutate, un brat (parghie).

este pe youtube clip exemplificativ (din pacate la munca am acces restrictionat la youtube, altfel ti-l lasam aici).

@Markon, adica daca o dau pe desfacere si trag de ea, nu face clanc, merge ca o cheie normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am desfacut roţile si am încercat la toate valorile de cuplu... niciun clanc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai luat o masina de insurubat cu impact Ryobi de 265 Nm si e fantastica...forta bruta pentru orice situatie.

Fata de Milwaukee nu are trepte de putere,dar are turatie variabila,si are motor clasic cu perii

Cu Milwauke am desfacut cateva electronice si electrocasnice cu niste surubele mici si tot cu ea l-am montat la loc fara sa stric niciun filet chiar daca era in plastic,controlul este exceptional....cu Ryobi cand montez prezoanele la roata trebuie sa fiu atent ca le strange mult prea tare,doar o fractiune de secunda dupa ce a ajuns prezonul la capat si trebuie sa ma opresc,altfel greu il mai desfaci cu crucea de roti :)

 

Milwaukee si Ryobi fac parte din acelasi concern TTI North America

 

A venit cu baterii de ultima generatie Lithium+ de 4Ah fiecare.

 

IMG_1189.jpg

 

IMG_1191.jpg

 

IMG_1192.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le strange de 2 ori mai tare decat ar trebui 265 Nm vs 120 Nm.

Eu zic sa nu o mai folosesti la strangere ca sa nu ai surprize neplacute mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale    Si e buna de ceva cheia asta? Tu cand ai verifica-to era in regula? Eu cred ca acum la inceput nu trebuie calibrata, am inteles ca odata pe an sau la 5000 click-uri , depinde cat de des o folosesti. Ar mai fi o varianta de verificat, daca mai cunosti pe cineva care are o cheie dinamometrica buna, eventual la un atelier auto, sa stranga cu aia la un anumit cuplu si sa verifici cu a ta daca face click la acelasi cuplu. Cred ca voi incerca asa 

 

 

 

 

hudrea1985    De unde ai cumparat masina de insurubat si cat te-a costat? Daca poate si desruruba e nemaipomenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e buna, o folosesc la filtru de ulei, prezoane, ect

nu am verificat-o merg pe incredere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale    Si e buna de ceva cheia asta? Tu cand ai verifica-to era in regula? Eu cred ca acum la inceput nu trebuie calibrata, am inteles ca odata pe an sau la 5000 click-uri , depinde cat de des o folosesti. Ar mai fi o varianta de verificat, daca mai cunosti pe cineva care are o cheie dinamometrica buna, eventual la un atelier auto, sa stranga cu aia la un anumit cuplu si sa verifici cu a ta daca face click la acelasi cuplu. Cred ca voi incerca asa          hudrea1985    De unde ai cumparat masina de insurubat si cat te-a costat? Daca poate si desruruba e nemaipomenita.

 

Masina normal ca si desurubeaza,cam asta e ideea,suruburi care in mod normal nu le poti desface la cheie,gen piulite de planetara,suruburi de punte;de fulie arbore cotit,chestii grele,sau alte cazuri cand sunt gripate/ruginite.

Mi-a adus-o un amic din UK,e cumparata pe bucati,corpul separat de baterii,si incarcatorul separat.....cam 200 lire sterline,182 mai precis(am facut dupa calculul)

Modificat de hudrea1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e misto acel "certificated of inspection" semnat de jack si allen :D

 

posibil un chinezism ok, dar fara nici o garantie ca nu este mai decalibrat decat dinamometrica pe care vrei sa o incerci cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia transforma o cheie normala in dinamometrica. trebuie si adaptor 1/2  3/8

nu ai gasit clipul cu testarea cheii , cum am descris mai sus?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hudrea1985  Cam scumpisor!  Dar de folos

Muale   Este treaba cu greutatea si in video-ul postat de mine. Sunt mai multe video-uri de genul pe Youtube.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am cautat in Bucuresti fara rezultat, deoarce gaseam numai seturi cu mai multe tipuri de biti decat cei pe care ii vroiam, am reusit sa gasesc biti XZN/Spline pe Yato Shop, raportul calitate pret este excelent!

DSC_0930.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si am pus mana pe sute de scule asa ca zic cateva lucruri despre cele mai des discutate si intalnite brenduri de aici:

Yato - cel mai bun raport pret calitate  si cele mai raspandite scule bune de bazar de la noi  (au 2 game de calitate mai bune si mai rele in functie de pret si mare atentie ca la noi se gasesc foarte multe scule contrafacute de la ei am avut de la ei scule care efectiv se rup la solicitare si aceleasi scula care se indoaie , adica prost facuta = contrafacut ,  )  ... au unele scule chear bune cum ar fi setul de mai sus , dar trebuie sa bui mana sa vezi si sa sti ice sa alegi  ... majoritatea cliketilor de la ei sunt cam slabi

Unior - scumpe si proaste mai bune ca Yato poate la unele scule dar dublu ca pret  , recent am luat un set de surubelnite de precizie care se indoaie lamentabil de prost

Manesman = Yato

Hazet  - nu prea am prins in mana dar bune  - scumpe

Felo - bune (surubelnite bune)

Facon - probabil ca cele mai bune 

La pneumatice am un pistol de la Yato de ~ 1400 Nm folosit putin dar cu care la un test am rupt un prezon de roata 

La impact mai am una pe acumulator de 11 v de la Bosch de ~110 Nm care e scula preferata de lucrat la infiletat si desfiletat si are de acum si ~ 50.000 de autoforante de 4.2 mm insurubati in metal in ~3 ani  ... mai am de la milwaukee una brushless de ~230 Nm  cu care imi dau si pun rotile la masina la fel impresionanta ca forta si calitate  , de la ei mai am un set complet pe 18v care e o investitie pe viata cu conditia ca la ~ 5-6 ani sa schimb setul de acumulatori li-ion (flex , filetanta , pendular , reciprocating Saw , fierastrau circular , rotopercutor , )  .... mai am ceva bun si de la Bosch albastru si Makita , o freza lemn , un flex ,3  filetanta

Mai am ceva scule nemtesti care pe la noi nici nu au ajuns cu numele care sunt iarasi bune

A si dinamometrica e una clasica ruseasca  cu tija elastica si gradatii  care probabil nu va avea moarte , tragi de ea si te uiti cat tragi , desigur nu foarte exacta 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, avand la activ 2 capete de planetara si un burduf schimbate m-am intrebat daca exista o metoda mai usoara de schimbat burduful, am gasit asta pe net:

Ce parere aveti, banuiesc ca este un burduf mai special, mai elastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad clipul (am restrictii la munca) dar presupun ca e metoda ce nu presupune demontarea planetarei.

este o scula ce intinde burduful si il trage peste.

evdent nu merge cu burduful din plasticul mai rigid (termoplastic) si trebuie scula aia, altfel e riscul sa ciupesti burduful .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru burduful de planetara am incercat pana acum varianta asta (atasez  si poza ca exemplu). Am schimbat doua burdufuri si nu am nicio problema cu ele (un burduf l-am schimbat in urma cu aprox. 3 ani / 70xxx km si celalalt anul trecut). Din punctul meu de vedere este un compromis reusit dar este Putin de munca si nervi.

Dar am achizitionat si varianta Hippored. Acest kit este mai scump si teoretic montarea este fara batai de cap....dar inca nu am probat.....nu am avut ocazia inca. Calitatea burdufelor de la Hippored este ok la prima vedere trebuie doar sa am ocazia si sa Montez asa ceva pentru a vede cat de usor se monteaza dar mai ales cat rezista lipitura in timp.

 

 

 

Capture.JPG

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta cu burduful ce trebuie lipit mi se pare cea mai buna pentru ca nu mai ai nevoie sa scoti capul de planetara din fuzeta, doar ca lasa loc de eroare, daca nu faci lipitura cum trebuie pierzi vaselina. ma intreb in timp cum se comporta partea aia dublata a cauciucului, daca se roade...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta de la Hippored pare ideala....dar nu am gasit foarte multe pareri de la utilizatori privati.

 

Sistemul in sine este destul de interesant gandit, pentru o lipire cat mai corecta o parte are un canal si partea cealalta se introduce in acel canal pentru a se fixa mecanic fara ajutorul lipiciului (gen fermoar de punga) si de aceea daca lipirea se face corect cred lipitura rezista. Dificil este sa lipesti direct pe planetara partile conjugate (trebuie introdus lipici in canal apoi cealalta parte introdusa in pozitie corecta).

 

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, unde gasesc si eu de cumparat/inchiriat/imprumutat, o presa pentru rulment roata fata de skoda fabia? am vazut ca la introducerea rulmentului in fuzeta presa are o flansa mai speciala si nu impinge de "rotor" ci doar de partea ce sta fixa.

 

images.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As da o fuga mâine în Lidl sa iau bormașini cu acumulator. 

A mai fost în oferta,  o are cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am una de la ei si la acel pret merita  ... daca vrei mai multa performanta trebuie sa platesti de minim  2 ori acel pret si sa alegi ceva profesional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E o șurubelnița  care o sa stea ...Nu merita.nu pre o sa o folosești. Plus ca dacă o sa o g obosesti nu tine acumulator.și eu am vrut dar am optat pt Makita cu acumulator de rezerva.poți sa strângi  poți pune perie rotativa...Un pad pt șlefuit.   E ca și cum ai lua un smart deși ști ca...Ai 4 membri în familie. ...Și zici....o sa merga în 2 ture...ca e ieftin. ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acea surubelnita si sincer sunt multumit de ea,nu e cine stie ce,nu are turatie mare nici cuplu mare, dar daca o ti cu mana si apesi pe buton se invarte in mana,deci nu o poti tine.E buna la filete lungi,la apropiat, la suruburi mai mici chiar si la strans, la banii astia eu zic ca e ok.Plus are avantajul ca se indreapta si uneori ai nevoie si de asta pt a ajunge in locuri mai greu accesibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider ca nu merita - am luat o bormasina cu acumulator din brico - la vreo 70ron (no name la oferta). Cu ea am reparat un gard de vreo 35 m lungime (forante in stalpii de teava) am dat gauri pana la fi10mm in lemn si metal, si s-a comportat admirabil. Adica la bani mai putini poti avea si o scula de gaurit si de insurubat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!