Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Cine o achizitionat redresorul de la Lidl ce ne puteti spune despre el? Merita cumparat sau mai bine strangem bani de altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu il am de vreo 2 ani, isi merita banii, eu am dat 60 lei atunci, abea aparuse, si e modelul fara display

 

fata de alte chinezarii la care iti e frica sa lasi nesupravegheat, asta incarca prin impulsuri, se opreste cand atinge sarcina optima a bateriei, etc

 

in afara de acumulatori auto, incarc foarte multi acumulatori la servici, pentru ups-uri, merge bine de cand il am

 

nu incarca un acumulator daca e sub 8V, zice ca e mort si nu vrea sa-l incarce, eu il pun pe trafo sa faca 12V, si apoi trec pe redesor, si incarca corect

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita 100%

am varianta fara afisaj, cu leduri de stare cam de juma' de an.

singurul downside (ca la multe d-astea electronice) - daca bateria are sub 7v (parca) intai trebuie gadilata cu orice traf amarat, peste aceasta tensiune, altfel redresorul nu vrea sa incarce.

 

edit - cum zice soila - nu ti-e frica sa il lasi peste noapte sa incarce bateria in garaj. Fara sa o deconectez de pe masina (am avut tupeul asta masurand tensiunea de incarcare, care nu ajunge in nici un moment peste ce da alternatorul in mod normal.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu  :D redresorul cu LEDuri de vreo juma' de an si-l foloseam in special cand faceam "diagnoze lungi" ,acum e pe "hibernare" la masina din garaj (l-am verificat/controlat prima saptamana apoi deloc vreo trei saptamani ,pana ieri cand am fost si am controlat starea bateriei cu un multimetru ,13,2V  si era aprins LEDul de incarcare ). Sunt chiar multumit si cand "mai prind" mai iau unul ,ca astuia i-am "gasit locul" . 

Ce ma dezamagit e ca am incercat sa incarc o baterie de 6V de masina si nu a vrut :tuktuk: . 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care au redresorul de la lidl - pana la ce temperaturi lucreaza? Vreau sa-l pot tine sub capota afara si vreau sa stiu daca rezista la temperaturile care sunt acum noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Car charger ULG 3.8 A1

 

1441348_1.jpg

 

Tech data:

 

Input: 220-240V AC - 50-60Hz

Putere consumata: 60W

Nominal output: 6V DC / 12 V DC

Nominal current: 0.8A / 3.8A

Voltaj de incarcare: 7.3V / 14.4V - 14.7V

Temperatura de functionare: min: 0 grade - max 40 grade celsius

Protectie IP65 (protejat impotriva jeturilor de apa si a prafului)

 

cum ziceam mai sus, eu am modelul cu leduri, nu cel cu display, dar cu siguranta nu rezista mult daca il lasi la -15 grade afara in masina :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci

Banuiam eu ca nu rezista.

Raman la cel vechi din RDG care isi face cu brio treaba, dar ca marime este cat 6 d-astea de la lidl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi care aveti acest redresor cat de des il folositi?

ma gandeam sa cumpar dar pt o utilizare la 2 ani nu ii vad rostul.

plus ca in 10 minute pot lua imprumut unul.

 

p.s. nu stau la curte, nu am posibilitatea sa il tin mereu pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer am dat mai multi bani pe alte prostii, decat pe acest redresor :D

 

la 70 lei cat este, e o achizitie buna, indiferent daca il folosesti lunar sau anual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il am pe cel cu display si il folosesc cam de 2 ori pe an,primavara cind verific nivelul si completez si toamna inainte de a intra in iarna.

Il mai dau si cu imprumut.Avind in vedere ca bateria este OE,trecuta de 7 ani si-a meritat banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand Bora are parte de garaj, si o folosesc ocazional - redresorul asta merge cel putin o data la 2 saptamani, pentru intretinerea bateriei. Plus alte "spagi" gen incarcat o baterie veche la care leg compresorul cu care mai umflu roti de masina si biciclete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci fara garaj si fara vulcanizare, un om obisnuit foloseste redresorul ca si mine, o data la 3-4 ani cand ii moare bateria ?

@soila, am UPS dar isi incarca singur bateriile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU luati acum redresorul, asteptati cand o sa fie la 40 lei, asa am facut eu anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci fara garaj si fara vulcanizare, un om obisnuit foloseste redresorul ca si mine, o data la 3-4 ani cand ii moare bateria ?

@soila, am UPS dar isi incarca singur bateriile.

 

 

eee, eu am vreo 100 de ups-uri in grija, si cand mai crapa unul, scot bateria si o pun pe redresor sa vad daca e buna, sau trebuie schimbata, un SmartUps nou, incepe de la 800 lei :) deci eu il folosesc si la altceva decat pentru acumulatorii auto, si mai des.

 

eu cand l-am cumparat ma gandeam la fel, daca am baterie buna, la ce-mi trebuie redresor, ideea este ca iti trebuie odata, si dai mai mult pe o reincarcare decat valoarea lui de 60 lei (cat am dat pe el atunci) plus timp pierdut, plus alte probleme...

 

din aceleasi considerente, mi-am luat tot felul de scule, nu le-as folosi mereu, dar odata sa am nevoie, si sa nu am, de ex mi-am luat trusa de carote de la lidl, nu dau toata ziua gauri prin lemn, dar pe la magazine de scule o singura carota costa 30 lei, eu am dat 60 lei pe 5 bucati + trusa + burghiu cu suporti... sau mi-am luat un mini kit de desfacut holsuruburi cu capul stricat, sau de spart piulite blocate... :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, daca ar aplica regula si acum, ar fi frumos din partea lor.

eu il stiu la 60 lei si acum la 70

 

soila, chiar mi-a parut rau anul trecut ca nu aveam unul . dar am fost si am imprumutat unul si am rezolvat.

cat dureaza sa scot/pun bateria in masina...nu mai conteaza 10 minute sa dau o fuga sa imprumut redresor.

 

la 40 lei , il iau :)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am luat tot la "in jur de 40ron" anul trecut. Am postat parca momentul prin topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu acest redresor cu afisaj de la Lidl,am dat 72 lei pe el,ca am probleme cu bateria.Din cate vad ati scris ca e bun,ca isi face treaba.De ieri imi sta bateria pe acest redresor,au trecut deja 24h,e aproape incarcata,din cate am studiat cred ca trebuie atat de mult timp pt ca acest redresor incarca cu impulsuri mici de curent (cica asa e si mai bine,sa incarce cu un curent mic timp indelungat).Totusi mi se pare ca merge greu incarcarea.Inainte sa o pun pe redresor aveam 12.22v masurat iar chiar acum,in timp ce scriu s-a oprit procesul de incarcare si indica 13,3v.La voi cam cat a durat incarcarea unei baterii? Precizez ca e de 80 de amperi bateria.

 

Stiu ca sunt putin O.T. dar am scris aici pt a avea un feedback cat de cat fata de aceasta "scula".Se poate sterge/muta daca se considera total O.T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate voi parea noob, nu ma pricep asa bine, oare exista vreo unealta, gen cheie dinamometrica ce cu care poti afla/verifica la ce cuplu a fost strans un surub pe care urmeaza sa-l desfaci, asta in cazul in care nu stii la ce cuplu sa-l strangi inapoi?

Modificat de csm_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am auzit de aşa ceva. Nici nu prea este logic pentru că în timp intervin prea mulţi factori (oxidare, deformări, etc) care vor face să nu se mai desfacă la acelaşi cuplu, unele nu se mai desfac deloc. Cuplul la care se strânge un şurub, piuliţă, bujie, etc se află din manual sau din autodata pentru cele mai uzuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cuplul de destrangere nu este egal cu cel de strangere (exemplul dat de Lupo)

dar daca pui dinamometrica pe cuplu minim si desfaci (nu se desface) apoi cresti treptat cuplul pana ce surubul se misca, poti avea o aproximare.

 

sa ai in vedere ca anumite suruburi se strang la cuplu X apoi se strang la Y grade , altele se strang cu masina pe sol, altele se strang si apoi se re-strang dupa un nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, credeam ca ce gaseste asa ceva.

 

 

Am achizitionat si eu o cheie dinamometrica de la Lidl, pare in regula, zdravana, mi-au zis ca o pot returna in 8 saptamani daca nu imi convine, nu se da garantie la ea. Singurul inconvenient e ca atunci cand o reglez, are un moment cand se freaca metalul pe care il rotesc, de partea cu gradatia.

Ma intreb, oare trebuie calibrata? Si cum pot sa testez daca e  bine calibrata?

post-157815-0-42646900-1453395101_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la metrologie. Dar calibratul probabil ca va costa cat o roaba de chei de la lidal.

Doar la metrologie. Dar calibratul probabil ca va costa cat o roaba de chei de la lidal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate voi parea noob, nu ma pricep asa bine, oare exista vreo unealta, gen cheie dinamometrica ce cu care poti afla/verifica la ce cuplu a fost strans un surub pe care urmeaza sa-l desfaci, asta in cazul in care nu stii la ce cuplu sa-l strangi inapoi?

Exista o posibilitate. Dai un semn la surub/piulita si apoi o strangi la semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul momentului, acel clanc, este operational doar la strangere. Când desfaci surubul, nu te limiteaza in nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!