Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Allrounder-ul imi pare interesant...cat a fost?ca nu l-am gasit pe site...

In general daca vrei sa lucrezi profi trebuie sa si folosesti scule dedicate...nu dintii pe post de dezizolator si cutitul de bucatarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 lei am dat pe el http://www.protehno.ro/tools/strippers/cable/2432851/

 

dar mi se pare cel mai versatil, adica le are pe toate, nu trebuie sa umbli cu tot felul de scule dupa tine

 

profi ca profi, dar pierzi mult timp daca dezizolezi mereu cu cutterul sau cu dintii :))

iar cand decablezi fire groase ca sa expui conductorii izolati pe 20-30cm lungime, e si mai greu, ma chinuiam cu cutterul, si trebuia sa fiu atent sa nu ating si firele din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare super scula. Pentru cei ce mai comanda pe ebay se gaseste putin mai ieftin prin DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei de la Dewalt fac bormasini cu impact ff bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marele avantaj Milwaukee este ca au o gama enorma pe acest tip de baterii de 12v. Gasesti de la bormasini la fierastraie , polizoare, camere video de acces in spatii restranse,pendulare,debitatoare,adaptoare la USB , pana la geci si veste incalzite. Daca ai deja o unealta electrica se intelege ca ai si 2 baterii + incarcator si urmatoarea o vei cumpara simpla fara accesorii, si la un pret mult mai mic.

Modificat de hudrea1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

ideea e buna,dar prost aplicata...niciodata nu se foloseste prelungitor la cheia dinamometrica,asta e si mai rau si foloseste o surubelnita-prelungitor care torsioneaza foarte mult.Si daca se foloseste se foloseste un anumit tip si exista anumite formule de calcul.Sunt aplicatii in G play si Appstore care calculeaza deviatia cand se foloseste prelungitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu apare in revista L dar am vazut azi-dimineata la raft, cei drept doar eticheta cu poza a mai ramas  :lol:  - s-au cumparat toate, e pompa electrica pentru schimbul de ulei. Pe mine nu ma interesa metoda asta de schimb dar poate e cineva interesat si poate mai prinde oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai fost in oferta.

nu vad ceva de luat in seama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheie dinamometrica la 80 lei,pas... Tot sper s-o prind pe aia din K :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am prins-o pe cea de la K, dar mi-am mai tras una de precizie mai buna care e numai buna daca vreau sa strang chiulasa mea de benzinar ce se strange la 30nm sau capacul cu axe pe chiulasa la 10nm unde e importanta strangerea fiindca nu are garnitura: http://sculemannesmann.ro/cheie-dinamometrica-10-50-nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cheie dinamometrica cum trebuie. Cu cat e intervalul mai mic, cu atat cheia e mai buna.

Cea din Kaufland sau Lidl sunt bune doar la strans prezonele la roata, suruburi la bucse,..., dar in nici un caz la chiulasa sau alte zone importante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea Normex am si eu si nu e certificata metrologic!

Dar posibil sa fie mai bine calibrata decat cea de la Lidl.

 

Mi-am luat si eu 1 set de capre si incarcatorul de la Lidl. LA Kauff nu am mai gasit incarcator si cum se apropie frigul e bine sa-l am la indemana pt orice eventualitate.

 

Chei dinamometrice am 2 bucati de la Normex 10-50 si 20-200 si atat numi place la ele ca in apropierea capatului de cursa se rotesc mai greu. Dar cred ca e lucru generall valabil.

Prima o folosesc cu succes la bicicleta, a doua e pt bibiu.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge link-ul.

 

Dan - mi se pare ca am vazut certificarea metrologica... ma uit cand ajung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan - intr-adevar nu cred ca are certificat metrologic, dar pt. mine nu conteaza, tot din buzunarul meu se pune si stampila aia care nu ma incalzeste cu nimic.

 

bamwels - eu zic ca e ok in linii mari, dar nu pentru fineturi.

 

 

Intrebare despre incarcatoarele astea "inteligente", am luat cel de la L care intra automat in modul de intretinere sau regenerare, sunt modele care intra si manual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Certificatul metrologic iti da o oarecare incredere sa lucrezi cu o cheie de-asta la lucruri mai sensibile - de exemplu chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normexul nu are certificare metrologica, mi-au spus cei de la Mannesmann de unde am cumparat-o.

Insa e o cheie buna, fara discutie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optic si tehnic Normexul e mult peste cele din K sau L care au certificarea, cred ca sunt capabili sa o si calibreze atunci... binentele o verificare facuta de 2 ori nu strica, dar a 2a verificare se poate face personal si gratis dupa metoda prezentata in clipul de mai sus (nu tot pe banii mei ca si certificarea) ca sa nu fie emotii la strangerea chiulasei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca erai putin atent ai fi vazut ca exista un review-''calitate foarte slaba,am returnat-o''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pui putin peste 100 de lei si iei un mamuth de la manesman si ai foarte mult, eu am lucrat destule cu ele si n-am stricat clicheti sau biti. Sunt si alte marci cum e yato, eu am dat doar un exemplu ce folosesc eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa-mi iau un cric crocodil si niste capre.

Aveti vreo recomandare? Acesta este bun? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la inaltimea minima.

Sunt si sub 13cm. Posibil asta sa nu iti incapa sub prag.

Eu am luat unul din praktiker care coboara ceva mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!