Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

pacat ca nu sunt si preturi in catalogul online ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ius sunt bune, dar prohibitiv de scumpe. Si eu vreau, dar Yato sunt la 30% din pretul IUS. la 80 lei o inelara cu clichet Ius cumpar 4 yato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasiti la dedeman scule MOB IUS

Da stiu ca la Dedeman au IUS dar  au prea putine sortimente,chiar mi-am luat de la ei o cheie reglabila cu rola si cliket.Este mai ieftina la ei decit la emag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O gasiti la Kaufland, la ~ 50 ron, la pretul acesta am zis sa o am acasa, pt strangere buson ulei, roti ca in rest nu am la ce sa o folosesc. Este extrem de grea, pare calitativa, evident ca nu se compara cu ceva profesional, e probabil cea mai ieftina dinamometrica

2iw38td.jpg

 

eps9l.jpg295x1s6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut in service-uri instalatii ce trag pe la joja. din comoditate sau acolo unde buzonul are probleme (filet/cap rupt).

e de preferat sa schimbi pe jos, curge mai mult ulei si mai multa mizerie (daca exista).

daca ai posibilitatea, scurge-l pe jos.

 

uleiul de obicei se schimba la an (daca nu mergi mult sa faci nr de km mai devreme) si de 70 lei eu pot schimba de 5 ori.

pt mine nu merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu feedback, am verificat si  strans rotile de vara dupa ce am rulat cu ele 200-300km, cu cheia dinamometrica prezentata mai sus. 

 

Cei de la vulcanizare evident ca mi-au strans rotile de abia le-am desfacut cu cheia normala, pe care m-am urcat (si nu-s tocmai usor 100kg). Prezoanele au fost unse cu un ulei inainte sa fie montate de catre cei de la vulcanizare, le-am strans azi la 120 Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mi-as schimba uleiul cu un asemenea dispozitiv.Nu cred ca este eficient plus ca au fost citiva forumisti care dupa 4-5 schimburi au avut probleme.Nu va curge toata mizeria si va reintra in sistemul de ungere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manualul de reparatie vw golf facut de Haynes, zice ca e foarte bun sa faci schimbarea uleiului prin aspiratie pe la joja

 

eu oricum imi schimb singur uleiul si filtrul, nu e mare inginerie, pompa asta ma scutea de dat mereu jos scutul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca mizeria ramane in filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ratat dinamometrica de la K

am fost in doua din buc in ziua inceperii ofertei dar deja nu mai aveam

 

pompa de ulei... am fereastra de vizitare la scut, deci nu trebuie dat jos. Dar mai reduce din jeg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potoliti-va cu mulgatoarea aia de ulei care este facuta din furtun de gradinarit.

Nici pompele de extras uleiul profesionale nu iti trag tot uleiul din baie...si daca mecanicul nu baga sonda bine pe joja sau are privirea ,,agera'' ,sigur ramane ulei prin baie.Sunt masini ,,SMECHERE'' care nu au joja de ulei si joja este prin senzor....la alea cum draq faci schimbul ? :lol:

Schimbarea uleiului pe la buson este sfanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cricul ala la 100 lei de la lidl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cochetez cu cricul :icon_bounce: , mai am de la ei acele capre si o cheie dinamometrica (aproximativ ca si cea de la Kaufland) de care sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caprele revin la ofera pe 2x al lunii curente, 2 capre la 50 ron, asa ca daca mai sunt doritori, sa va pregatiti din timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva cheia de roti de la lidl ? Ceva asemanator, dar fara maner cauciucat am gasit la peste 100 lei. Gaura centrala a jantei este cu mult mai larga decat butucul peste care intra, astfel prezoanele, in timp, se strang foarte tare.

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are un vecin de al meu luata anul trecut, el zice ca e super multumit de ea, mai ales ca este acceptabila ca pret

 

eu ma folosesc cu succes de cheia oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as lua asta si o tubulara (lunga) potrivita prezoanelor masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primit azi un cado fain. Ii lipseste doar cardanul dar ma bucur ca e noua :D

Si maine o sa iau un cric de la Lidl, pare destul de bine lucrat, sa vedem cat rezista hidraulica la el. Oricum la banul ala nu poti avea mari pretentii.

post-22869-0-65974300-1426704141_thumb.j

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cricul e joia viitoare... maine sunt scule electrice... si alte jucarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre unior mi-am schimbat parerea. Am vazut in ultimul timp prea mute scule distruse de la aceasta marca. Chiar azi am reusit sa las niste urme destul de urate intr-o cheie fixa fara sa o fortez iar despre surubelnite nu mai vorbesc.

Cele mai bune dupa parerea mea sunt IUS si reca

Parerea asta o am dupa o perioada de 4 ani in care folosesc aproape zilnic scule de la acesti producatori si nu numai si pot spune ca am tras la greu de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sculele Facom sunt foarte bune. Au baietii de la munca si trag de ele ca la concurs ... n-au nici pe naiba.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!