Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

e foarte buna.

 

si eu am ceva de acest gen de la Wurth, dar e trusa mai mare, cu inca un clichet mare, prelungitoare, chei mai mari - plus astea care le ai tu in set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca ai ca am vazut pozele pe pasat forum numai ca a ta la pret de catalog este 1500ron si app este putin diferita fata de cea din videoclip in sensul ca- surubelnita driver poate fi folosita ca prelungitor iar clichetul are alta forma (stinga/dreapta nu se mai face din acel inel rotativ) ,prelungitoare sint unul fix iar cel mai lung este flexibil .In rest este identic

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am inteles....

 

legat de surubelnite cu extensie flexibila - mai am o trusa de la Draper, care are si prelungitoare flexibile plus surubelnita cu prelungire pe arc - dar la calitatea este inferioara celor de la Wurth/Zebra.

 

oricum, sunt multe firme peste ele..... dar eu zic ca sunt multumit de calitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea ar fi pozelepost-44582-0-24878200-1396629371_thumb.jpost-44582-0-24878200-1396629371_thumb.jpost-44582-0-88850300-1396629422_thumb.j

post-44582-0-02900500-1396629445_thumb.j

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cat costa o trusa ca cea din poze? undeva la 250 Ron?   

 

Am nevoie de o trusa pe care sa o folosesc ocazional la masina, ex: sa dau jos si sa curat/ung  mecanismul de inchidere de la capota Nu vreau sa fie mega calitate, si nu ma apuc sa demontez toata masina cu ea, va fi folosita foarte rar, ca buget undeva la ~ 100-150 Ron. Ceva recomandari?

 

http://olx.ro/oferta/trusa-scule-65-piese-mannesmann-ID14BAj.html#79b39e4878

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat eu la mine in iasi la un agent wurth,undeva la 390 ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.okazii.ro/catalog/auto-moto/accesorii-auto/truse-scule/trusa-scule-wurth-produsa-de-zebra-absolut-noua--a44858221 

 

Am inteles ca sunt profesionale, insa pentru carat in portbagaj si folosit de 1-2 ori pe an cred ca nu merita investitia, cel putin nu pt mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in toate magazinele de bricolaj gen praktiker,baumaxx, bricostore,etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mannesmann sunt acceptabile ca si calitate, si au preturi bune, eu zic ca merita pentru uz personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok luni merg sa iau trusa manessmann la 88 Ron, cred ca e arhisuficient pentru nevoile mele.  Am sa mai iau si un spray de curatat (un WD40) mi-am luat masina acum cateva luni si m-am mutat in chirie si nu aveam nici macar 1 surubelnita, ce sa mai zic de o cheie reglabila. Sunt de rasul curcii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un cleste in link-ul urmator care nu stiu daca e cel care trebuie pentru slabirea colierelor de pe la conductele de admisie aer la VAG.

http://www.lidl.ro/cps/rde/SID-0857E7CF-91D1E7BC/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=14219

Ce parere aveti? Daca nu de unde sa gasesc unul? sau o alta varianta eleganta.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toţi cleştii ăia nu este nici unul pentru aşa ceva. Dar îl poţi folosi pe ăla de instalator cu cioc de papagal. Numai că dacă este deschiderea mai mare şi cu ăla te cam chinui, aşa că eu folosesc o cheie franceză (nu cea reglabilă din poză ci din aia la care se înşurubează mânerul).

Cel mai elegant (mai ales când ai spaţii înguste) ar fi să foloseşti unul dedicat

http://www.sculedemana.ro/scule-speciale-auto/miscellaneous-auto-service-tools-scule-speciale-auto/cleste-flexibil-coliere-elastice.html

Dar după cum vezi este destul de scump, poate găseşti unul mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, gasesti si sub 100 lei. Dar cate coliere desfaci zilnic incat sa merite?

Cu cleste reglabil de instalator desfac si eu si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele sunt bune. eu il folosesc pe al doilea.

daca vrei unul special pt asa ceva, uite aici

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am  fost de curind la un atelier de alarme sa repar o usa care nu se mai inchidea din telecomanda si am vazut acolo o trusa Manessmann Mamut care zacea parasita si l-am intrebat pe meserias daca este buna de ceva si a zis ca nu merita nici macar 2 bani,toate accesoriile erau deja ruginite si clichetul mic de 1/4 era  varza.Ca alternativa puteti incerca IUS-MOB fusion mini http://www.sculedescule.ro/products/Trusa-profesionala-1%7B47%7D4-SH-%252b-bituri-antrenor-premium-%252d-modul-SMALL-Fusion-Box-IUS-Brasov.html

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, INSA din moment ce nu folosesti trusa decat odata la Paste si odata la Craciun ce sens ar avea sa umbli cu 300-400 ron in portbagaj? In plus la ~100 Ron nu cred ca e nici un rateu, fiindca nu-i o mare teapa/pierdere chiar daca se rup toate dupa 3-4-5 intrebuintari..  E frustrant cand dai 500-1000 ron pe o trusa si se intampla ce spui tu.

 

 

Daca o sa se strice rapid o sa va anunt (vb de trusa mica de la mannesmann).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trusa mamut si am folosit-o destul ca sa-mi dau seama de fiabilitate, am lucrat la cateva masini deja, intr-adevar la capitolul calitate este loc, am desfacut usi de masina si orice trusa face fata deci nu stiu cum au distrus-o cei din atelier, alta explicatie nu am decat ca orice lucru daca nu are un stapan nu se va avea grija de el

 

eu am demontat egr la un 1.7 cdti, binenteles nu am pus clichetii unde e nevoie de forta mare pentru ca nu avea sens din moment ce puteam folosi T si pentru ca au si eu o limita si o viata, ca sa nu se uzeze prematur am uns cei 3 clicketi cu putin ulei si merg mai bine

 

concluzia mea e ca si trusele ieftine isi fac treaba atata timp cat nu ai bani de unele mai performante si sti sa ai grija de ele, acuma ca se mai strica cateceva sa-mi fie cu iertare dar se poate intampla si la case mari, plus ca doar sculele nefolosite nu se strica niciodata, de ex. biti mai ales cei mici se distrug usor daca ii fortezi, dar nu sunt de neinlocuit si se pot cumpara la bucata de calitate unde e cazul, deocamdata am gasit suruburi cu cap inbus si torx ruginite si blocate si nu au cedat bitii, a cedat capul suruburilor...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
floro_st205

este cam mic ,ridica doar 330mm ,si are rotile inguste ;aceste doua lucruri ii limiteaza uzul doar pe suprafete perfect netede si nu ridica suficient pentru a putea face "excursii" pe sub masina .oricum nu e recomandat sa te bagi sub masina fara a asigura inainte masina cu picioruse de sustinere si cale la roti .

un cric ,nu profesional ,dar cat de cat util intr-un garaj ar trebui sa ridice cel putin 400mm ,iar pentru mobilitatea sa ar trebui sa aiba roti cat mai late .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am unul similar cumparat de la Norauto. Din ce am vazut, toate astea ieftine au aceeasi constructie.

E ok pentru uz amatoricesc, cat sa faci schimbul de roti vara/iarna si sa mai verifici una alta pe la roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pentru asta si vreau sa-l folosesc. Oricum am si doua capre foarte rezistente in caz ca vreau sa sustin masina mai mult timp.

Cei mai priceputi poate imi dati un exemplu de unul mai bun, dar pana in 150 de lei, pentru ca va fi folosit rar si nu merita sa dau mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de unde as putea achizitiona o cheie dinamometrica 0-40 NM - pentru suruburile "mici" de sub capota si senzori ?. Model hobby la un pret rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28-210 nm 90 lei

2-10nm 350 lei.

Nu cred sa fie (mecanice) in gama 0-40, le strangi la mana pe cele mici si iei una 20-200 care o folosesti in 90% din cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asta si vreau sa-l folosesc. Oricum am si doua capre foarte rezistente in caz ca vreau sa sustin masina mai mult timp.

Cei mai priceputi poate imi dati un exemplu de unul mai bun, dar pana in 150 de lei, pentru ca va fi folosit rar si nu merita sa dau mai mult

La 150lei nu ai ce cric bun sa iei, doar chinezarii.

Cricurile bune incep de pe la 4-500lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!