Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Am si o trusa Proxxon, foarte ok si aia. Chei combinate am un set de la Sandvik&Belzer, sint extraordinare . 

Daca vreti calitate si pret ok va recomand Facom, USAG, Dowidatt, Stahlwille

La capitolul clesti Knipex si NWS fac legea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La clesti sunt de acord...Knipex

La surubelnite si biti - Wiha este no.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La surubelnite, pt. mine pe primul loc e Irazolla.

Wera second.

 

DSC00467.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca WERA face legea,wiha nu prea mai e cea fost odata ,sa ne clatim putin ochii 

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru hobby nu merita niciodata sa dai sute de lei pe scule,

de exemplu pentru clesti si scule de sertizat cei mai buni sunt Klauke, dar si preturi.. un cleste mic de sertizat si simplu costa 120 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hazet,draper,beta sunt scule de TOP .Orice lucru de calitate nu se realizaeaza din materiale ieftine.

 

draper nu mai este de mult timp, ce a fost.... din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un aspect fff important ce n-am vazut mentionat e ca trebuie sa stii si cum sa lucrezi cu ele,de exemplu eu mi-am desfacut turbo-ul de pe galerie(stiti cum sunt suruburile acolo!!!) cu niste chei tubulare no-name,ba chiar am folosit la conducta de ulei si o cheie dintr-o trusa de scule luate din real (50-60 lei) pe care le-am cam distrus ( zero calitate, asta o luasem acus cativa ani,dar e buna si ea la ceva:D).Acum am una Mannesmann si sunt mai mult decat multumit de ea,si ma repet important e sa stii cum sa lucrezi cu ele iar ca si pret/calitate eu zic sa va orientati catre ceva de mijloc sau necesarului pe care il aveti nevoie, cat de des , ce operatiuni faceti cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi Laurentiu, sculele bune se rup, nu se indoaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Vezi Vali...Yato...Yato... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedem ce rapsund aia cu garantia.

eu inca nu am avut ocazia sa fortez trusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi Laurentiu, sculele bune se rup, nu se indoaie

 

Dar se indreapta la destrans :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Da, Terminatorul are dreptate.Este important modul de exploatare.Instalatori au o vorba si se mandresc cu asta: "se strange la mana", adica cat simte instalatorul ca este suficient de tare.

Sa vedeti cheia de roti de la Dacia MCV iar ca tacamul sa fie complet sa ai masina plina.Roata de rezerva e sub masina ( mai mereu plina de noroi sau praf), iar cheia de roti e o gluma.

pina la urma cumperi chei in functie de utilizare.Daca strangi ca mine un surub pe luna, un set de chei de la Lidl sunt ideale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am văzut la Praktiker truse de scule Topex şi WGB. Cele WGB sunt made in Germany şi sunt mai scumpe, Topex nu ştiu pe unde sunt fabricate, probabil Polonia. Care ar fi mai bune? Aşa vizual WGB mi-au inspirat mai multă încredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu la Praktiker ci la Hornbach am văzut. Este trusă de tubulare care arată cam aşa cea WGB, Topex-ul cam tot aşa parcă avea ceva mai multe piese, preţul pe la 300 lei.

Foarte tentat ce se vede în link, o să iau şi Mannessman în considerare (mai am de la ei trusa aia de biţi care se găsea pe vremuri pe la Plus, am spart câţiva biţi dar de îndoit nici unul). Treaba este să văd dacă încape culcată în portbagajul de la lupo :10[1]: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu incape culcata sigur incape in picioare si o stabilizezi cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii care ati reparat sau reparati instalatii electrice, in special conectori/mufe, va rog sa ma ajutati cu un sfat privind achizitia unui cleste de sertizat. Am decis sa imi repar singur cablajul de la motor intrucat este copt in proportie de 60-70%. Pentru aceasta, pe langa materialele de rigoare (cabluri, mufe, pini/terminale etc) pe care le-am cumparat deja am nevoie de un cleste de sertizat papucii/terminalele care intra in diferitele mufe de pe cablaj (mai multe exemple aici):

 

post-51697-0-04881000-1396211784_thumb.j

 

Cablurile cu care voi lucra au dimensiunile cuprinse intre 0,35mm² si 2,5mm².  Ideal ar fi un cleste ca cel de mai jos care pare facut pentru dimensiunile care imi trebuie mie dar care - pe langa faptul ca nu se gaseste nicaieri - ma gandesc ca probabil costa peste 100 de euro, suma care depaseste bugetul meu:

 

post-51697-0-43656300-1396212009_thumb.j

 

Imi puteti recomanda ceva clesti asemanatori dar la un pret mai uman (sa zicem pana in 160-170 lei) si care sa fie totusi de calitate ? Am incercat cativa clesti ieftini (chinezarii de la talcioc) si rezultatul - cel putin la firele subtiri de 0,35 si 0,5 - este jalnic... Pe net am mai gasit cate ceva care pare de calitate dar majoritatea sunt pentru cabluri de minim 1mm² (sau mai groase).

 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am unul de asta http://www.ebay.it/itm/Pinza-capicorda-non-isolati-ZENITH-527-WURTH-/151246995053?pt=Ricambi_automobili&hash=item233705fe6d&_uhb=1 ,de vreo 10 ani (uz service) si inca e in bune conditii . desi pare la fel cu cei din piata  :D ,crede-ma ,nu are nici o legatura . sertizeaza exact ca de fabrica .iti fac maine niste poze poze . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce ai tu acolo se numeste Wurth si nici nu are cum sa aiba vreo legatura cu ce se vinde in piata.Sincer nu am auzit pe nimeni sa se plinga de produsele lor chiar sint foarte bune dar si pretul este pe masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU gasesti un cleste bun de sertizat sub 100Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rayn

Ala e pentru papuci/conectori izolati. Nu am ce face cu el. Vezi "gurile" de la clestele Wurth din poza postata de mine... Este ceva de genul asta:

 

FDT10044DL.gif

 

@Al Bundy

Ma gandeam eu... dar no, am zis ca poate o fi vreunul bun la 40-50 de euro si nu stiu eu... Pe alte forumuri anglo-americane mi s-a recomandat ASTA ca si alternativa mai ieftina dar bun calitativ insa cu transport si vama ajung la un pret la care imi iau unul de top de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce ti-am pus eu costa acum pana in 40euro .eu cand l-am luat am dat cam 80 .

uite pozele  post-104305-0-69066500-1396267515_thumb.post-104305-0-50157000-1396267516_thumb.post-104305-0-46166200-1396267517_thumb.post-104305-0-17176900-1396267518_thumb.

 

PS :pe el e scris ZENITH ,cred ca Wurth doar i-l comercializeaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!