Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Aceiasi carpa (microfibre galbena de la carrefour) o folosesc si eu pentru sters bordul si o mai folosesc(de fapt am doua) pentru a sterge masina dupa ce o spal ca sa nu ramana urme e de 10 ori mai buna decat pielea de caprioara.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu spune nimeni marca??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat ieri o solutie siliconica mata... super .. curata bordu ... nu luceste .. deocamdata nu s-a depus nici praful ... revin cu nume si o poza ceva...

a costat 8 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ceva mi-a adus un amic ce lucreaza la reprezentanta VW. Bordul isi pastreaza aspectul mat, nu se pune praful asa repede si are si un miros placut.NU ARE SILICON :icon_thumright:

post-18905-1217424588_thumb.jpg

post-18905-1217424598_thumb.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo' de sters bordul si tot interiorul masinii ...

Eu folosesc servetele umede de 1-2 ron pachetul. Sunt extrem de multumit de rezultat. In afara de faptul ca praful ramane in servetel, nu raman deloc urme. Interiorul arata exceptional, ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
asa ceva mi-a adus un amic ce lucreaza la reprezentanta VW. Bordul isi pastreaza aspectul mat, nu se pune praful asa repede si are si un miros placut.NU ARE SILICON :lol:

Se gaseste in comert?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maDmaX2005, nu am vazut asa ceva in comert. Dar daca vorbesti cu Volksman poate te ajuta el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten si-a luat doua bucati de piele de caprioara si stiu ca este foarte buna la sters ochelari, lentile foto etc adica ceva care necesita finete si o atentie speciala. I-a fost recomandat de cineva de la un magazin de piese auto. A spus ca este foarte multumit de modul cum sterge bordul singura chestie fiind faptul ca trebuie sa tina tot timpul bucatile de piele umede ca altfel se strang si crapa. In rest efectul este foarte bun. Cred ca ar fi solutia cea mai buan de curatat iar de intretinut raman si eu la spray-ul cockpit fara luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc servetele umede. Pe langa faptul ca se ia tot praful de pe bord, lasa si un miros placut. Am sters si volanul cu servetele si vreau sa spun ca mi-a scos niste pete albe care semanau cu niste crapaturi asa, initial am crezu ca mi s-a tocit volanul, dar servetelele si-au facut treaba super bine :)) Am si un spray cockpit dar cu silicon care sincer nu-mi place de nici o culoare. O sa incerc si eu daca gasesc acel spray fara silicon. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in general folosesc AREXON au produse bune pt intretinut masina, si solutia de curatat geamuri e okie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sterg bordul cu burete de silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc numai produse Sonax, interior si exterior.Spray-ul de curatat bordul este foarte bun,frumos mirositor, fara silicon si antistatic ,in combinatie cu o laveta de microfibre.

Se poate comanda la ei pe site, e mai ieftin, si le trimit si acasa, ramburs.

Eu sunt foarte multumit, in special de samponul cu ceara.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi carpa o folosesc si eu, tot din Carrefour e luata.

Sterge super, eu sunt foarte multumit de ea.

'Danny Day' scrie pe eticheta.

Modificat de caine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu sterg cu burete de silicon...dar cred ca voi incerca si cu servetele umede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un spray de la reprezentanta VW, sunt foarte multumit de el (pretul a fost 30 de lei). Pe el e logo-ul Audi, dar nu mai stiu exact daca are vreo denumire. O sa revin cu poze zilele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetele umede.... :icon_thumright: f multe servetele. Dau si un miros frumos, sterg aproape tot cu ele, volan, micile bucati de plastic de la aerisire, cam pe tot ce e plastic , si volanul care e cu piele il sterg tot cu ele si pana acum au f ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servetele umede in abundenta folosesc si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Servetele umede folosesc si eu ,mi-am luat un pachet mare de vreo 50 de bucati ,nu lasa nici un fel de urme ,curata foarte bine ,si in plus sunt si anti-septice ,asa ca dispar si microbii odata cu praful si alte impuritatzi .Chiar si tapiteria de piele merge curatata..

bafta !

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana azi, "stergeam" bordul numai la spalatorie, dar mi-am dat seama ca nu pot ajunge chiar de fiecare data la spalatorie.

Mi se pare interesant solutia aceasta cu servetelele umede, dar de ce fel? demachiante sau de igiena intima ( scuze daca am pus o intrebare aiurea).

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru bord folosesc de jumatate de an,o solutie de la Liqui Moly,pe baza de spray,si pot sa spun ca sunt f multumit.Nu are silicon,nu lasa pete,si lasa un miros fresh.L-am gasit in maganzinul Ambient din Targu-Mures

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat cu succes niste servetele umede "bright&shine" de la Plus; desi au iz de lamiie nu e persistent dar detergentul din ele face toti banii pt ca in urma frecarii plasticelor cu servetelul ramine spuma alba in urma iar cind se usuca zici ca ai masina noua.

Am dat cu ele si pe partea textila a fetelor de usi iar praful s-a indepartat cu succes si de acolo.

Nu are rost sa mai zic ca sint foarte bune la indepartarea mizeriei de pe minute atunci cind faci o verificare de rutina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu pana acum 1 saptamana servetele umede pt bord, nu mai retin firma dar erau intr-un plastic VERDE... e o firma care produce tot felu de produse pt cleaning interior.. care le ambalaza in verde... Acum am cumparat de la LUKOIL un cockpit cleaner , 11ron parca este cu "FAS-FAS"..gen alea pt spalat geamurile:)) este f bun.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

... Ehh nu tre sa cheltuit asa de mult .. Sincer .. Putetiti sterge cu o carpa care nu e umeda .. si la iesiri de AC si la bord unde e mai sensibil puteti sa dati cu o pensula .. ! Si Io zic ca un bord este intretinut daca este tratat cu Silicon .. acu ma refer la cei cu borduri negre .. ! Si nu ii neaparat sa puneti de fiecare data pe bord silicon .. Ajunge daca dati pe un buret mic .. si il stergeti .. dupa ce ati sters praful .. Nu puneti prea mult silicon .. ca nici siliconul exagerat nu e prea bun .. Deci Good luck :D :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu curat bordul cu servetele umede ambalate in verde, cumparate din Cora, sunt pentru geamuri dar lasa bordul curat fara sa luceasca.

Mai merge si Pronto cu capac albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru praguri exista o folie de aluminiu striat , autocolant , care se lipeste foarte bine, rezista la zgarieturi si da si un anume aspect racing. in afara de asta se poate dezlipi oricand si inlocui, parca este 15 ron metrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!