Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Am folosit de la Turtle wax "Dry touch - Trim Care", scrie pe el ca are efect mat...etc. Nimic adevarat, se pare ca lasa pete, e uleios, se vede urat dupa ce l-ai folosit.

Am mai cumparat un spray cu silicon ELF. Sunt super multumit, nu face bordul stralucitor sau uleios. Pana acum este cel mai bun silicon folosit. Sunt super multumit de rezultate!

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt foarte multumit de un produs Sonax cu efect mat. nu mai stiu exact cum ii zice, dar e un pulverizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa multe incercari si multe produse cumparate (F1, Sonax, 2 + 2 etc.) am ramas fidel spray-ului Pronto albastru....nu are silicon, da un aspect placut, miroase frumos...si cel mai important, nu pateaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, tocmai e pe terminate solutia mea de curatat bordul, am fost multumit de ea dar acum vad ca laudati spray-ul Pronto albastru!?, - ce fel de spray e asta?,

este pt. mobila sau este special pt. suprafete din plastic? ca eu stiam ca Pronto fac pt. mobila

a, inca ceva, cei care folosesc asa ceva daca pot sa-mi spuna cum ramane suprafata dupa ce se da cu ea, (sper ca nu ramane lucioasa)!

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un spray pentru electronice din plastic si e si antistatic. Eu il folosesc cu succes in masina, dar bordul meu e facut din plastic tare, la cei cu plastic moale s-ar putea sa nu fie la fel de eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa folosire, ceea ce imi place cel mai mult la acest spray este ca nu lasa suprafata lipicioasa cum fac alte produse de intretinere. Lasa doar un aspect negru de curat. La fel cum a spus si Cristi...noi la Seat avem un plastic dur....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu am un golf 2 cu ce imi recomandati sa dau bordul ca tot am incercat mai mutle chestii si il lasa lipicios si se pune repede praful inapoi?pt bordul meu merge pronto albastru?care stie il rog sa imi spuna si mie...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum a zis si Cristi mai sus...la Ibiza bordul este compus dintr-un plastic mai dur. La modelul pe care il ai tu...sigur nu este dintr-un plastic dur...asteptam raspuns de la tine, apoi venim cu sfaturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. pt bord am luat pronto pt praf(era odata o reclama pt produsul asta cu un catel a carui coada stufoasa semana cu pamatuful )este fantastic,curata de nu se poa si nu luceste nimic,e foarte bun si pt gurile de aerisire,plasticul ceasurilor de la bord etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata & dan26 -- multumesc pentru info ;) . O sa il cumpar, si cum se incalzeste un pic vremea o sa il incerc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu il steg cu pielea de caprioara, sa fie umeda nu lasa nici o urma si iese mat si curat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc "magicele" servetele umede de la KFC si-si fac treaba de minune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

eu folosesc un silicon lichid sincer nu stiu ce marca e dar scrie pe flacon Skoda...eu nu am skoda dar e buna ,nu inalbeste, nu zgarie,nu crapa bordul de la soare din cauza lui,nu zic ca il protejeaza dar...e bun .

Eu unul sunt multumit de el si nici nu este scump 3,5 lei flaconul.

Ne mai auzim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. pt bord am luat pronto pt praf(era odata o reclama pt produsul asta cu un catel a carui coada stufoasa semana cu pamatuful )este fantastic,curata de nu se poa si nu luceste nimic,e foarte bun si pt gurile de aerisire,plasticul ceasurilor de la bord etc

Se numeste Pronto Pamatuf, costa in jur de 7 ron (cu doua rezerva incluse). E pur si simplu fantastic pentru sters praful de pe bord. In plus e pliabil, sta cuminte intr-un colt prin torpedou :icon_thumright: ... si cand il folosesti nici nu trebuie sa te intinzi prin toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu il sterg cu Spuma activa de la Mecanocar la spray import italia miros de lamaie si e foarte buna, tub mare de 500 ml la 20 ron +/-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cateva zgarieturi pe bord. Plasticul in acele locuri este usor alterat. Exista vreo solutie care sa mascheze sau sa reduca aspectul acelor zgarieturi ? Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai nou am cumparat si eu din Real sau din Cora, nu mai tin minte exact, niste servetele umede care s-au dovedit foarte bune pt curatat bordul si alte elemente din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il sterg din cand in cand cu mana.. fac pariu ca si voi faceti la fel :P nu acum serios, am cumparat o laveta cu nustiu ce propietati si sterge okay.. e galbena, nu e imbibata in nimic.. e super tare :D si cand nu o gasesc sterg cu servetele umede.. pentru bord mat, se gasesc in OMV sunt unele in ambalaj verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan89, daca mie mi te adresezi, este vorba de Winny si le-am luat din Cora. Am dat 5-6 ron pe servetelele umede + cele uscate de masina (aceeasi marca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa ceva folosesc eu pentru tot ce este de plastic in masina (bord, usi, manere, etc.) si sunt multumit de rezultat. Sunt luate din hipermarket din cate-mi aduc aminte.

post-2440-1203513787_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!