Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

eu am cumparat de la augsburg o solutie NIGRIN pentru curatat intensiv (asa scrie pe ea) material plastic, o sticla mica alba, de 250ml, cu capac rosu - chiar isi face treaba foarte bine: curata super bine si nu ramane lucios deloc. a fost 10-15 ron, nu mai stiu exact

am mai incercat si cu PULIMAX - de la MAFRA - cumparat din carrefour, vro 8-9 ron parca, 500ml. la fel, curata super bine - am incercat si pe parasolare, care sunt un gri deschis si se vedea mizeria destul de bine si le a curatat foarte bine.

le recoman pe amandoua.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu folosesc Mr.Musculo universal si o laveta si iese foarte bine. Sonax e bun dar tot e un silicon si ca atare da un pic de luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu va recomand sa folositi produsele de la Formula 1, sunt foarte bune, mai ales cel de sters bordul cat si cel pentru tapiterie. Chiar a facut masina ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc servetele umede pentru maini, se gasesc la benzinarii, la punga gen 'baby wipes' verde inchis, cu trapa de plastic. Nu lasa luciu, se usuca cam in 5-10 min. si sterg tot ce inseamna plastice, textile sau chiar caroseria pe la usi. Costa cam 10 RON si are 25 bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Billa niste carpe moi si sunt foarte multumit de ele. A fost un set de o carpa mare si una mai mica si a costat 6ron. Foarte bune, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum folosesc Sonax Xtrem Cockpit Cleaner (matt effect) in combinatie cu o laveta de microfibre. Iese foarte bine si miroase mai bine decat cel de la Elf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow

http://www.produsecuratenie.ro/detalii_produs.php?id_prod=44.

Dupa ce am incercat silicon lichid, servetele umede si servetele antistatice impregnate am renuntat la ele in favoarea acestui spray cu silicon de la SANO. Il recomand. Nu se mai depune praful asa repede, curata si lasa aspectul de plastic nou.

Reactia celor de la spalatorie: "Unde iti faci interiorul de arata asa bine?"

Pentru volan, schimbator si alte supreafete din piele:

http://www.produsecuratenie.ro/detalii_produs.php?id_prod=41

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e produsul pentru bord? Nu lasa un aspect lucios aiurea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit azi Diamant Plast de la Mafra...

http://www.mafra.ro/?id=48&pag=1

Nu sunt foarte multumit, pentru ca tot are putin luciu. Cred ca o sa raman la Pronto Antistatic, spray albastru, special pentru electronice din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am folosit PREVENT si nu-i asa de stralucit!! :) oricum,bordul de O2 parca-i proiectat anti-siliconat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Clean-Vax cu efect mat din Selgros si e ok. Miros placut (neobsedant), efectul este chiar mat si pretul...15RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu ceva de la NIGRIN, ptr bord si suprafete din plastic. Sunt foarte incantat, curata si lasa suprafata ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Folosesc solicon mat "Rally".

Chiar imi place cum ramane bordul si nici nu atrage praful cum fac alte solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
S-a testat, merge bine cu poxipol atat timp cat il lasi sa se intareasca suficient ( 24-72 ore ), daca combinatia este buna iese ca sticla. Se slefuieste frumos insa sa lipesti cu poxipol sau rasina bicomponeta poate fi o provocare pentru ca timpul de uscare este destul de lung si partile trebuie tinute imobile. Nu vreau sa fac un ghid de utilizare poxipol :( dar am avut ceva batai de cap cu el.

Legat de vopsirea plasticelor:

- grund de plastic, sau "adhesion promoter" ati gasit? Eu am vazut numai un plastic primer de la dupli-color. Ce ma mira este ca trebuie lasat sa se usuce 30 min ca in cazul grundului de tabla. Eu stiam ca pentru cea mai buna aderenta primer-ul de plastic nu trebuie lasat sa se usuce complet iar primul strat de vopsea trebuie aplicat cat inca primer-ul este lipicios.

cea mai buna solutie pentru piele si plastic este 111 PROTECT TIRE . Am vorbit azi cu reprezentantul lor de pe 111.ro si imi trimite un flacon prin cineva .doar pulverizezi si ramane suprafata ca noua , zice el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

servetele pronto antistatice (cele albastre). curata super , nu lasa luciu si pentru un timp chiar nu se pune praful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai buna solutie pentru piele si plastic este 111 PROTECT TIRE . Am vorbit azi cu reprezentantul lor de pe 111.ro si imi trimite un flacon prin cineva .doar pulverizezi si ramane suprafata ca noua , zice el.

Daca nu ai folosit, de unde stii ca e cea mai buna solutie? :vaidecapulmeu: Sau cumva tu esti reprezentantul acela de care vorbesti? Este al doilea post (pe care il vad eu) in care faci reclama la 111 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar al treilea. Daca urmeaza al patrulea primeste direct ban de la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Are un total de patru posturi si in fiecare face reclama la diferite produse eleven one. Ii ceva tapar care vrea sa ne ieie pe toti de fraieri. Culmea mi se pare, ca unul care se inscrie de ieri pe forum, scrie direct in topic-uri de genu:spalare fara apa, cum sa indepartam gainatu'...Propun sa nu-l bagati in seama.

Modificat de TitvsCaivs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La Audi , dupa cateva experimente m-am oprit la utilizarea unor servetele umede pentru auto ( le gasiti in orice benzinarie mai rasarita ). ATENTIE !!! , servetelele umede trebuie sa fie pentru curatarea suprafetelor din sticla ( glass cleaner ), daca doriti sa pastrati efectul de mat al bordului .

Cumpar servetele umede pentru auto caci au dimensiuni mai mari, pe care le stropesc din belsug cu "CLIN universal + alcool" pistol cu aroma de lamaie. La sfarsit totul este curat, miroase discret a lamaie, bordul ramane mat si creste senzatia de confort . Recunosc ca nu se fumeaza in masina si calitatea interiorului unui Audi permite utilizarea unor produse doar pentru curatare, fara a fi nevoie si de o "fardare" ulterioara .

Numai bine !

post-4630-1194207249_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, eu pentru ca am auzit ca solutiile cu silicon usuca si rigidizeaza plasticul si exista in timp sanse sa inceapa sa scirtaie si chiar sa se crape, sterg bordul numai cu o carpa moale, eventual foarte putin umeda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sters bordul si toate elementele din plastic cu Pronto albastru pulverizat pe cirpa nu pe suprafete. A iesit foarte bine fara straluciri nedorite sau aspect de grasime. Cirpa e bine sa fie un prosop foarte moale pe care trebuie sa-l curatati dupa fiecare curatenie generala. Asta daca mai sunt si altii care au placerea sa faca asa ceva singurei duminica dupa prinz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un spray SONAX cu efect mat, pentru bord si plastice, nota 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt un bord mat s-a folosit Sonax Scratch Remover deoarece era zgariat.

Rezultatul a fost inalbirea bordului pe aceasta portiune.

Aveti vreo idee cum se poate repara?

Maine o sa-i recomand patitului acel ELF.

Poate, poate ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!