Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Cu o carpa de microfibra si einszett Cockpit Premium.Eu asta folosesc si pana acum nu am avut nici o problema :)

 

 

51-yoCd6E7L._SL1000_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde as putea sa il gasesc ... de exemplu in Galati? L-am vazut pe net dar un bidonas + taxe parca nu merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot de pe net am cumparat si eu,doar ca vanzatorul este din Bucuresti.In Galati nu am idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar plasticul se zgarie f usor.

sterge-l cu o carpa curata (fara praf). microfibra calitativa cum a recomandat si colegul mai sus sau alea speciale tp ochelari/display-uri.

 

nu cred ca trebuie sa volosesti vreo solutie pe el decat daca ai obiceiul de a pune mana pe el des (ceea ce nu cred), in rest doar sa dai praful jos nu trebuie vreun detergent special.

 

la masinile mai noi am vazut ca are un strat de protectie /antireflex (albastru-mov) si stiu ca unui prieten cu Golf 5 i s-a dus dupa ce a sters de cateva ori cu detergenti de plastice.

 

zgarieturile (daca aveti si va deranjeaza) le scoateti cu polish de plastic (displex)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bordul meu de Octavia 1 merge foarte bine cu WD40 pe care il aplic inainte pe o carpa tip microfibre si sterg bine.

In prima faza apare un luciu asemanator siliconului dar in 10 minute se usuca si arata ca si nou.

Nu il folosesc decat 1 data pe luna.

Valabil numai pentru plansa de bord si plastice. ll folosesc de mai bine de 2 ani si am nici un fel de problema.

Bordul arata ca in 2003 cand a fost fabricata mmasina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) ma bucur ca ne-ai impartasit acest "secret".  WD40 merge si la plaja, in locul protectiei solare uleiului de la Unisol ?

(am auzit ca ar fi bun si pt suruburi,dar asta e un mit)

 

De ce se va complicati sa adaptati solutii pentru alte scopuri, e chiar asa mult 10-20 lei pe o sticla cu solutie dedicata pt plastice care iti ajunge 1 an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sa sti ca am incercat la plaje si a mers.Si nu e un secret !!!!!!!!!!!

Ai incercat si nu a mers?

Ai citi prospectul?

 

De ce sa dau 10-20ron pe o solutie care imi foloseste numai la curatat plasticul cand pot da aceeasi bani pe ceva care are mai multe intrebuintari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WOW,stiam ca WD40 are multe intrebuintari,dar sa stergi bordul cu el nici prin gand nu mi-a trecut... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la plaje sau la plaja?

 

nu am incercat si nici nu voi incerca. prefer sa folosesc solutiile speciale pt asa ceva. miros frumos si nu lasa reziduuri uleioase.

 

cand sterg bordul vreau sa dispara praful. pt asta e suficient sa folosesti o carpa umeda. daca vrei sa il protejezi de soare si sa aiba un aspect mat/lucios (dupa gusturi) ii aplici un dressing.

WD40 cu ce e mai bun decat o carpa uda? Lubrifiant,degripant...

WD inseamna Water Displacement, respinge apa si previne coroziunea.

Contine solventi,derivate din petrol,uleiuri minerale. Astea fac bine plasticelor...?Eu nu cred.

 

Dar fiecare e liber sa dea cu Cola pe anvelope, cu silicon vrac pe volan si fetele de usi/bord, cu carpe cu motorina pe tabla (ca unii soferi de taxi). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am comentat ,am prezentat solutia pe care o folosesc si nu ma asteptam sa sara lumea in sus.

Nu vad rostul cometariilor daca nu ai folosit metoda respectiva.

WD este mai bun decat o carpa umeda depinde unde si cum il folosesti !!!

Sunt curios nu cumva solutiile pe care le folosesti contin solventi,derivate din petrol,uleiuri minerale,etc?

Uni au incercat sa se stearga la fund cu carpa umeda daca le-a placut sau nu e treaba lor.

 

In fine,poate ne intalnim candva si vei vedea rezultatele dupa 2 ani de folosinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sper in continuare ca faci misto de noi :D

 

cum sa dai cu wd40 pe bord... poate nu e acelasi wd40 de care stim noi

asta e ?

 

220px-WD-40_Smart_Straw.JPG

 

nu de alta, dar daca te uiti pe spate scrie ca, contine numai solventi (e si normal, ca ataca rugina si oxizii) care ataca plasticul, cauciucul intr-o veselie

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD40 este cel mai bun! Eu pun si in ceai, stiti ce aroma buna ii da? fail_smiley.gif

 

 

Sunt curios nu cumva solutiile pe care le folosesti contin solventi,derivate din petrol,uleiuri minerale,etc?

Acum serios vorbind, de unde ai tras tu concluzia ca produsele pentru plastic contin solventi sau uleiuri minerale?! Nici unul din produsele consacrate si mentionate pe aici nu contine asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El a intrebat daca nu cumva contin si altele aceleasi ingrediente. Nu a tras vreo concluzie,ma intreba doar. :)

 

Sunt de parere ca oricine poate citi aici, oricine poate folosi orice pe bord si unii pot sa isi faca o parere despre ce s-a discutat.

Mai primesti un sfat,mai dai o idee/varianta de produs.

 

Sa nu continuam inutil discutia pe tema WD40. 

 

daniel80, daca ne intalnim,sa nu uiti sa imi arati bordul. eventual sa facem 1/3 sters cu carpa uda, 1/3 cu WD40 si 1/3 cu solutie de plastice (ceva accesibil si ieftin,MaFra de ex)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care ma panicasem grav ,  atunci cand mi-am dat pe la balamale cu  WD40 mi-a sarit putin si pe bord :)) , fiecare cu pasaricile lui pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce iti dai pe balamale cu WD40? Asta curata nu unge... Ar trebui sa dai cu o vaselina pe balamale iar WD40 sa dai pe bord :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem off topic , am dat cu degresant initial si dupa 2 zile am folosit o vaselina siliconica Sonax :icon_thumleft:


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot offtopic (partial): nu am mai sters bordul de vreo 3 luni.

iarna,ploi,zapada...nu prea e praf in aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il sterg doar cu carpa microfibra uscata. Aduna practic praful si atat. Nu vad de ce as da si cu alte solutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutiile dedicate il mai protejeaza de razele UV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutiile de calitate sunt anti-UV (protejeaza de coacere si crapare de la soare) si anti-statice

 

eu am o solutie de la mafra, fara silicon... cand dau vara cu el, cel putin 2 saptamani nu se pune praful pe bord :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc asta, imi place cum lasa plasticul si miroase frumos

post-66542-0-55937200-1362147181_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu WD40 este nu ca face rau, ci ca nu face absolut nimic, nici macar nu curata cum trebuie bordul. Ba mai mult el se evapora destul de rapid de pe suprafetele unde este aplicat.

 

Practic folosesti un placebo.  In partea opusa o solutie pentru plastice dedicata sa zicem asta oferta putere de curatare dar si protectie pentru bord. Sunt chiar si solutii cum este 303 Aerospace Protectant care protejeaza concret si puternic impotriva razelor ultraviolete. Daca ai bordul negru, vara o sa simti efectele acestei solutii, e ca si cum te-ai da cu crema solara ca sa nu te mai arzi...

 

Spor la folosire!

La bordul meu de Octavia 1 merge foarte bine cu WD40 pe care il aplic inainte pe o carpa tip microfibre si sterg bine.

In prima faza apare un luciu asemanator siliconului dar in 10 minute se usuca si arata ca si nou.

Nu il folosesc decat 1 data pe luna.

Valabil numai pentru plansa de bord si plastice. ll folosesc de mai bine de 2 ani si am nici un fel de problema.

Bordul arata ca in 2003 cand a fost fabricata mmasina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il sterg cu solutie pentru geamuri.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat din lidl servetele umede si chiar i-si face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu steg bordul cu servetele umede pentru copii, Happy (portocalii sau mov; cele verzi sunt naspa rau) sau Tip (la astea scrie exact asa, "servetele umede pentru copii"), antibacteriene, fara alcool, bla bla ... Sunt super multumit de rezultatul final, nu se albeste plasticul, nu luceste in soare, miros placut etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!