Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

baieti,ati gresit topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog discutia sa continue in topicul dedicat... lesne se poate observa ca este pe langa subiectul acestui topic

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin in topic !

Am gasit solutia,sau macar o parte,deoarece am fost plecat o vreme prin ungaria am gasit asta :

http://www.armorall....oard-wipes-matt

si am incercat-o este super ok a mai scos din pata alba.

Pe la noi am vazut-o prin metro daca este cineva interesat de a o folosi

Eu o recomand,deocamdata pana incerc alte solutii sau mai bine zis pana ma dezamageste :icon_confused:

Modificat de costi71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg bordul cu silicon. Am un silicon lichid super fain si umezesc o carpa, dau toate plasticele, pielea de pe volan,schimbator,frana de mana si pe cauciucuri. O sa revin cu poze dupa ce il fac zilele astea. Il folosesc de 4 ani si nu s-a decolorat nimic, nu s-a albit nimic, e totul ok.

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul e luciuos si unsuros?

daca dai cu silicon si pe pielea de pe volan, cred ca nu mai are rost sa dezbatem...important daca tu esti multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. @Muale - are ceva daca dau pe volan cu crema de maini Nivea? :icon_cheesygrin: Mai intai imi dau eu pe maini si pe urma incep sa dau pe volan si pe schimbator.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@STOE - ecuatia e foarte simpla, cremele de maini, sunt pentru..........maini. E ca si cum ai da cu pasta de dinti pe vopsea ca e tot abraziva ca polishul.

Pur si simplu in domeniul auto e bine sa folosesti ceea ce este facut pentru auto.

Faptic, crema niveea inmoaie doar in aparenta si doar pentru scurt timp pielea. Nu o protejeaza si cu siguranta nu prea o curata. Caz in care pe langa faptul ca vei da banii cam degeaba, o sa si expui pielea la factorii de mediu crezand ca ai facut un bine.

Bafta

P.S: Bordul nu se sterge cu silicon, nu e un mit popular e pur si simplu adevarul: Siliconul nu este facut pentru vinilin/plastic/cauciuc, acest silicon pentru auto, imbatraneste prematur orice material cu care face contact. Mai mult, aspectul lucios poate fi foarte deranjant la condus(personal nu il prefer).

Iar ca bonus, siliconul atrage praful la marele greu, fiind pe baza de ..........dap ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc in Golful meu produse Sonax. Nici un produs nu contine silicon, iar rezultatele sunt pe asteptarile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de ani buni produse din gama Caramba. Au doua solutii pentru bord fara silicon si antistatice foarte bune, unul vine lichid cu pulverizator iar celalalt spray normal. Pret 20 lei cel lichid si 23 lei cel spray.

Modificat de Buss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu folosesc sonax pentru bord si platice - aspect mat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru bord /volan puteti incerca si servetele umede de la "armor all" cu efect mat , sunt foarte bune in comparatie cu turtle wax sau alte servetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WIZZ Matt de la OMV. Daca nu lasi sa se adune praful de un deget, cu unul poti sterge toata plasticaraia. Mai putin pragurile unde folosesec un al 2-lea servetel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mare adevar graiesti Vali31 dar ca orice lucru sa fie bine facut nu trebuie sa fie in exces.Totul trebuie facut "cu cap".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am sters cu nu stiu ce minune de a ramas urma albicioasa pe o usa, nu mai sterg inauntru decit cu servetele umede de sters ochelarii ... asta ca am totdeauna rezerva mare ( port ochelari si de aia )...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca sunt ok aceste servetele pt a revigora plasticele.

dar daca se depune praf (vara,mergi cu geamul deschis toata ziua- cum imi place mie), nu vad cum sa faci treaba la fel de bine cum ar iesi cu o laveta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iese mai bine, dar e mai comod... astea le am in masina in compartimentul dintre scaune, doar intind mina....

laveta e in portbagaj, o apa cu detergent ca sa o inmoi este tot in portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , sa nu mi se interpreteze ca reclama insa si eu tot produse Sonax folosesc , solutia respectiva este lichida , nu are silicon , o aplic pe un burete ca o manusa si ii dau bataie , in schimb am anumite pete pe tapiteria scaunelor pe care la primavara am de gand sa le indepartez printr-o cozmetizare generala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine aceaiasi problema la usi si nu am gasit niciun produs pana acum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, cine a spus ca siliconul nu este bun de nik are mare dreptate, zic asta din experienta proprie. Eu am folosit o singura data acum circa un an de zile un produs care are la baza silicon. Efectul imediat a fost destul de bun fiindca bordul arata binisor dar de scurta durata. Dupa ce l am folosit bordul masinii mele a devenit un magnet pentru praf. Faza naspa este ca incercand sa indepartez praful se formau pe bord un fel de cocoloase mici (redand bordului un aspect foarte urat). Ce pot sa fac ca sa indepartez siliconul de pe bord, fiindca inca nu am reusit sa scap de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima faza incearca cu un detergent (mafra pulimax sau einszett plastic deep cleaner) apoi cu dressing pt plastice (sonax,mafra)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt solutii care curata urmele de polish,este un spray de la 3M (ii spune spray control) sau eu am mai folosit de la MENZERNA o solutie care se da dupa polish.

de recomandat ar fi sa cureti imediat ce vezi ca s-a murdarit cu apa sau sa izolezi plasticul cu banda de hartie,dar eu iti recomand solutiile acestea,te scutesc de mult chin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare mai ciudata: cu ce as putea sterge bordul ca sa nu se zgarie plasticul ceasurilor de bord? Mi se pare foarte sensibil la zgarieturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!