Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

chiar am dat prima data intr-un loc ascuns ...imi era sa nu luceasca suprafata :) ...dar e Sonax totusi si face ce scrie pe el.

isi mai are oare rostul si cea de-a doua solutie ?

pentru exterior inteleg, chiar ma pregatesc sa dau o comanda mai consistenta la Ma-fra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia de la Sonax este pentru curatare, cea de la Meguiar's este un dressing.

Eu o folosesc de vreo 10 ani si sunt extrem de multumit.

 

,,Spre deosebire de alte produse care lasa un aspect gras, acest produs creeaza aspectul de showroom, revitalizand culoarea si stralucirea originala. Protectia UV oferita de Meguiar's Natural Shine Protectant - Dressing Plastice, ajuta de asemenea la protejarea suprafetei de soare, care poate cauza decolorarea si craparea suprafetelor."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12.05.2017 at 2:01 PM, vdragos said:

Eu am facut asa:

- la masina noua sau dupa tratamentul cu Nigrin am curatat acolo doar cu pamatuf Pronto (am cite unul in torpedou la fiecare masina), rezultatul: la Hyundaiul de aproape 8 ani plexiglasul era impecabil.

It is perrrrrfect, multumesc frumos.

Foarte multumit de pamatuful Pronto, e excelent pentru ceasurile de bord, display-ul de la infotainment si toate zonele piano black. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai de incercat laptele Doina si ma declar multumit :))

In alta ordine de idei sa nu-ti lipseasca pamatuful din nicio masina, e ideal pentru stergere contactless.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: ha, ha, spusesem pe topicul meu ca tratamentul OEM de piele miroase exact ca laptele Doina, dar mi-am luat ignore total :biggrin:

Dupa cum spuneam, pamatuful = big like:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare tuturor,

Vreau sa curat interiorul masinii si nu stiu ce sa aleg din produsele atasate mai jos. 

Nu vreau produse care sa contina silicon.

Pentru curatare e ok Sonax?... dar la dressing?... ce parere aveti de aplicatoare? Ati folosit aceste produse, ce rezultate ati avut?

Multumesc.

 

sonax-361241-1000x1000.thumb.jpg.9fb244f10b8330e4400b676ba40170d7.jpgmeguiars-natural-shine-protectant-1000x1000.thumb.jpg.a4f7a8701f86a19c5fcc848d763bf87b.jpgpoorboys-world-natural-look-dressing--1000x1000.thumb.jpg.0dd6ec7321768a96493e1ed9b786f463.jpgmeguiars-aplicator-ceara-sealant-1000x1000.thumb.jpg.1280235f110bf36ace87370dbfe7bb7a.jpgaplicator-microfibra-rotund-1000x1000.thumb.jpg.bb9d6d07d3b7c22a062063d6e140d11b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru curatare si efect mat va recomand Sonax Profiline Plastic Cleaner. Cine vrea mai mult luciu si revigorarea culorilor poate incerca Poorboys Natural Look Dressing. 

Ambele sunt foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Razvan Constantin

Tor la recomandarea vostra, mi-am comandat Volkswagen Dashboard Care.

e2e69b07-c62d-4496-be42-7fc8c6bb70c3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti! De curand mi-am luat un Passat B6 si vreau sa pregatesc lista de cadouri pentru masina :P
Ce solutie pentru bord imi recomandati, care sa pastreze aspectul mat/original al bordului ? Si o recomandare cu ce sa o aplic ?

Thanks! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca Santa Claus, came early this year! :lol:
Solutia de la Sonax, pentru bord.. mi se pare geniala! Arata perfect si ramane mat.. de parca acum a iesit pe portile fabricii! :D

20171211_150307.thumb.jpg.3768695460b3e9a35e3f413f5e11e5f9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Eu am folosit pentru prima data Sonax Extreme Cleaner, imi place foarte mult, curata foarte bine si plasticele au un aspect mat, exact asa cum au trebui sa fie.

https://www.pcgarage.ro/plastice-interioare/sonax/xtreme-cockpit-cleaner-solutie-curatare-plastice/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.shopmania.ro/accesorii-auto/p-sonax-cockpit-spray-matt-effect-green-lemon-spray-curatare-bord-lamaie-86685488

Mie imi place foarte mult. Am folosit produse Mafra, bune dar, am dat peste acest Sonax. Desi am o masina curata am ramas socat ca am innegrit doua lavete pe volan. Mafra aduna mizeria. Acum, si dupa o saptamana scartie la atingere volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lavetele pe volan se coloreaza de la jeg dar si de la vopseaua volanului (daca este de piele deteriorata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scataie pielea vezi daca nu cumva e prea uscata, poate trebuie aplicat un tratament de hidratare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e din piele volanul. Nu imi place. Am avut si de abia am asteptat sa scap de interiorul din piele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

I s-a mai parut cuiva ca de la Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, trosneste bordul, dupa ce a fost sters cu solutia respectiva si apoi a stat in soare?

O alta recomandare de solutie care sa lase un efect mat, precum cel de la Sonax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetele umede, ramane mat, frumos, nu scartaie nimic se evapora instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2019 at 10:35 PM, teozuzu20 said:

I s-a mai parut cuiva ca de la Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, trosneste bordul, dupa ce a fost sters cu solutia respectiva si apoi a stat in soare?

O alta recomandare de solutie care sa lase un efect mat, precum cel de la Sonax?

Cred ca orice plastic incepe sa troseasca daca sta in soare, indiferent cu cei da pe el.

Daca vrei alternative la Sonax, cele mai apropiate sunt Meguiars Quik Interior Detailer si Nextzett Cockpit Premium. Ambele mai mult curata decat inegresc plasticele si lasa plasticul mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La Carrefour au la promotie, la pretul de 21 RON, Sonax Cockpit Green Lemon : https://images.app.goo.gl/jJJ72d4NS6e3rYGL7

Tare bun pretul, tinand cont ca pe site-urile de profil este intre 35 si 40 RON. Maine il testez sa vad cum este, mai ales in comparatie cu Sonax Xtreme Cockpit Cleaner.. si poate mai cumpar unul :D

P.S. Aveau mai multe produse Sonax reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2019 at 10:35 PM, teozuzu20 said:

I s-a mai parut cuiva ca de la Sonax Xtreme Cockpit Cleaner, trosneste bordul, dupa ce a fost sters cu solutia respectiva si apoi a stat in soare?

O alta recomandare de solutie care sa lase un efect mat, precum cel de la Sonax?

Am aceeasi problema, dupa ce am sters bordul cu Xtreme Cokipt Cleaner au aparut niste zgomote noi, nu am facut pana acum legatura cu solutia asta, insa daca si tu patesti la fel... cred ca o sa trec pe altceva. eventual Meguairs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca sunt eu nebun :)).. zgomote gen "trosnituri" mai ales la denivalari, gropite mici, asa-i?
Momentan am luat varianta cu green lemon, postata anterior, sa vedem cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!