Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

nu ramane lucios deoarece servetelele alea au ceva gen apa in ele, nu stiu sigur...patat sau lucios nu ramane in nici un caz.Astea pe care le-am luat eu sunt destul de mari ,nu sunt cat cele clasice de hartie .Incearca si ai sa vezi, eu sunt f multumit de ele ,sa vezi jeg ce se aduna pe ele ,si ,marele avantaj,poti curata si spatiile mai greu accesibile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai convins!, o sa le incerc si eu cu toate ca sunt multumit de spray-ul Nigrin

Cum se numesc aceste servetele si de unde le-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc servetelele acelea in pachet galben... care's parca pentru funduri de copil mic ;) Dalin parca le zice :D au o crema albicioasa in ele, frumos mirositoare... aia intra in piele (ma sterg pe maini intai cu ele) si apoi ce mai ramane in servetel dau pe bord... nu ramane nici lucios si nu capata nici aspect uscat... pur si simplu e la fel ca totdeauna... am mai luat niste servetele umede dintr-o benzinarie Mol, o sa incerc si cu alea sa vedem ce si cum... sunt verzi si au un capac special pe acolo pe unde le scoti, sa pastreze umezeala in ambalaj.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

servetelele parfumate sunt si cu alcool? in timp nu usuca bordul si duce la craparea lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu folositi Pronto antipraf si dupa aceea sa stergeti cu o laveta uscata??? e mult mai in regula pt ca nu ramin substante aiurea pe plastice. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc servetele umede 15 buc la punga verde de la OMV, WIZZY firma "arexons", care sunt foarte bune, miros placut, curata super si vad ca au si rol antistatic, desi nu se specifica acest lucru :tomato: costa in jur de 13 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc mai nou, pamatuf anti-praf de la Pronto (a pus razdan, daca nu ma insel, niste poze pe acest topic..). Momentan sunt multumit.. nu bag nici un fel de solutie in bord.. si praful se ia f. bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

duopa cum stiti la golf 4 bordul este acoperit cu o chestie ce pare cauciucata...stie cineva cu ce se curata si ce substante se folosesc pentru intretinere?......am intele si testat pe o suprafata mica inutilitatea siliconului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat un flacon ce este recomandat pentru curatarea (nu intretinerea) plasticelor, tapiseriei, pielii, .... fabricat de NIGRIN. Aplicata pe bord aceasta spuma (tubul se agita si se pulverizeaza o spuma) lasa un efect de "nou" si are o mare putare de curatare. Nu folosesc nici un silicon k sa pastrez efectul de mat al bordului, desi m-ar tenta un silicon cu efect mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu folosesc mai nou, pamatuf anti-praf de la Pronto (a pus razdan, daca nu ma insel, niste poze pe acest topic..). Momentan sunt multumit.. nu bag nici un fel de solutie in bord.. si praful se ia f. bine.

am incercat si eu pamatuful de la pronto, este cel mai bun remediu contra prafului de departe :( ; dupa ce curat bordul cu o laveta dau cu pamatuful si nici urma de praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wizzy de la omv sunt excelente, curata bine si nu se mai pune praful asa repede plus ca au si pentru geamuri sunt 15 buc si costa 10 lei, le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu recomand... bordul meu e din plastic mat, dupa ce am sters cu servetel umed wizzy mi-au ramas niste urme. cred ca o sa revin la pronto antistatic, ala nu lasa nici o urma, chiar daca nu e pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa incercari nenumarate cu diverse sprayuri cu silicon care lasau urme care mai de care, am gasit solutia ideala: de la arexon! nu este spray, este solutie de sters bordul. intr-un recipient cu spritz. bordul arata ca nou, intr-o culoare uniforma. sunt foarte multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pamatuf si servetzele antistatice de la PRONTO.

Sunt supermultzumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

luat un spray sin cora pt tapiterie, dupa ce l-am golit am dat 2 lei baiatului de la spalatorie si mi-a pus solutie de dau ei pe masina si tot asa,

se curata super si miroase si a nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De regula il sterg cei de la spalatorie cu o carpa curata fara solutii minune. Oricum niciodata nu folosesc silicon. Chiar imi place sa fie mat. Si daca n-am ce face il sterg cu un servetel (tip batista). Cred ca si materialul cu care e imbracat bordul conteaza. Nu poti compara plasticul cu vinilinul. Al meu e ceva gen plastic dar arata bine dpv calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
De ce nu folositi Pronto antipraf si dupa aceea sa stergeti cu o laveta uscata??? e mult mai in regula pt ca nu ramin substante aiurea pe plastice. Parerea mea...

am dat eu cu pronto antisttic pe bord cum tot propuneti p-aci.maare prostie.solutia fiind alba si spumoasa,nu face decat sa intre bine de tot in bord si sa lase pete,aspect de silicon,pt ca e cu niste grasimi solutia asta albicioasa,si deci nu rezolvati nimik.mai rau,eu am si bord din acela sport cu gaurele in partea dpre parbriz si a intrat in gaurelele alea si de atunci ma tot chinui sa le curatz.

in fine..cand credeam ca nimik nu mai revigoreaza bordul cel chinuit cu silicoane si alte alea am dat peste produsele mafra.si anume o combinatie de curatzie si apoi spary de revigorare parti plastic si bord.(pulimax-curata orice..de la tapiterie pana la bord,este excelent+solutie de revigorat bord si parti negre fara silicon!)care aplict cu o carpa,nu direct spray pe bord iese ca la carte.

http://www.mafra.ro/?id=63

http://www.mafra.ro/?id=60

in final eu mi-am rezolvat problema cu interiorul ff ieftin si rapid,am si curatat tot ce era plastic si tapiterie,dar mai ales am curatat bordul.sfatul meu pentru cei careau mai incercat si altes solutii gen silicon sau pronto sa ia frumusel o perie,nu foarte moale ca nu se zgarie nimik si niste apa caldutza si o carpa si sa ia la frecat bine de tot bordul pt o "degresare" inainte de Pulimax s DIAMANTPLAST SATIN .

:) Tot de la Mafra am de gand sa iau asa ceva http://www.mafra.ro/?id=89 pentru placutele de frana care desi netocite scartzaie de m-au innebunit..sper sa rezolv cu asa ceva..daca mai e cineva interesat sa ma anunte si de asemenea daca aveti sugestii pt asa o problema astept PM.

Ciao..si bafta la revigorat masinile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm pentru SONAX-ul de mai sus. Am de jumatate de an spray-ul ala, are si efect de curatire si pastreaza aspectul mat, uniform si miroase .. a masina noua. (pentru pastrare, conteaza foarte mult si folosirea unui parasolar, in orice anotimp).

Caut totusi ceva care sa ii redea negrul intens, cum e atunci cand e nou. Dupa 2 ani de stat in soare, se cunoaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru reparatii la plasticul din bord si in general tot plasticul din masina recomand un produs vandut in Anglia la reteaua de magazine Halfords,face parte din gama lor "Smart repairs". Daca cumva aveti drumuri acolo sau aveti prieteni ;) Au o varietate mare de kit-uri de reparatie de la kit-uri de reparat parbrizele ciobite pana kit-uri de reparat parasocuri,tapiterie de piele si materiale textile. Sunt cam scumpicele ce-i drept dar se obtin rezultate foarte bune am avut ocazia sa testez cateva. Va dau aici un link la kitul de reparat plastic bord interior. http://www.halfords.com/webapp/wcs/stores/...ategoryrn_31336

Succes. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu il sterg cu o laveta umeda (apa) si este ok!cred ca voi incerca si eu pronto pamatuful!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde ati cumparat fratilor SONAX-ul? Ati comandat online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wizzy de la omv sunt excelente, curata bine si nu se mai pune praful asa repede plus ca au si pentru geamuri sunt 15 buc si costa 10 lei, le recomand.

Sustin! Am cumparat si eu azi, la sfatul vostru, si ma declar super multumit de rezultat. Curata bine si dau un aspect stralucitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sterg praful cu o carpa normala, pentru a da jos grosul, iar in rest cu Pronto Pamatus, mai ales la cas/clima isi face efectul calumea. Din cand in cand mai sterg si cu carpa umeda(apa), de obicei cu pronto pusa-n ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!