Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

toni, am gasit total cockpit cleaner spray (sub 2 forme, dar sunt la fel la exterior). as vrea sa am bordul mat, dar curat. nu tin neaparat sa fie lucios si mai ales sa nu ramana praful lipit de el.

asta cum e? adica lasa bordul lucios, dar fara sa fie lipicios?

merci mult.

am vazut si servetele pt sers bordul. de ele ce parere aveti?

in interior tin mult sa fie masina curata. de spalat o spal-aspir regulat undeva unde o face bine, dar ei nu dau cu nimic pe geamuri si pe bord. si de astea tre sa am eu grija.

ice, ti-am adimrat mai demult la AMKArt bordul. tu ce folosesti? sau doar carpa de praf?

@ice, nu crezi ca am putea uni topicul asta Bord siliconat aici?

merci.

ps: pe geamuri -interior- cu ce dati...stiu ca sunt OT.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elf CC se lauda cu un finisaj satinat si chiar cam asa arata :)

Nu e in nici un caz lucios dar nici mat si nu este lipicios deloc. El este mai mult un curatitor (dupa cum spune si numele) decat un dressing. Dupa miros cred ca are un continut destul de mare de alcool izopropilic.

Topicul "bord siliconat" il lasam separat, e putin diferita discutia, iar pentru geamuri poti sa faci topic separat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu bordul satin ma intrebam cum e. merci. incerc si eu azi si dau un raspuns.

ok, legat de celelalte doua propuneri.

legat de cea cu geamurile, parca vazusem pe undeva ceva discutat de asta, (zicea ceva razdan de stres cu ziarul geamurile pe extrior...) si mai caut, sa nu deschid unul nou. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am apucat sa cumpar Elf CC. am gasit un spray ieftin (aprox 3 lei) si turcesc, ce face minuni. am dat zilele trecute pe bord: pa langa ca miroase frumos ( :unsure: mie imi place..a curat..a detergent ceva) face si bordul destul de curat, si putin lucios. e ceva turcesc, nu stiu numele, dar nu l-am gasit decat intr-ul loc. la comarnic... :D .

anyway, nu prea tine decat cateva aplicari 2-3 si se consuma destul de repede.

il termin si vad dupa aia ce mai incerc. pt cat am dat pe el face treaba buna.

se gaseste la Comarnic vizavi de magazinul Vulturul, -cum intrii in Comarnic dinpre Buc, dupa Rompetrol,pe stanga- si are o forma de deodorant mare (stiti voi, tub normal cu spray). si multe flori desenate pe el. e vreo ~3 lei. numele nu il retin si nici nu am masina linga mine sa ma uit.

a mai incercat cineva ELF ala?..nu ca n-as avea incredere in toni, dar nu stiu la leon bordul e facut din acelasi material ca la G4? ca la ibiza din dotare e mai aspru asa si cu zgrumturos..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Leon bordul (partea superior cel putin - cea orizontala ca sa zic asa) are niste bumbi pe el, fiind destul de usor de intretinut. Este suficient sa-l stergi cu o carpa umeda si arata bine. Dar pe suprafetele "drepte" negre arata bine Elf-ul - satin finish cum zic ei.

Am mai vazut in Brico niste spray-uri TurtleWax parfumate, la Agip aveau ArmorAll (pulverizator micut) semi-glossy parca iar de la Sonax am vazut tot un pulverizator mic cu efect mat (pe asta chiar as vrea sa-l incerc). Deci ai de unde alege :unsure: Preturile variaza in jur de 20RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de la SONAX il voi cauta si eu. sau daca nu voi posta review la ala, sigur voi posta de la ELF.

oricum, postam review aici la ce folosim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu o carpa si cu silicon lichid (am gasit niste flacoane mici, de 150 ml, licenta nemteasca, cu 2 lei bucata!). Siliconul arata ca un prenandez (cred ca asa se scrie), dar e super. Si tot cu el sterg si bandourile negre de plastic din jurul masinii.

Modificat de alecsmed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevrand sa mai tot folosesc siliconul traditional, am cumparat Elf CC.

La Fabia am incercat, si avand in vedere ca nu am dat cu silicon sau produs similar pe bord pana acum am putut vedea mai bine diferenta.

Curata bordul, il lasa curat, fara a fi uleios, astfel nefiind lucios. Imi pare, insa , ca nuanta de gri a bordului s-a mai inchis putin. Pulverizarea este pe o suprafata mai mare, deci necesita ceva atentie in zona geamurilor.

Am folosit o carpa de bbc 100%, dar poate ar fi trebuit folosit altceva avand in vedere ca am mai lasat mici scame in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Pun si eu o intrebare aici, sper sa fiu On Topic.

Problema e ca geamurile farurilor arata ca sediul CC al PCR dupa revolutie & cladirile din zona Pietei Revolutiei. Gaurele peste gaurele de la "teroristii" de pe sosea, micile pietricele zburatoare cu viteze incredibile.

Plus, din cauza varstei, plasticul a inceput sa ingalbeneasca la suprafata.

Am gasit pe tdiforum o "solutie"... un tip a frecat 6 ore (3 de fiecare far) cu un kit special cumparat, un fel de piatra abraziva de rugozitati variate. Ce-i drept, a facut farul brici, ca nou.

In Ro se poate face asa ceva sau cunoasteti vreo solutie la problema respectiva ?

Nu ma deranjeaza neaparat aspectul cat proasta luminozitate datorata acestor ciupituri, ele umplanduse cu praf si noroi de la drum. Instalatia de spalat faruri e neputincioasa la asemenea probleama. Asa am ajuns ca sa am faruri curate doar daca spal masina sau daca torn o caldare cu apa peste far.

Merci.

Un pic Off topic si poate inutil pentru farurile tale care sunt uzate deja.Daca aveti faruri noi e pacat sa nu le acoperiti cu folie speciala, antizgarieturi&antispargere.Eu am aplicat (ma rog, o firma specializata) folie americana Llumar pe faruri si pe proiectoarele de ceata.Nu se mai zgarie si pietrele proiectate in faruri nu produc nici cea mai mica stricaciune.Adio faruri sparte, zgariate, matuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit pentru prima si ultma oara Turtle Wax Dry Touch Cockpit Shine. Mi se pare o mare porcarie, contine silicon si senzatia la atingere nu este nicidecum de uscat, ci de plastic siliconat. Are o consistenta ciudata, si daca ajunge din intamplare pe geamuri e foarte greu de scos. Am si acum niste urme pe parbriz care nu au iesit la spalare cu solutie de geamuri. Deci... pe asta am dat banii degeaba. NEEEXT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va recomand cu caldura servetelele umede pentru maini :D eu d'astea am in masina... cand am mainile murdare sau transpirate, inainte sa le pun pe volan ma sterg/spal pe maini cu un servetel din asta pe care apoi il folosesc sa sterg praful de pe bord :D merge parfum :D

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in Gima Mall niste servetele foarte bune special pt bord si pt sters manerele usilor au o solutie in ele si sunt foarte bune.Incercati cu incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine dupa ce am sters bordul cu servetele umede bordul a primit o tenta albicioasa si am renuntat sa le mai folosesc. prefer sa dau cu o carpa umeda si apoi cu pronto antistatic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un update de pret pt. ELF si pe unde il poti gasi (Zl si CJ)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am luat de la augsburg un spray arexons - cockpit cleaner mat finish; cum scrie si pe el, curata si chiar ramane mat. mie mi se pare chiar ok. a costat 12 roni.

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pamatuf antipraf Pronto de la Billa. A costat aproximativ 10 RON cu rezerva si m-a tinut ~ 2-3 luni pana am schimbat rezerva. A dat rezultate foarte bune si fiind pliant ocupa spatiu putin.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu destule produse pe diferite masini ce am avut inainte, dar am ajuns la concluzia ca bordul unei masini are nevoie de intretinere cu un produs ce nu luceste, nu ramane lipicios, nu lasa reziduri la imbinaturi, protejeaza impotriva razelor UV pentru a preveni degradarea materialului si reinprospateaza suprafata ca nou. Am apelat la un prieten din America care lucreaza in domeniul Auto Detailing sa ma educe ce folosesc cei cu traditie veche in acest domeniu. El mia recomandat un produs (Armor all) care este compus din emulsie siliconica (nu ulei siliconic) cu protectie UV care hraneste suprafata uscata si expusa la soare. Acest produs l-am gasit si aici in diferite magazine. Este ca un lapte alb subtire si este foarte scump. Seamana cu Cherry de la 2+2. Am mai incercat acum 5 luni in urma un produs de la Brico Store se numeste Protectant facut de ProX la 500ml. Calitate pret este cel mai bun produs folosit pina acum. Il aplic produsul pe o laveta cumparata tot de acolo (Miracle Cloth) din Microfibra si sterg toate suprafetele din plastic, cauciuc, vinil piele. Se comporta bine nu ramine gras sau lucios. L-am recomandat onor prietenin si sunt super multumiti. Iar la praf se comporta bine, nu va asteptati la minuni la mizeria din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cumparat de la Augsburg spray Nigrin pt. inretinere bord, deja l-am folosit si este foarte bun.

Bordul ramane uscat, curat si mai ales NU ramane lucios (uleios) sau cu pete.

Este net superior fata de spray-ul Cherry 2+2 pe care-l foloseam pana acum.

pret: 15 ron ,(250 ml).

se aplica prin pulverizare (intr-o pelicula subtire) si se freaca cu ajutorul unei lavete.

NU se aplica pe sticla, volan, armaturi, pedale sau textile.

uite o poza :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stii, contine sau nu silicon?

Am cumparat si eu de la Augsburg dar Sonax spray care e infect :lol: ...lasa bordul lucios si nici nu prea curata asa cum trebuie. Imi place sa curete si sa lase matul acela frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stii, contine sau nu silicon?

Am cumparat si eu de la Augsburg dar Sonax spray care e infect :( ...lasa bordul lucios si nici nu prea curata asa cum trebuie. Imi place sa curete si sa lase matul acela frumos.

Lasa k daca nu se bucura bordul de siliconul ala sigur o sa se bucure cauciucurile :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mohordbx, nu contine silicon, tocmai de aceea sunt multumit de el ca nu lasa bordul lucios, se vede clar o diferenta fata de celelalte produse

si da, bordul ramane mat!, insa nu te astepta la minuni...(la ce poti sa te astepti de la 16 roni?!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu ieri ELF CC si e bun :) Eu am facut o prostioara sapt trecuta dupa ce am spalat masina. Am dat cu Safe Cut de turtlewax pe o zgarietura de mi-au sarit capacele. Tot cu aceeasi carpa din neatentie am intins o substanta de dat pe bord, pe acesta :) S-a impregnat imediat cu pasta d-aia de la safecut si erau pete pete albe pe bord. Nu a iesit cu nimic din ce aveam eu la mine. Am citit topicul asta si am luat ELF. Am frecat un pic aseara si nimic. Azi am dat inca odata mai tare si s-a luat dar inca mai e. A intrat pasta d-aia alba de la safecut printre striatiile bordului si se pare ca-i place acolo de nu vrea sa iasa asa usor. Insa simt ca elf-ul ma va scoate definitiv la liman si in plus nu adauga rahaturi pe bord. E cum spunea Toni, si dupa miros, mai mult o substanta curatitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu folosesc servetele din alea umede si se sterge bordul...de zici ca e nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este cum ramane dupa cel stergi, lucios sau mat?, aici e buba

mie unul nu-mi place sa-l vad lucios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!