Jump to content

Photo

Cazare Viena (sau imprejurimi)

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#61 assilein

assilein
  • Oraş:Bacău
  • Maşina:ford
  • Model:mondeo
  • Motorizarea:1,8

Posted 19.06.2009 @ 16:48

:) www.cazare-austria.ro .
sau www.pannoniatower.at

Edited by assilein, 19.06.2009 @ 16:49.

#62 Mama Omide

Mama Omide

Nick anterior: asarban

• Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 24.06.2009 @ 12:26

ok si in afara de reclama ce?

#63 dark_master

dark_master
  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:VW
  • Model:Passat 2008 Black Edition
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 07.07.2009 @ 12:40

Are cineva feedback de la pensiunea www.cazare-austria.ro? E ok? Pe mine ma intereseaza cazare pentru 2 nopti acolo (1 la dus si una la intors dintr-o excursie pana in italia).

Ce alte pensiuni/hoteluri de tranzit puteti recomanda in zona Vienei? (sa nu fie foarte scumpe)

#64 Mama Omide

Mama Omide

Nick anterior: asarban

• Model:Superb
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 08.07.2009 @ 08:54

Etap!

#65 rassvan

rassvan
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:PASSAT CL

Posted 08.07.2009 @ 12:55

Ce alte pensiuni/hoteluri de tranzit puteti recomanda in zona Vienei? (sa nu fie foarte scumpe)

Paprika sau Madara 2

#66 AlexBAC

AlexBAC
  • Oraş:Ploieşti
  • Model:Octavia 2 Elegance 2005

Posted 16.07.2009 @ 18:30

Am fost in Viena in februarie. Aci am stat.
DESTINATION : Vienna
HOTEL : Austria Trend Albatros Hotel
CHECK-IN DATE : Feb 3, 2009
CHECK-OUT DATE : Feb 6, 2009
ROOM TYPE : Double Room
MEAL PLAN : Bed and American Buffet
TOTAL PRICE : 142 EUR Taxes and service fees included in room rate.
The total amount for this reservation has been authenticated and charged. Charges will appear on your credit card bill under the name Gtahotels.com

Plata s-a facut de pe un card valabil, parcarea am platit-o la sfarsitul celor 3 zile parca vreo 25 de euro. Recomand de asemeni Shoping City Sud si Pandorf-ul cate o zi fiecare pentru cumparaturi.

#67 Rama

Rama
  • Model:Octavia 2 Trend 2008
  • Motorizarea:1,9TDI 105CP

Posted 14.08.2009 @ 17:42

Are cineva feedback de la pensiunea www.cazare-austria.ro? E ok?

Am fost eu n mai aici. Si trebuie sa spun ca am fost foarte mulumit. Eu am folosit-o ca baz pentru vizitat Viena i mprejurimi (SCS, Pandorf :biggrin: ) i pot s spun c e mai mult dect ok!
Lucian ne-a ajutat foarte mult cu sfaturi i indicaii de vizitat, locuri de parcare (nu am platit nimic pentru parcarea n Viena peste tot pe unde am fost i nici nu am luat vreo amend :biggrin:).
Noi am stat n pensiunea nou, n condiii foarte bune. Si n linite, cci restul erau cazai n pensiunea veche :rolleyes:

#68 le banner

le banner
  • Model:Golf IV 2001
  • Motorizarea:1.9SDI 68CP

Posted 19.08.2009 @ 12:33

salut rama
poti sa-mi dai detalii despre parcarile gratuite din viena si unde se afla ?, am auzit ca in weekend parcarile sunt gratuite sti cumva la care se refera ?
merci

#69 Rama

Rama
  • Model:Octavia 2 Trend 2008
  • Motorizarea:1,9TDI 105CP

Posted 19.08.2009 @ 16:28

Pi nu am mare lucru de spus; parcari gratuite sunt n Viena, important e sa le gseti pe cele relativ aproape de ceea ce vizitezi.
Oricum, s nu te atepi s gseti vreo parcare gratis n fa la Schonbrun sau alte obiective turistice :lol:
Dar gaseti de regul n spate, la intrarea secundara. De exemplu la Prater am gasit parcare gratis pe o strad care marginete parcul.
La Schonbrun tot asa, e o parcare mare gratis pe lng intrarea din spate a parcului unde e castelul.
In centrul Vienei se poate parca gratis smbta sau duminica, unde gaseti locurile rezideniale libere, vienezii plecnd de obicei n weekend din ora. Eu am gasit loc de parcare chiar la cteva sute de metri de Stephans Dom. :) Dac e liber i nu are semn de oprirea/parcarea interzis poi parca. Eu cel puin nu am pit nimic. :frigbaitata:
Lucian ne arta pe hart unde sunt zonele respective (unde se poate parca liber) i mergeam direct acolo.

#70 ciprianD

ciprianD
  • Maşina:VW
  • Model:Passat B5.5 2003 AWX
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 20.08.2009 @ 08:40

Sustin si eu ce a zis colegul Rama. In Viena si eu am parcat masina gratis. Sambata seara, la aprox. 10 minute de mers pe jos de Teatrul din Viena, in fata unei banci.

#71 rassvan

rassvan
  • Model:PASSAT CL

Posted 20.08.2009 @ 11:43

Parcari gratuite se gasesc in Viena in special pe strazile secundare. Sambata si Duminica parcarea e gratuita aproape peste tot. Problema mare e in zilele lucratoare in intrevalul 8 - 17 cand e destul de dificil de gasit un loc de parcare gratis.

#72 Dragos Ene

Dragos Ene
  • Maşina:Seat
  • Model:Toledo 2004
  • Motorizarea:1.9 tdi 150cp

Posted 14.09.2009 @ 14:34

Am si eu o intrebare pentru cei care au mai facut plati online la Ibis sau la alt hotel. Am facut rezervare la mai multe hoteluri din Ungaria, Germania, Franta, Luxemburg in valoare totale de vreo 500 euro in reteau Accor, IBIS, prin programul lor Flex- (adica in care scrie clar ca se trage sau se indisponibilizeza toata suma in avans, fara posibilitate de a schimba datele cazarii.) Problema este ca mie hotelurile nu mi-au tras toti banii respectiv cei aprox 500 euro ci doar vreo 320 euro, cu toate ca am confirmarea ca rezervarea este efectuata si am codul respectiv. Se poate sa nu se efectueze plata si sa se plateasca cash, adica se face doar rezervare si platesc cand ajung acolo? Sau plata se face online de pe card in ziua cazarii?
Multumesc.
O zi buna la toata lumea!

#73 speedo

speedo
  • Model:Sharan Trendline
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 11.10.2009 @ 15:27

Stie cineva daca trebuie sa pun anvelopele de iarna daca plec weekend-ul viitor la Viena?De la ce data se intra in sezonul de iarna?
Sa iau si lanturile in portbagaj? :)

#74 Roger

Roger

Membru Senior

• Maşina:Seat/Volvo
  • Model:Leon 1M/ V60 R-Design
  • Motorizarea:1.9TDi/ 1.6 D2

Posted 11.10.2009 @ 15:31

Nu ai nevoie de lanturi, iar daca nu te prinde 1 noiembrie nu sunt obligatorii nici cauciucurile de iarna. Vezi postul lui O2Driver de aici: http://vwforum.ro/in...o...61128&st=20

#75 speedo

speedo
  • Model:Sharan Trendline
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 13.10.2009 @ 14:19

Ok,lamurit.Da' cred ca tot le schimb cu alea de iarna ca am ajuns cu uzura la semn si poate iau vreo amenda de ma lasa fara banii de "shopping" :D
De altfel si aici am gasit cateva informatii interesante.

#76 cornelius1

cornelius1
  • Oraş:Zalău
  • Maşina:vw passat
  • Model:passat
  • Motorizarea:1,9 tdi

Posted 31.01.2010 @ 12:07

Am intrat acum cateva saptamani pe forum , si mi-au fost de mare ajutor rewiew-urile voastre in planificarea excursiei mele cu familia in Austria Multumesc frumos lui Rama care a postat impresiile lui despre pensiunea LUCINEL www.cazare-austria.ro
In drum spre Salzburg , am stat 3 nopti la aceasta pensiune , pe care o pot recomanda sincer si altora cu toata raspunderea .
Curatenie bec , dotari excelente , baie de lux ( pana si sapun si sampon de calitate , uscator si alte maruntisuri gratis : pad-uri de demachiere, tampoane !! bic-uri de ras !!, periute noi in tipla !! ) internet w-lan la 49 euro camera cu mic dejun .
Pe deasupra ce ne-a impresionat a fost gazda, D-ul Lucian care este un OM deosebit , ne-a intimpinat cu ospitalitate nemaintalnita , ne-a servit mereu cat am stat la pensiune , cu de toate ( cafea ,bere, vin , prajituri ) in fiecare seara . Dupa ce veneam din oras petreceam impreuna cu alte familii de romani (numai romani sunt cazati !!) pana tarziu . Atmosfera creata de d-ul Lucian este deosebita , si totodata extrem de informativa.
El ne-a facut programul de vizitat cu traseele cele mai bune si , iar ceva grozav , asa cum spunea si colegul Rama mai sus, n-am platit parcarea niciodata pentru Lucian ne-a dat pentru fiecare obiectiv sau zona , o adresa , am bagat-o in GPS ( imprumutat tot de la el !, ca al nostru nu avea harta amanuntita cu Viena ci numai strazile principale ) si mergeam la fix acolo , ne uitam la indicatoare sa nu fie vreo restrictie si acolo lasam masina fara grija ! Asta ne-a fost de mare ajutor , ca n-a trebuit sa cautam noi unde sa parcam , ci am mers la fix !
Apoi pentru drumul spre Salzburg unde aveam rezervarea facuta din Romania , ne-a facut un traseu pe defileul Dunarii , am vizitat un castel Gottweigh , si Stft-ul Melk . iar la Atersee am facut o pauza la restaurant recomandat de el .unde am mancat bien si ieftin .
Sper ca acest rewiew sa serveasca si altora , daca cauta cazare in zona Vienei .

Cornelius ,

Zalau

#77 nea ew

nea ew
  • Maşina:vw
  • Model:golf 5
  • Motorizarea:1.9 tdi 105 cp

Posted 20.03.2010 @ 21:41

Eu am fost cazat la hotel suiten starlight in Viena este destul de central preturi acceptabile ...gasesti detalii pe google daca esti interesat este la 7-8 min de Stefandon centru si langa parcul Stadtpark unde este si metrou :icon_thumright: calatorie placuta

#78 horean

horean
  • Model:golf IV 2002
  • Motorizarea:1,9 TDI 101CP

Posted 21.08.2011 @ 14:54

Nu stiti cumva ceva site-ri unde se gasesc de inchiriat apartamente (preferabil 2 camere) in Viena? Cam la ce pret ajung? . Perioada este de 6 luni.

#79 horean

horean
  • Model:golf IV 2002
  • Motorizarea:1,9 TDI 101CP

Posted 24.09.2011 @ 17:45

Din ap cu 2 camere, s-a facut garsoniera. Important sa aiba baie si bucatarie, si ceva mobila :). Perioada 1 oct 2011-31 martie 2012. Daca stiti ceva dati un mesaj sau postati aici. Va multumesc.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users