Jump to content

Cazare Viena (sau imprejurimi)


criserb
 Share

Postare recomandată

exita deja un topic identic. data viitoare cautati va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • criserb

    4

  • Mama Omide

    3

  • Radu-tim

    3

  • assilein

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am stat in Viena, la recomandarea colegului Baracuda, la Etap. E adevarat ca e spre margine (cartierul St. Marx), dar de la hotel pana la Stephan Platz faceam cu masina 10 min, iar cu metroul si mai putin. E 40 euro camera, parca, si e f curat si placut. Ibisul e 70-80, si nu prea merita diferenta, doar ca e mai central...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stat in unul din hotelurile lantului Austria Trend. Rezervari si preturi direct pe site www.austria-trend.at.

Preturile mi s-au parut OK pt calitatea serviciilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mam inttors din excursia pina la Broussel....

-cazare la Budapesta la IBIS - 2 nopti/2 persoane cu mic dejun si cu parcarea platita ma ajuns 250E..dar hotelul este lux , este renovat curind

-cazare la Wiena - hotel ETAP - 1 noapte/ 2 pers cu mic dejun si parcare platita - 62E (la dus)

-cazare la Viena - hotel IBIS - 1 noapte/2 pers cu mic dejun si parcare platita - 99E (la intors)

recomand in Viena Etap, deoarece este aproape de statia de metrou Gasoline si se ajunge repede in centru (dezavantaj ca ai chiuveta in camera!) , dar fara mic dejun (mie nu prea mia placut) ...fata de IBIS unde hotelul este mai vechi si mai scump ..diferenta este ca nu ai chiuveta in camera!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest somebody
-cazare la Budapesta la IBIS - 2 nopti/2 persoane cu mic dejun si cu parcarea platita ma ajuns 250E..dar hotelul este lux

Pretul este URIAS. La pretul ala ar fi trebuit sa stai in Sofitel, nu intr-un amarit de Ibis... Ibis e tot Ibis peste tot in lume, nu e mai luxos intr-un loc decit in altul. Un Ibis in Paris costa cam 85 euro camera cu mic dejun si parcare, iar in Brussel am stat la Novotel anul asta (care are cu o stea mai mult ca Ibis) si m-a costat 99 euro cu mic dejun. Parcarea a fost separat si a costat 12 euro.

Iar diferenta intre Budapesta si Paris de exemplu e ca si diferenta dintre Logan si Audi A8... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stat la Camping Wien West, 2 persoane - 25 E/ camera /noapte. Conditiile sunt acceptabile. In Septembrie vrem sa mergem din nou acolo. Rezervarea se poate face pe net.

http://www.wiencamping.at/en/

Eu nu am stat, dar am facut de 2 ori dus pe shestache :blink: in Camping Neue Donau. Super-ok conditiile. Am impresia ca preturile sunt cam la fel in cele 2-3 campinguri din Viena.

La campinguri gasiti moca harta Vienei, cu toate metrourile si liniile importante de autobuz si tramvai.

In linkul din postul citat, dati pe Neue Donau.

O chestie. La Pictures, o sa vedeti o poza cu un autobuz intr-o statie, langa o cabina telefonica. Statia e chiar in dreptul campingului, orarul masinilor e pus pe stalp, iar dupa acest orar iti poti potrivi ceasul!!! :Driver: Masina are capatul la o statie de metrou, iar cu metroul poti merge absolut oriunde in Viena> Schonbrunn, Prater, Stephensdom, Gasometer City, ORIUNDE. Un abonament de 24 ore pe tot transportul public (tramvaie, autobuze, metrou) e 5 euro si ceva. Repet, transportul public este excelent, NU are rost sa mergeti cu masina mai ales ca multe zone (ex Stephensplatz) sunt exclusiv pietonale iar parcari free, in centru- nici vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@someboid...am gresit ..a fost 200E (2 nopati cazarea , micul dejun si parcarea 2 zile) si desi cam dorm de obicei la IBIS , asta ma impresionat la calitate. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazare la marginea Vienei: http://www.pension-wachter.com/.

2 nopti/2 persoane/1 camera & parcare in curte & mic dejun bufet = 110 EUR.

Conditii de cazare excelente, curatenie, camere spatioase, balcon cu masa si scaune, mobilier neuzat, bai curate. Peste drum statie de autobuz, si in spatele curtii statie de S-bahn.

Am gasit fara rezervare dar dupa ce am plecat noi nu mai era nici o camera disponibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stiu eu cazare ieftina la Viena apartament pt. 4 persoane sau mai putin cu 50 euro pe noapte cu baie si bucatarie.Foarte aroape de metrou,piata si de Meidlingerhauptstrasse. Daca ii careva interesat poate sa lase un reply am si poze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa si tu detalii, ca ma intereseaza. As vrea sa ajung in decembrie in Viena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toate drumurile care le-am facut in afara m-a impresionat Germania cu autostrazile lor si Elvetia ca tara si peisaje.Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa si tu detalii, ca ma intereseaza. As vrea sa ajung in decembrie in Viena.

E o garsoniera cu pat matrimonial si cu canapea extensibila pentru 2 persoane are baie si bucatarie proprie e in betzircu 12....si ce sa zic incerc putin mai pe seara sa itzi pun si pozele cu ea sa vezi cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa si tu detalii, ca ma intereseaza. As vrea sa ajung in decembrie in Viena.

Uite si pozele promise

post-16562-1190825628_thumb.jpg

post-16562-1190825636_thumb.jpg

post-16562-1190825655_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am stat si eu 1 noapte in Viena. la o pensiune...nu mai stiu exact numele..dar e usor de gasit. venind dinspre Ungaria am intrat in viena pe drum national, paralel cu autostrada (am iesit pe la Parndorf de pe autostrada) si am inceput sa caut.am gasit vreo 3-4 la vreo 10km de oras si una exact dupa intrare, exact fata in fata cu statia de metrou. am facut 7min cu metroul pana in centru.

si a fost cam 50e pe noapte si f curat. daca mai pot incerc sa caut unde si cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

In noiembrie 2006 am plecat in luna de miere in Austria.

Ne-am cazat la o pensiune in statiunea Neusiedl am see.

De ajuns e foarte simplu:

Mergand pe autostrada dinspre Budapesta spre Viena, la 40 km dupa Nickelsdorf (granita), se iese de pe autostrada catre Pandorf outlet factory store si urmad indicatoarele se ajunge in statiune.

Iata site-ul pensiunii

http://www.tiscover.at/koenigshofer

Oamenii stiu limba engleza si daca negociezi poti ajunge la un pret rezonabil.

Au 6 apartamente intr-o casa si pot spune ca au toate conditiile necesare sa-ti faci o vacanta reusita in unul din acele apartamente: 2 bai (una cu cada), 2 dormitoare si o bucatarie cu tot ce ai nevoie sa-ti pregatesti tu o "mamaliga" sau orice fel de mancare care iti trece prin cap sau de care ti-e pofta.

Eu am platit 40 euro pe noapte pe un apartament.

Marele avantaj e ca parcarea e pazita si poti dormi linistit ca nu ramai fara masina.

Se poate face rezervare si pe telefon si pe net.

Eu unul am fost foarte multumit si recomand si altora sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cazare la marginea Vienei: http://www.pension-wachter.com/.2 nopti/2 persoane/1 camera & parcare in curte & mic dejun bufet = 110 EUR.Conditii de cazare excelente, curatenie, camere spatioase, balcon cu masa si scaune, mobilier neuzat, bai curate. Peste drum statie de autobuz, si in spatele curtii statie de S-bahn.Am gasit fara rezervare dar dupa ce am plecat noi nu mai era nici o camera disponibila.
BUNA mersi mult de tot pentru ca ai pus link ul pensiunii este singura la care am mai gasit locuri libere pentru revelion si imi doresc mult sa merg la viena daca poti sa mi lasi si o adresa de e mail sa te mai intreb una alta .ms mai precis sa mi zici cat de departe e de oras si daca ati mers cu masina sau daca puteati ajunge repede cu autobuzul (20 30 minute )
BUNA mersi mult de tot pentru ca ai pus link ul pensiunii este singura la care am mai gasit locuri libere pentru revelion si imi doresc mult sa merg la viena daca poti sa mi lasi si o adresa de e mail sa te mai intreb una alta .ms mai precis sa mi zici cat de departe e de oras si daca ati mers cu masina sau daca puteati ajunge repede cu autobuzul (20 30 minute )
am uitat si ce inseamna statie de S-bahn.ms
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezervat in Viena pe internet la Ibis Shoenbrunnerstrasse. Daca faci lucrul asta cu o luna inainte ai sa gasesti preturi de 50 eur/camera dubla. Este chiar in centrul Vienei. "Problema" e ca nu mai poti anula rezervarea. Ai platit si... la revedere. Daca nu mai vii, ghinion. :(

Nu stiu insa care-s preturile de revelion, dar hotelul arata foarte bine. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Uite si pozele promise

daca poti sa-mi dai si mie numarul tau de telefon sau ceva ca sa te pot contacta . Vrem sa mergem in Viena saptamana viitoare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. In perioada 6-12 august as vrea sa merg in Vienna. Ce hoteluri recomandati? ma intereseaza de la 3 stele in sus, sa fie in centru si sa nu depaseasca 450 E /6 nopti camera dubla. Pana acum am gasit unul din Ibisuri 3 stele la 420 E 6 nopti si Intercity 4 stele 444 E 6 nopti, am inteles ca acesta nu are AC, insa primesti travel card pe perioada sederii...si cum merg cu avionul (Fly Europe /220 E dus intors) ar prinde bine, pana acum inclin mai mult spre acesta din urma. Daca ati fost pe acolo si aveti vreo sugestie sau recomandare, va invit sa va spuneti parerea. Inca ceva, m`a prins vara fara pasaport, e vreo problema daca merg numai cu C.I.? Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI pe langa Viena?In Parndorf,de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost am stat la o tipa foarte de treaba, romanca, care are vreo 7 apt intr-un bloc, apt. de 2,3 camere si garsoniere.

Am stat foarte bine, 2 camere + living in care se poate dormi+bucatarie 100 euro/noapte/camera.

Tipa e romanca, locatia este aproape de centru ( 5 minute), ea va da detaliile pt gps, totul foarte curat si ingrijit, mobilier modern, liniste. Blocul are si cateva locuri in parcarea subterana. Noi am bagat 4 masini acolo si a fost ok.

adresa

http://www.cazare-viena.ro/

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa incerci si la NH Hotel, au camere de 3 si 4 stele.

Daca vrei ceva mai ieftin poti incerca si la Hotel Etap, este curat are parcare subterana (care se plateste 12 euro/zi), este la marginea orasului, ai metroul la 3 min de hotel, mergi 4 statii si ai ajuns in centru.

Am stat la ambele sunt ok.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa incerci si la NH Hotel, au camere de 3 si 4 stele, parcare subterana se plateste 20 euro/zi (cred ca atat e, nu mai stiu exact am stat anul trecut).

Daca vrei ceva mai ieftin poti incerca si la Hotel Etap, este curat are parcare subterana (care se plateste 12 euro/zi), este la marginea orasului, ai metroul la 3 min de hotel, mergi 4 statii si ai ajuns in centru.

Am stat la ambele sunt ok.

Bafta

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!