Jump to content

AUX la BETTA... prin CARKIT


SorinB
 Share

Postare recomandată

Deci cand eram la scoala si ma gandeam la nemurirea sufletului..... mi'a venit o idee :P deci vreau sa imi cumpar un telefon NOKIA 5300 de ala Express Muzic... dar asta nu conteaza... eu vreu sa fac o adaptare cumva... sa pot face sa ascult muzica de pe un MP3,Telefon( 5300 pot sa conectez orice fel de casti... deci are mufa jack normala - are un adaptor telefonul)...si ma gandeam.. am CAR KIT CULLMAN...cum as putea sa adaptez la ce fire sa ma leg...ca sa bag semnalul in casetofon...sau cum sa fac sa ii creez o intrare de line in.... sau merge sa fac cumva daca pun pe functia de magazie de CD ? dar prefer sa ma leg la CAR KIT... sa il desfac cumva si sa caut firele... daca stie cineva ce inseamna fiecare il rog sa posteze aici.... si de ex. BETTA intra in functia de TELEFON doar cand suna sau scot TELEFONUL cu tot cu suport din clema din bord.. apare TELEFON... si ma gandeam sa fac un buton ceva ca sa imit scoaterea suportului... dar vreau sa pastrez si functia de CARKIT :P

cum vi se pare ideea asta ? si ce sanse am sa o realizez ? :D

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SorinB

    19

  • Rumplestilskin

    16

  • hiro

    6

  • Florin M.

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Car kit-ul pentru ce tip de telefon e? Nokia 5300 merge pe car kit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pentru un 6220... si nu merge... dar cum sa fac sa iau firele si sa le folosesc ca pe un line IN ? si merge 5300 prin bluetooh... dar io vreau sa il cuplez ptr muzica.... ca pe un MP3 prin jack.......

Chestia asta ce e? si unde o cuplez... parca e un "S-Video" in loc de antena sau unde naiba... :)

am gasito pe http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DN

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o solutie mult mai simpla.

Exista un dispozitiv cu o caseta la un capat din care iese un fir si la celalalt capat are o mufa jack. Se cheama "caseta adaptor auto mp3".

O alta solutie ar fi prin FM Transmiter, dar suna mai prost decat dispozitivul de mai sus.

Cred ca gasesti in multe locuri, uite de exemplu aici:

http://www.digitalworld.ro/produs.php?idprod=4191

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiuuuu...dar nu vreau sa aud de chestiilea alea...... am citit si rascitit...... nu se compara calitatea sunetului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai suna mai bine decat de pe caseta magnetica. Acuma nu stiu ce calitate vrei tu, dar daca ai boxele stock... nu o sa observi diferenta.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai suna mai bine decat de pe caseta magnetica. Acuma nu stiu ce calitate vrei tu, dar daca ai boxele stock... nu o sa observi diferenta.

Caseta magnetica insemnand... o caseta normala cu banda :D dar eu vreau sa se auda clar si fara sunete de fond.. si as dori o recomandare la o firma...mai buna.. dar as prefera sa raman tot la adaptarea gandita..... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De car kit nu ai ce sa te legi ca e mono, iar tu vrei calitate.

Nu e nici un zgomot de fond mai deosebit la adaptorul de caseta.

In masina nu o sa sesizezi pierdere de calitate - merge in frecventa 20-20000 Hz dar raportul S/Z nu mai e de 90dB ci cel al cassului adica 45-55dB depinde de marca).

Un adaptor mai bun, uite aici: http://itplaza.ro/catalog/product_info.php/products_id/311

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot vazut niste chestii care pacalesc BETTA ca sa creada ca are CD.... si e un fel de LINE IN... cat costa.. unu din ala ? sau cum as putea sa imi fac unul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ca sa nu zici ca o tin numai pe a mea cu adaptoarele alea cu caseta, daca te incumeti sa-ti desfaci bordul, iata informatiile de care ai nevoie ca sa te legi de intrarea de CD changer la casetofonului Beta:

Conectorii de pe cas:

18 - CD changer, left and right channel, earth

19 - CD changer, left channel, CD/L

20 - CD changer, right channel, CD/R

Daca nu vrei sa improvizezi cumperi un cablu adaptor din asta:

sau din asta

Primul e o poza din vest, nu stiu daca se gaseste si pe la noi.

Al doilea il gasesti la http://www.capodimonte.ro/poza_418694.html dar iti mai trebuie si un cablu RCA - jack. O sa iesi in final pe la vreo 30 RON la costul cablurilor.

Bafta!

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SorinB sa ne spui si noua cum ai rezolvat-o ca m-ar interesa si pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: e a mia oara cand desfac bordul asa ca nu e o problema.... stii de ce o tin pe a mea :lol: ca nu imi place cu caseta adaptoare..firul ala e k-m najpa.... sa iasa din bord asa...

deci eu intradevar........chgestia asta o cautam..........dar........ cum fac...sa primesc semnal :vaidecapulmeu: ca tot vad interfete bla bla...si nu mai stiu ce.... intelegeti ? ca daca am sa dau te CD zice ca nu gaseste nu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un stil de a scrie cam dificil de inteles.

Nu trebuie sa pui pe CD pentru ca atunci HU vrea sa comunice cu CD-changerul.

Intrarile alea oricum sunt amplificate.

Eu zic ca ai toate informatiile de care ai nevoie, nu mai am nimic de adaugat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar asa e........ :) eu toate le fac pe fuga....

deci... conectant la pinii aia... cum voi putea sa intru pe AUX ? adica atunci cand bag semnal de pe mp3 se aude automat ? chiar daca e pa CASETA, RADIO,Etc.. asta nu inteleg... pana aici am inteles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi dea un link o schema cum se monteaza un carkit culman ca la mine nu functioneaza doar imi incarca telefonu dar nu imi da sunet in boxe... si imi opreste casetofonul...dar in rest nimic... si am desfacut bordul si vad 2 fire fara mufa... poate sa fie de la el... ca am vazut pe schema casului BETTA ca are + si - ptr telefon in borna de sus, pe unde se pune Cd

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inceput sa fiu offtopic... dar vreau sa impusc 2 iepuri de odata :( deci la carkit... imi para pe cas BETTA PHONE cand suna cineva sau il scot din suportul ala.. asa.... asta am mai scris dar am desfacut din nou bordul..azi... si am gasit un cablu nenorocit taiat... are 2 fire... si nu am mufa pe el... si m'am gandit ca e de la CAR KIT.... uitati o poza.... daca acolo ar trebui bagat firele ca sa am semnal in casetofon.... de la telefon zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea ce vrei tu e imposibil in conditiile pe care le vrei.... tu ai intrare de car-kit ... ok dar e intrare mono si chiar daca cu ceva chin reusesti sa bagi semnalul o sa ti se auda doar in boxa stinga sau dreapta fata ( nu mai stiu exact) dar poti face ceva ca sa fie ok dar cu costuri ridicate..

cumperi o magazie de cd chiar si cu cititorul optic defect e ok si ii scoti iesrile de audio la care legi ce vrei tu si in momentul in care treci pe cd o sa poti asculta semnalul audio pe care il dai tu... dar atentie trebuie sa fie neaparat o magazie de cd, pentru ca aparatul nu trece altfel pe cd, el trebuie sa comunice cu magazia pe cablurile de date altfel nici sa nu te gandesti sa faci ceva ca nu merge in afara de emitator fm sau adaptor de caseta sau sa-ti schimbi unitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude stereo :( deci in amandoua boxele... referitor la carkit... si cred ca as avea sanse dar imi trebuie o schmea exacta....ca sa vad cum sta treaba... dar... am sa imi cumpar un conector mini iso cum mi'a postat domnul mai sus si am sa vad cum merge........ dar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum ai poza de sus se pare ca merge doar pe un dif dar daca spui tu ca merge stereo e ok... cumpara o mufa mini iso si la pinul de tel ii dai masa si trece pe modul de telefon si stunci o sa-i poti da semnal exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar un "adaptor" ceva care sa pacaleasca casu ca are CD am vazut pe net.. dar in romania unde gasesc ? sau ce trebuie ca sa dau la un electrician sa mi'l faca... cand apas pe CD sa treaca pe AUX

rectific poza... :( am facut o mare greseala...am confundat.... BETTA cu GAMMA am crezut ca este astezata prost imaginea

cel din poza de jos este BETTA exact asa sunt mufele...

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude stereo :hainoroc: deci in amandoua boxele... referitor la carkit... si cred ca as avea sanse dar imi trebuie o schmea exacta....ca sa vad cum sta treaba... dar... am sa imi cumpar un conector mini iso cum mi'a postat domnul mai sus si am sa vad cum merge........ dar

Mono ,poate fi si pe doua sau mai multe difuzoare. Cum ti-ai dat seama ca-i stereo,doar prin faptul ca se aude la doua difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se aude in amandoua difuzoarele..dar nu cred ca e stereo.. nu se au aud "inaltele" foarte bine... se aude clar, dar sunt curios sa vad cum se aude cand am sa pun un mp3 palayer in mufele alea... ca sunt pentru stanga dreapta in casetofon, cu 2 pini daca pun numai pe unu se aude incet daca ii cuplez pe amandoi se aude tare :P si cand am sa cuplez mp3 playeru trebuie sa am neaparat telefonul in el si il scot din clema din bord cu tot cu suportul carkitlui, si atunci am obs. ca imi da drumul la AUX dar nu da semnal telefonul, imi opreste casetofonul nu se mai aude nimic si sunt curios sa incer :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema..ca multi alti de pe acest forum..M-am gandit sa achizitionez in PDA mai exact ASUS A636N pe care m-am gandit sa-l leg la sistemul audio al masini Radio-Navigationssystem MCD si sa folosesc mp3-uri, clipuri, i-go, si ce mai poate duce un pda. Constat cu dezamagire ca auxiliar nu are..Am inteles din discutiile de pe acest forum ca exista o posibilitate, un "adaptor" care sa permita acest lucru.Ma poate ajuta cineva cumva..unde gasesc asa ceva.Am inteles ca sunt mai multe modele de "adaptoare" unul permite si controlul i-podului, oare pot controla si playerul pda-ului?

Se incumeta cineva sa ma ajute??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!