Jump to content

merita segmentarea?


codrut
 Share

Postare recomandată

Nu mi-am dat seama daca era fum sau abur, insa mirosea a ulei ars. Stiu ca la vechea Dacie cand nu mai tragea, se scotea un furtunas sub motor care elimina fumul din capacul culbutori. E normal sa iasa abur/fum pe acolo? Si faptul ca busonul este aspirat este in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ucosmin

    9

  • salapiat

    5

  • xxnelu

    3

  • codrut

    3

Salut,

AS dori daca se poate sa imi dati si mie mai multe detalii despre segmentii.

)care sunt simptomele unui motor pe benzina atunci cand sunt segmentii dusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K.Dar atunci cand sunt segmentii uzatii nu scoate fum mereu?asta ma int pe mine.anumite detalii despre segmentii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul simptom este consum marit de ulei si scoate fum. Daca vrei detalii despre segmenti da si tu un search pe net si ai sa gasesti tot ce doresti despre ei...de la constructie pana la montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

eu nu am probleme cu consumul de benzina ci doar cu cel de ulei . La carburant pot spune ca EGR-ul isi face treaba bine si scot si 4.6L/100 cu o viteza constanta de 80Km/h. Deci nush ce sa zic despre compresie, pare f buna. Problema e consumul de ulei , in medie 1 L la 3-4000 km. sub masina ma uit mereu si nu pare sa scape pe undeva, totusi sunt 2 L la schimb care se evapora. Si mai am si un zananit cand o accelerez si e un pic subturata.....nu stiu daca are legatura cu motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mototarele aspirate consumă ceva ulei la turaţii înalte chiar şi atunci când sunt noi. Este firesc. Dacă însă consumul apare la turaţii de 2500-3000 rpm, este indicat a se face un test de compresie test care va releva lipsa etanşeităţii ansamblului cilindru piston. Însă această neetanşeitate nu este neapărat o cauză a consumului de ulei. De cele mai multe ori consumul de ulei este cauzat de uzura supapelor, a axelor ce culisează în ciulasă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a umbla la motor recomand schimbarea marcii de ulei,apoi a vascozitatii, pana se ajunge la un compromis intre performante-consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima oara i am pus aral 5w40 si consumul a scazut putin dar nu semnificativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Compresia se masoara cu vag-com? Sau trebuie mers la mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand sa o verifici mecanic, cu manometrul dedicat. Cu vcds ul nu poti face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se numeste manometrul cu care se masoara compresia?

 

si manometrul de presiune ulei ?

 

se gasesc la magazine auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa, manometru pentru masurarea compresiei si manometru pentru presiunea uleiului.

 

In magazinele de piese putin probabil sa le gasesti, mai curand in cele care aduc scule (auto) sau cel mai sigur online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

masina mea, un vw golf 4 sdi mi-a consumat in 400 de km un litru de ulei, desi nu scate fum albastru, m-am uitat la motor si pe sub ea, nici urma de ulei. ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mihai_rusu74

Buna ziua va rog mult am nevoie de un sfat am un vw polo clasic 2001 1.6 am o problema gravă mănîncă ulei cam 4 kg la 2500 km si îmi îneacă bujiile trebuie segmentat motorul ? daca da as vrea sa stiu cit ar fi ca si cost piese + manopera ....distribuția am.facuto acum 1luna va rog.mult va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna ziua!

Si-a segmentat cineva motorul in zona Brasov sau aproape?

Am nevoie de o recomandare de un service sau o persoana priceputa.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!