Jump to content

Cu aditivi sau fara?


wabbit
 Share

Pun aditivi in ulei:  

174 voturi

  1. 1. Pun aditivi in ulei:

    • La fiecare schimb
      15
    • Din cand in cand
      28
    • Nu, si nici n-am de gand
      96
    • Inca nu stiu ce sa fac...
      51


Postare recomandată

maurice2001

Nu am pus niciodata si nici nu am de gand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre aditivii de la Liqui Moly in general?

In particular, ce credeti despre Hydro Stobel:

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt.../id/e_1009.html

?

Se pare ca reduce semnificativ zgomotul tachetilor, din ce am citit.

In plus, Made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit acest aditiv pt un V8 de 3.6 l 32valve care tacaneau tachetii foarte puternic

efectul se face cam in 500km ,la mine a mers,la inceput nu se simtea nicio inbunatatire,dupa vreo 150 km tacaneau numai la relanti cum acceleram putin disparea zgomotul ,dupa vreo 300km tacaneau la rece la relanti dupa vreo 20 min disparea zgomotul ,iar dupa vreo 500km zgomotul a disparut definitiv.

masina trebuie folosita in afara la turatii ceva mai mari si constante

din cate stiu trebuie bagat 5% din cantitatea de ulei,la mine au intrat vreo 3 flacoane,aveam 9,5L ulei in baie

legat de aditiv gama Lyqui Moly e fantastica din pc meu de vedere...masina de care ziceam mai sus avea 19ani....a inceput o problema la servo,volanul cand il rotei mergea cam in suturi...am pus aditiv LM pt servo 2flacoane cam ca alea de super glue,numai ca putin mai mari...efectul surprinzator si rapid,volanul si-a dat drumul imediat

ma gandesc serios sa pun si ulei LM in motor si aditivi pt tot ce se poate...motor,cutie,servo,antigel....mai ales ca masina are o varsta

in cazul meu acesti aditivi au avut rezultate excelente

intamplator am gasit flaconul in care mi-a mai ramas putin

dsc01496.th.jpg

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as fi votat din cind in cind. dar nu pot vota.

am zis din cind in cind , pt ca la masina abia am schimbat o data uleiul (castrol profesional parca 3mil un bidon ) si data viitoare pun aditiv( fara sa schimb filtul doar completez cu el, asa m-a invatat un nene mecanic cica mai curata motorul si nici nu trre sa pun prea mult )

deci peste 6000km o sa aflu si eu ;) daca merita sa pui sau nu aditivi.

o sa pun in benzina la un plin, un bidon, da e alta poveste :D

apropo de noxe, apar de la benzina si nu de la ulei, dar daca masina papa ulei deja e grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Votat clar NU.

Nu am pus si nici nu o sa pun nici un fel de aditiv. Nu mai argumentez pentru ca deja a fost argumentat destul de cuprinzator.

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Testez Liqui Moly de mai mult timp la una din masinile mele (o Dacia din 1988) si la 100000 km reali motorul trage si se aude mai bine ca unul nou ! Tinand cont ca e motor banal , comunist din anii '80 , eu cred ca e cea mai buna dovada a superioritatii aditivilor LM.

La VW aircooled folosesc periodic aditivi Liqui Moly (cel cu bisulfura de molibden si cel pentru pierderi de ulei) dar la achizitie fac un tratament de motor cu Metabond Gold.

Performantele masinii(motorului) se schimba clar imediat dupa tratament. Apreciez o inbunatatire generala la toti parametrii de functionare cu 30%-40% ! Si nu am testat doar pe o masina. Motorul devine mai silentios, mai docil , e altceva.

Dealungul vremii am testat Duralube, Slick50(e peste Duralube) , Winns, Metabond. Asta din urma e taticul lor. Celelalte sunt facaturi de marketing !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am votat Nu!

Nu ca as fi impotriva aditivilor, am folosit si eu atunci cind a fost cazul. Si si-au facut datoria bine.

Dar atit timp cit mototorul merge bine, nu consuma ulei, celelalte subansambluri isi fac treaba... nu vad rostul !

Gindesc, totusi unii dintre noi merg pe ideea ca un aditiv nu are ca sa strice... dar de ce , un lucru care functioneaza sa-l fac sa functioneze si mai bine? Oare ?!

In general, prefer sa pun in motor un ulei calitativ, ( in ultimul timp am mers pe valvoline si liqui moly) ( are el din fabrica aditivii necesari ) sa fac la timp schimburile de consumabile, etc. ( am permanent in portbagaj un filtru de aer pe care-l schimb la 6-7000km ... )

Modificat de dan boariu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la alte modele, dar in manualul de reparatii golf 4 scrie bolduit:

nu se recomanda folosirea aditivilor de ulei sau combustibil la motoarele pe benzina VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand a fost proiectat g4 in epoca dinozaurilor,tehnologia a mai avansat de atunci...

Am sa incerc CERATEC de la Liqui Moly

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus o sungura data xado si am vazut diferenta. se pune o data la 100.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare, mai este cineva care a folosit aditivii de ulei la benzinare si a avut ceva rezultate. Este o oferta variata dar parca nu as vrea sa arunc banii pe fereastra sau sa am cine stie ce surprize.

multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am pus asta dar am putini km.Suna normal.Daca zornaie mai incolo revin la 5w40.

Imag029.jpg

Are pt ulei si separat de pus in benzina.Merge,oricum mergea si fara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acel dura lube m am uitat si eu. Dar mai astept pareri. Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am ajuns la 4000 km-totul ok dar e negru uleiul rau...(curata ?)sper sa fac 7-8k si pun un lmolly sau motul curat 5w40 pe vara.Poate in benzina mai pun.Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Schimba-l si incearca un Amsoil, Royal Purple, Redline sau chiar Elf 5w40 SXR 900 care e best buy la cat ofera in momentul de fata. Valvoline Maxlife de asemenea este foarte bun, restul sunt mediocre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat putin la ce zici tu...unele prea scumpe,altele nu prea pomenite de colegi.Cel mai simplu ii dau un xcess 5w40 si pa.Numai bine tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
  • 2 weeks later...

nu stiu..in cel mai rau caz de pe amazon sau sunat la magazine si intrebat daca aduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!