Jump to content

Upload de poze pe forum


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Buuun, am zis sa fac un tutorial/ DIY (daca se poate numi asa) pt ajutorul celor care pun poze pe forum.

pt a nu umple spatiul forumului, va voi explica cum sa uploadati poze pe un alt site, si apoi sa apara aici pe forum, in topicurile in care vreti.

deci:

pasul 1: se deschide Internet Explorer ( Opera, sau altele, dar am ales IE fiind cel mai general) si se tasteaza adresa siteului unde se vor uploada pozele, adica www.imageshack.us:

pasul1yu2.th.jpg

pasul 2: deci site-ul va aparea asa:

pasul2nt6.th.jpg

pasul 3: odata deschis site-ul, va veti gasi in fata acestui ecran, unde veti selecta BROWSE:

pasul3zm5.th.jpg

pasul 4: odata click pe butonul BROWSE, va va aparea o fereastra care arata cam asa, si care va va ajuta sa alegeti din calculatorul dumneavoastra imaginea dorita (care a fost salvata inainte in calculator):

pasul4ak2.th.jpg

pasul 5: se va alege imaginea dorita si se va da click pe OPEN:

pasul5ne2.th.jpg pasul6gg4.th.jpg

pasul 6: dupa click pe OPEN, adresa din calculatorul dumneavoastra a imaginii va fi prezenta ca in imaginea de mai jos:

pasul7ev9.th.jpg

pasul 7: se da click pe butonul HOST IT, si se asteapta putin pt incarcarea pozei pe site-ul IMAGESHACK:

pasul8dt1.th.jpg

pasul 8: (timpul de asteptare a incarcarii pozei pe site, va depinde de viteza de transfer pe internet a calculatorului dumneavoastra) si rezultatul va fi urmatorul: -partea incercuita fiind adresa de prezentare a imaginii incarcate- :

pasul9qs9.th.jpg

pasul 9 : se selecteaza intreaga (atentie: INTREAGA !) adresa prezenta in spatiul incercuit mai sus (adica in dreptul optiunii "Thumbnail for forums (1)"), adica exact ca in imaginea de mai jos (de obicei e de ajuns un simplu CLICK pe adresa si ea se selecteaza automat)

pasul10cy9.th.jpg

pasul 10: se copiaza (cu CLICK DREAPTA si alegerea optiunii COPY) intreaga adresa/link aparuta/- in spatiul despre care am vorbit mai sus, aceesta fiind de fapt linkul catre imaginea dorita, care este incarcata pe site-ul IMAGESHACK:

pasul11ir8.th.jpg

pasul 11: se deschide VWFORUM.RO si topicul unde se doreste uploadarea pozei, apoi dupa cum stiti, CLICK pe butonul ADD REPLY si se deshide fereastra de dialog pentru adaugarea de raspuns la topicul dorit, unde dupa ce se scrie comentariul pozei, se pune/adauga/lipeste adresa copiata mai devreme (adica cu CLICK DREAPTA si optiunea PASTE ca in imaginile de mai jos)

pasul12xy3.th.jpg pasul13eo6.th.jpg

este bine sa lasati un rand liber intre comentariu si linkul pozei, pentru o claritate si curatenie mai buna a imaginii si a paginii VWFORUM. :D

pasul 12: fereastra de raspuns la topic va arata acum un link al imaginii uploadate mai devreme, adica exact asa:

pasul14gl2.th.jpg

pasul 13: dupa asta, conform obisnuintei :lol:, si daca nu mai aveti nimic de adaugat in raspuns CLICK pe butonul ADD REPLY

pasul15dl6.th.jpg

pasul 14: si se asteapta incarcarea paginii VWF cu rezultatul final: :P

pasul16yg3.th.jpg

Operatiunea se poate repeta pentru cate imagini doriti. Dar, pana la pasul 13.

alte sfaturi utile:

- nu adaugati mai mult de 3-4 imagini pe acelasi rand, ci maxim cate 3-4 imagini pe un rand. daca aveti mai multe, incercati sa mai dati cate un spatiu intre imagini, pentru a nu incarca pagina prea mult in lateral.

- de preferat sa nu puneti nici doar cate o imagine pe rand daca aveti mai multe, pentru a nu incarca pagina in jos.

Bravo, you made it !

pentru intrebari si alte clarificari nu ezitati...... sa intrebati :D

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

multumesc !

Ai fost rapid (am discutat acum cateva ore la intalnirea din Politehnica sa faci topicul asta)

Se face stiky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumiri pentru explicatii. De acum vom sti sa punem pozele corect pe forum! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru se poate face si folosind site-ul www.imagehosting.ro

E ceva mai simplist insa la fel de bun.

Asta ca alternativa.

Si daca aveti poze prea mari ca dimensiune in MB puteti folosi ori MS Paint pe care il gasiti in Start Menu-> Accesories si salvati poza ca JPG si o redimensioneaza el ori folositi Picture Girdle un program cu o interfata simpla si usor de utilizat.

Eu folosesc al doilea de cite ori pot. Mai are avantajul ca poate face redimensionare la mai multe fisiere odata. Selectati cu Ctrl+A fisierele dintr-un director si dati Open. Cele redenumite vor avea la numele fisierului caracterul "_".

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si mai exista www.photobucket.com care face cam acelasi lucru ... vedeti si voi unde va vine mai usor ,,, aici aveti posibilitatea de a uploada si video si images @!

good work !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am intampinat ceva greutati in utilizarea imageshack si de aceea am cautat alternative. Una destul de viabila ar fi un power toy de la Microsoft, ce se poate descarca de aici. Dupa instalare el va fi disponibil in momentul in care selectati poza sau pozele ce doriti sa le re-dimensionati si apasati mouse 2. In acel meniu va fi si optiunea de Resize. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
FLORIN_SPEEDER

Salut!

daca pun poze tip filmulet postat pe you tube este ok?

.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal,

Filmulete se pot pune ?

Sau sa explice cineva daca se pot pune direct pe forum cun trebuie sa procedez ?

Multumiri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Trebuie putin rabdare cu mine ca sunt nou :D aaaa am o nelamurire... cred ca aici ar fi cel mai bine sa o postez ca vad ca e legat de poze :P

De ce nu mi se vede poza cand dau un reply... eu mi-am incarcat-o si am facut-o si cat de mica trebuie si mie imi apare ca e acolo... dar cand postez un reply sau ceva nu imi apare acolo la user... si mi-ar placea sa se vada :( Ms... scuze daca nu era locul unde sa intreb :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La avatar, nu sunt permise decat imagini in formatele gif,jpg,jpeg,png si nu mai grele de 14 KB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am urmat tutorialul prezentat, dar cand am postat mi-a aparut doar linkul catre imagine, nu imaginea micsorata, ca in exemplele de mai sus. Aveti idee unde am gresit?

Aici este postul meu: http://vwforum.ro/index.php?showto...9104&st=440.

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa copiezi link-ul pt forum de la categoria "Embed thumbnails".

Tu acolo ai pus link-ul "Direct".

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Administrator

Pentru?

Daca te referi la upload poze, nu vad nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru Flickr.com stie cineva cum se uploadeaza poze? Sa apara imaginea in post nu doar linkul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum uploadezi direct pe forum insa? sa zicem can u vreau sa folosesc photob sau media ? unele din acele poze expira dupa 1 an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti atasa direct la un reply, dar nu pot sa depaseasca 1 MB parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca s membru de 2 sapt si nu pot pune o poza pe forum ..probabil tu ai aceasta optiune . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

ms. foarte util

Modificat de georgeiasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

In principiu, treaba cu Imageshack e o idee buna; in practica din pacate, mai putin, fiindca e necesar de foarte mult timp pana se incarca pozele si, de aceea, eu as privi-o ca pe o alternativa de ultim resort.

 

Se pot atasa foarte usor imagini la posturile voastre, se pot insera si aranja in body text si, ce-i cel mai important, se incarca mult mai repede.

Important e sa nu uitati sa le scalati la o dimensiune cat de cat umana fie cu Microsoft Office Picture Manager (cel mai la indemana) sau cu orice alt program de prelucrare a imaginilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pot atasa foarte usor imagini la posturile voastre, se pot insera si aranja in body text si, ce-i cel mai important, se incarca mult mai repede.

 

Cum anume facem asta? Ce buton/optiune trebuie folosit(a)?

Am incercat butonul "Image", dar imi cere un URL pentru imagine, adica vrea sa o ia de pe net, dar eu vreau sa o atasez de pe laptop-ul meu.

Butonul "My Media" te duce la creare de albume, poze in ele, cu categorii, etc... prea multa bataie de cap cand vrei doar sa pui niste poze repede la un post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!