Sign in to follow this  
Followers 0
Skini

Distanta intre prezoane

14 posts in this topic

Salutare.As vrea sa stiu si eu ce distanta exista intre prezoanele jantelor Corrado.De exemplu la Golf 4 este 5 ori 100.La Corrado este?...4 ori?

0

Corrado are 4X100 ca majoritatea VW model mai vechiut :blink:

0

Ok.Mersi mult.

0

se poate modifica distanta aceasta. am gasit niste jante 5X112 la pret bun si as vrea sa le iau, dar eu am 5X100. pot face ceva?

0

Nu modifici, adaptezi. Ai nevoie de "flanse adaptoare". Da-i un search.

0

Am modificat eu jante de 5x100 de Ford Probe, si le-am pus pe sharan, care e 5x112.Diferenta intre 5x100 si 5x112 este f mica, cam 1mm intre gaurile jantei si cele de pe butuc. Practic am marit f putin gaurile de pe jante, si le-am prins pe masina cu prezoanele originale. Stiu ca teoretic e o modificare periculoasa, dar eu asa am circulat multi km, am mers si cu 200, am mers si incarcat cu 800 kg, si nu am avut niciodata nici cea mai mica problema. Mai mult, jantele stateau DOAR in prezoane, nu aveau chestia aia din mijloc care "centreaza" roata, s-au centrat doar din conicitatea prezoanelor. Repet, nici cea mai mica problema.Este doar experienta mea personala, nu indemn sa faca si altii la fel, fiecare o face pe propriul risc.Am modificat eu jante de 5x100 de Ford Probe, si le-am pus pe sharan, care e 5x112.Diferenta intre 5x100 si 5x112 este f mica, cam 1mm intre gaurile jantei si cele de pe butuc. Practic am marit f putin gaurile de pe jante, si le-am prins pe masina cu prezoanele originale. Stiu ca teoretic e o modificare periculoasa, dar eu asa am circulat multi km, am mers si cu 200, am mers si incarcat cu 800 kg, si nu am avut niciodata nici cea mai mica problema. Mai mult, jantele stateau DOAR in prezoane, nu aveau chestia aia din mijloc care "centreaza" roata, s-au centrat doar din conicitatea prezoanelor. Repet, nici cea mai mica problema.Este doar experienta mea personala, nu indemn sa faca si altii la fel, fiecare o face pe propriul risc.

0

Salut. Am cumparat 4 bucati de jante modelul pt golf 5 gti si vreau sa le pun pe un golf 4, sunte pe 17" oare nu stiti ce fel de prezoane imi trebuie? adica distanta lor sau modelul. Stau cu ele in garaj din aceasta cauza. Stima.

0

Golf 4 are 5 x 100 mm iar Golf 5 are 5 x 112 mm.

0

Poti sa faci, te costa undeva intre 50-100 de euro toata distractia

0

4x100.

de curiozitate, ce roti ai vrea sa pui pe rado? J si ET.

0

Buna !

Am și eu un Fox, și ma cam deranjează estetic dimensiunea jantelor

Edited by Bratulescu Andreea
0

In cartea de identitate a autovehiculului (CIV) in stanga jos sunt trecute anvelopele optionale, pe care le poti monta.

Nu ai ce distantiere sa montezi. Se schimba toate 4 rotile cu alte 4 (janta si cauciuc de alte dimensiuni). Atentie cand cumperi alte jante - distanta dintre prezoane trebuie sa fie aceeasi!

Daca in cartea respectiva nu sunt trecute anvelope optionale, mai bine le lasi asa cum sunt, pentru ca risti sa nu ti se acorde ITP-ul...

0

In plus fata de ce a scris Victor, e de notat ca distantierele nu sunt de dorit pe o masina. Se folosesc chiar si pe piata de tuning ca ultima optiune, si mai ales pe show-car-uri.

Cred ca e bine sa verifici talonul, si tot asa sa vezi ce ai vrea sa pui ca diametrul rotii - sau cel mai bine circumferinta ei - sa ramana in +/- 3% max 5% fata de original. Estetic, rotile mai mari (circumferinta mai mare) arata mai bine, insa te costa demaraj, si necesita presiune mai mare la frana. Cam astea sunt ratiunile pt care sunt reglementate dimensiunile anvelopelor.

0

distantiere se pot pune la roti doar ca o sa fie mai solicitati rulmentii.

0