bogdan2

Impresii despre Roomster

68 postări în acest subiect de discuţie

Masina este reusita,...cel putin ca masina de familie...am facut un test drive in Cluj cu 1.4 TDI 80HP si mi s-a parut OK, cred ca modelul cu 105 HP merge super...am inteles ca vine totusi cu filtru de particule si ca sunt probleme la masinile echipate cu acesta...in fine pana la urma am ales Seat

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Rectific ca sa nu se inteleaga gresit...mi-am dorit ffmult un roomster chiar modelul de 1.9 TDI 105 HP dar nu l-am putut achizitiona la momentul respectiv datorita unor probleme fianciare...

0

Link către postare

In luna martie 2007, dealerii Skoda au pentru toate modelele Roomster o reducere de pret de 1.000 euro (TVA inclus). :wub:

0

Link către postare

despre roomster ...

- ce imi place: imi place comanda pentru radio-CD, e foarte buna ideea cu maneta schimbator langa /in spatele volanului. mi-ar placea sa fie posibil de montat si si pe O2. Ca modularitate este ok, cotiera este cea de la O1.

- ce nu imi place:daca mergi cu geamul deschis, este foarte enervant ca nu poti sa-ti ti cotul pe geam. te incomodeaza la culme "curbura de design" din exteiorul portierei(cea care face racordul dintre montantul usii si portiera). Bine, in cazul meu asta a fost ce nu mi-a placut.

0

Link către postare
- Forma geamurilor laterale fata. Aici intra si forma ciuadata a chederului, care dupa parerea mea dupa ce va fi gripat de praf va scartai la urcarea si cobararea geamului.

foarte adevarat, se pare ca nimeni nu a mers inca cu geamul deschis, e normal, e inca frig..., dar pt ca tot a inceput sa se incalzeasca, merita sa incercati... asta este un lucru care te enerveaza cu adevarat. Nu poti sa-ti rezemi mana-cotul pe geam, te incomodeaza aceasta "curbura de design" parca iti sta fix in coaste ca sa parafrazez...

in rest e ok, de apreciat comanda pentru radio-CD, foarte buna ideea cu maneta din spatele volanului.

ps: stie cineva dca este posibil ca aceasta maneta sa se monteze si pe O2?

Modificat de bubu best
0

Link către postare

As adauga o intramplare cel putin hazlie legata de skpda roomster :hainoroc:

Intr-una din zile cand din intamplare noaptea de dinainte nu prea am dormit si dimineata eram chior de somn dar aveam programare la o reprezentata PoRo ( sa imi verific un zgomot la o roata ) dis de dimineata si pt ca nu am ajuns exact la ora cu pricina s-a intamplat sa mai astept cam vreo 4 ore pe acolo ca sa se gaseasca timp si pt mine, ma plimbam chiaun prin showroomul de la skoda si seat ca sa mai treaca timpul si nervii, si m-am apropiat la un moment dat de .. roomster. Am deschis usor portiera din dreapta, m-am uitat un pic inauntru .. frumos ... si am observat un tuter in usa, si ca un copil idiot care vrea sa puna mana pe ce vede .. am pus mana si .. surpriza, tuterul de fapt era un plastic care dupa ce l-am atins, si nu am apasat pe el, a disparut in usa facand un clinchet. Am ramas masca, chiar nu ma asteptam la faza asta proasta din partea lui, bine ca nu m-am agitat si nu au observat vanzatorii de pe-acolo ca ma mai puneau sa platesc roomsteru :Driver:

Am mai stat cateva secunde sa contemplu si sa ma asigur ca nu si-au dat seama ce s-a intamplat, am inchis usa si am plecat cu o impresie deosebita despre acest skoda roomster :angry:

0

Link către postare
Tocmai m-am intors de la un drive test cu noua Roomster cu motor 1,9 Tdi!!

Impresii:

Celebrul motor de 1,9 Tdi combinat cu un alt tip de cutie decat cea care este pe O2 nu da rezultate foarte bune, masina este mai puturoasa

Ca si finisaje am impresia ca este o combinatie intre O1 + O2(avea cotiera de O1)

Raportul pret calitate este bun!!!

Rapoartele de transmisie pe fiecare treapta sunt identice cu cele de la Octavia II, dar diferenta o face raportul final de transmisie mai mare care va da o turatie la roata mai mica :(

0

Link către postare

Saptamana trecuta a sosit Roomster-ul la un bun prieten. Echiparea Style, motor 1.4 tdi , 80 CP. Per total o impresie foarte buna , dar cu cateva exceptii : 1) motorul este putin cam zgomotos, 2) spatiu inestetic gol, posterior de scaunele din spate, 3) trusa de scule care de fapt este doar un scart ( comparativ cu Fabia mea unde este o cutie de plastic ). Masina ideala pentru o familie cu copii ... :lol:

0

Link către postare
Rapoartele de transmisie pe fiecare treapta sunt identice cu cele de la Octavia II, dar diferenta o face raportul final de transmisie mai mare care va da o turatie la roata mai mica :angry:

eu am skoda roomster 1.9 TDI de doua luni si tata si-a luat acum o luna octavia 2, 1.9 TDI. Le-am condus pe amandoua, si sincer nu mi se pare ca roomsterul e mai puturos, ba chiar din contra. Poate o fi de vina masa mai mica .

Oricum, ca sa fiu on-topic, inca nu am gasit puncte slabe la roomster. Intr-adevar, unii ar putea fi deranjati de sunetul motorului, dar mie personal imi place sunetul ala puternic de "diesel in actiune" :somnmare:

Am luat varianta confort, direct de pe stoc, fiind presat de timp. De aceea singurele optiuni pe care le regret, dar pentru care nu puteam sa atept 2 luni jum'ate, sunt plafonul panoramic si tempomat-ul. . Am inteles ca tempomat poate fi montat si after-market. Stie cineva ceva?

0

Link către postare

@acredus: Felicitari pentru achizitie si sa-ti mearga bine masina !

Referitor la tempomat, iti recomand sa apelezi la dealer (chiar daca pretul e un pic mai mare) pentru a nu pierde garantia masinii. Sa ne tii la curent cu montarea tempomat-ului ! :somnmare:

Citeste http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9527, postul #62.

0

Link către postare

citind catalogul de prezentare de la noi din Romania exista o neconcordata. apar unele dotari pt versiunea "Roomster". de fapt cred ca a fost tradus catalogul din cehia unde intr-adevar vad ca exista si un model cu dotari mai putine si implicit mai ieftin decat versiunile style, sport, comfort. aceasta versiune exista cred si in germania (vazand pozele cu bordul ale unor masini de vanzare. identic cu bordul versiunii "roomster" din catalog). iteresant este ca la cehi pe site in configurator, versiunea "sport" e mai scumpa decat "style" (la noi au pret identic), si chiar decat "comfort". poate ca "sport" e mai dotata, gasisem pe net mai demult dotarile la fiecare, dar acum nu mai stiu unde :D

la francezi vad ca sunt alte versiuni (mai scumpe) in functie de dotari. ei au ambiente, confort, elegance, praha. nu au mla vanzare cu motoare de 1.2, iar varful de gama, praha de 1.9 tdi e 20900 euro!

0

Link către postare

Mie personal nu imi place deloc aceasta masina... au avut o idee draguta de a face usa din spate sa se deschida pe sina, dar au uitat de design. Adica uitati-va si voi cat de urate sunt usile din fata. Am marcat in poza de jos la ce ma refer.

roomsteron8.jpg

0

Link către postare

saptamana trecuta am facut revizia de 30k km. 584 lei

e o chestie interesanta referitor la roomster. uneori mi se pare masina mica, iar alteori mare. :icon_thumright: depinde de unghi poate.

0

Link către postare

nici mie nu imi place acest model de skoda! puteau sa aiba mai multa imaginatie in ceea ce priveste diesignul.

0

Link către postare

Nici mie nu imi place in mod deosebit dar daca este echipa cu plafon de sticla e demential.

0

Link către postare

are intr-adevar, o gramada de hibe in ceea ce priveste designul. cea semnalata de balan radu cea mai nasoala. chestia e ca te obisnuiesti cu ea si, probabil asta se intampla cu orice masina, ajungi chiar sa-ti placa. eu am varianta sport care are suspensiile coborate si chiar are o silueta ok, ii mai ia un pic din aerul de utilitara. cu roti pe 16 arata si mai bine.

shmer, asa e, mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca de fapt e o masina mult mai mica decat lasa impresia. faptul ca are distanta intre punti mai mare decat octavia si e cu 40 de cm mai scurta o face impecabila la parcari in locuri inguste.

acredus, e cu 50kg mai usoara decat O2, insesizabila diferenta, dar are coeficient aerodinamic mai slab, 0,33 fata de 0,3 daca-mi aduc bine aminte.

0

Link către postare

Subscriu si eu la ideea ca Roomster are un design destul de bizar. Insa, pana la urma, ramane chestie de gust. Ca proprietar de Roomster, 1,9 TDI, 105 CP, finisare PRAHA (masina cumparata din Franta), trebuie sa recunosc ca dupa aproape 2 ani si jumatate si 60.000 km nu am avut nici cea mai mica problema cu masina. Pot spune ca dupa atata timp, Skoda mi-a adus o reala satisfactie, Roomster fiind una din masinile care ne-a servit, exact ca un caine credincios, si a facut fata celor mai teribile conditii de vreme, trafic si starea drumului.

Trebuie iar sa recunosc ca echiparea cu jante de 16 nu este prea comoda pe drumuri de proasta calitate, dar pe autostrada, sportivitatea jentilor de 16 este extraordinara. Masina se comporta bine, fara sa ne creeze probleme, mai ales in depasiri (cei 105 CP ai motorului se simt din plin) unde am reusit cu succes sa ma strecor, in ciuda aglomeratiei.

Singurele puncte negre ar fi faptul ca masina este instabila la vant puternic (peste 100 km la ora) si trebuie facute eforturi de repunere pe sosea, pneurile Bridgestone (cu care este echipata masina din fabrica) s-au uzat cam repede si faptul ca seria de Praha pe care am cumparat-o eu, nu a avut un senzor pentru lichidul de spalat parbrizul (putin cam deranjant, daca nu esti atent sa completezi la timp recipientul cu lichid de spalarea geamului).

In rest, numai lucruri bune. Masina este foarte modulabila. In nenumarate randuri am reusit sa ducem acasa diferite lucruri voluminoase pe care le-am cumparat, fara ca sa stricam confortul a 2-3 pasageri. Deci, numai lucruri bune...

In plus, echiparea PRAHA a venit in standard cu plafonul de sticla. Un plus enorm, mai ales noaptea, cand beneficiezi de lumina stradala in masina, sau ziua, cand iti poti doar arunca o privire prin plafonul de sticla, sa vezi stopurile agatate deasupra masinii. Nu va mai spun de privelistea pe care pasagerii din spate beneficiaza atunci cand esti in vreo excursie la munte. Un plus, intr-adevar un plus.

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Mi-a placut aceasta masina din prima zi. Am cumparat-o si am in prezent 45000 km fara probleme tehnice. Ma intereseaza daca stie cineva unde se gasesc bujiile la motorul 1,2 BZG(sub ce capac ...), vreau sa le schimb eu si nu gasesc partea motorului unde se afla ..

Multumesc!

Modificat de Cristi Popescu
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.