Jump to content

Faruri Passat B4


kovacs
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...
  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alinelu2006

    21

  • mabial

    18

  • bogdan.tuta

    15

  • cristi-bv

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut la toata lumea ,stie cineva cum se poate da jos sticlele de pe faruri passat b4? ale mele is matuite si as vrea sa le schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la sticla farului, sau la oglinzi? Sticlele se dau jos relativ uşor: demontezi farul, dai jos clemele de pe margini, şi apoi poţi începe cu o şurubelniţă dreaptă micuţă să scoţi încet încet sticla afară (eu aşa am făcut).

Partea complicată este la montarea la loc. Sticla aia are pe margine un fel de garnitură adezivă cauciucată foarte maleabilă, pe care dacă nu o înlocuieşti după ce ai scos sticla rişti ca atunci când montezi la loc să nu se sigileze precis, şi să îţi facă condens înauntru. Nu cred că o să găseşti aşa ceva în comerţ, aşa că cred că o să trebuiască să improvizezi un pic :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la sticla de la faruri ma-m referit ,oare asa ceva ii bun in loc de garnitura aia

Garnitura siliconica de etansare profesionala METAFLUX 76-65 NEGRU 76-63 ROSU in flacon sub presiune 200 ml.

Garnitura siliconica (negru & rosu) este un etansant siliconic monocomponent negru, rezistent la temperaturi inalte (Negru -60°C pana la+250°C Rosu +300°C), ce inlocuieste garniturile obisnuite prin formarea pe loc a unei garnituri flexibile ermetice rezistente.

* Etansant permanent elastic pentru metal (aluminiu, fonta, oţel, etc), materiale plastice si sticla.

* Rezistent la: apa, apa sarata, detergenti, hidrocarburi, grasimi, uleiuri, acizi diluati si baze.

* Timp de intarire: 3 mm in 24 ore

* Temperatura de aplicare: +5 ° C la +40 ° C

* Rezistenta la temperatura: -60 ° C la +250 ° C (76-63 ° C pana la 300 ° C ) -adeziune excelenta

Etansarea in industria automobilelor: la baia de ulei,capac culbutori,pompa de apa, diferentiale,sistem de aprindere,radiator,etansari la instalatii termice,etansari la sisteme de evacuare.Mersi de raspuns ,numai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Si pana la urma cea mai buna solutie,in afara de montarea de xenon,cu sau fara lupa,care este?

Schimbi geamurile farurilor?Pui becuri de 100w? Care este solutia finala fara xenon...tin la originalitatea masinii!

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva becurile de la philips x-treme vision? pe farurile clasice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un amic ce are montate pe masina asa ceva, comparativ cu xenonul (montat pe faruri clasice fara lume) ii foarte mica diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica...merita sa dau 100 de lei pe 2 philips x-treme vision sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu zic da sau nu. eu am xenon de 6000 si is foarte multumit. nu zic nimic de philips x-treme vision. eu nu am vazut, el a facut comparatia intre masini si iti zpun ceea ce a zis el.

Modificat de DjMc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca eu nu am xenoane montate si nici nu intentionez sa imi pun pe farurile astea...si de asta m-ar interesa diferenta...dar pana la urma o sa incerc sa vad daca chiar e diferenta sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita sa iti pui xenoane si pe farurile astea ii diferenta enorma....eu am pus de cateva luni un singur flash nu am primit :) daca is reglate bine farurile nu deranjeaza pe cei din sens opus ,eu am de 4300k si is multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am primit niste lupe de h7...eu am pe masina montate xenon h1 intrebarea ii urmatoarea exista ceva adaptoare pentru bec/lupe sa pot monta pe ele becuri h1?daca se gasesc adaptoare sa imi lasa-ti un link ceva va rog !! sau varianta 2 daca este posibil ,sa achizitionez niste becuri xenon 7 sa le pun in locul celor h1 se poate? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!
Am ajuns să fiu posesorul mândru unui B4 din 94. Am și eu problemă cu faza scurtă pe timp de noapte, așa că am decis să schimb farurile originale pe angel eyes. http://www.dectane-romania.ro/faruri-vw-passat-35i-b4-93-96-angel-eyes-negru-swv25db_13901.html Despre asta e vorba, numai că nu sunt sigur dacă este permis de către Poliție sau RAR. La descriere menționează că farurile sunt certificate E-Mark, dar nu știu ce înseamnă asta și vreau neapărat să mă asigur dacă sunt legale sau nu. Știe cineva dacă pot să le folosesc fără probleme, sau mai am nevoie de un alt certificat? Și pot să folosesc becurile din farurile originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ai incercat un set de becuri osram night breaker , eu asa ceva am si am lumina k lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

osram night breaker!!!!

De ani ma chinui sa caut solutii la "lumanarile" de pe faza scurta! In sfarsit cu night breaker am si eu lumini decente. Urmeaza o curatare a farurilor, interior-exterior si masurarea tensiunii la bornele becului. Nu va spun ca am demontat "caciulita" de pe soclu H1 la far dreapta ca poate poate. Apropos la ce foloseste acea "caciulita" caci la mine s-a dus zincu sau ce o fi fost si nu cred ca are rol de reflectie a fascicolului becului in oglinda farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am rezolvat problema ! am montat lupe si mi-a facut cineva in loc de sticla  plexiglass clar ! si s-a rezolvat tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Ma poate ajuta cineva cu un proiector dreapta, pentru ca sticla de la el a cazut pe drum si s-a facut praf...sau vreo solutie. Am cautat pe la dezmembrari prin Bistrita si nu am gasit nimic. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe din b4 nu au proiectoare,doar falsuri....slabe sanse sa gasesti in dezmembrari...eu am cuparat noi 80lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune de unde ti-ai luat la 80 lei, ca mai ieftin de 120 eu nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat anul trecut de la un mag de piese...nu sant hella...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit am scapat de lumanari  ,mi am montat lupe mini h1 si sticla din plexiglas ,kit xenon 4300k

post-69419-0-75640600-1432335701_thumb.j

post-69419-0-57232300-1432335751_thumb.j

post-69419-0-44424500-1432335774_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am cumparat 2 faruri noi deoarece la ale mele erau lupele cam matuite si farurile murdare pe interior...la cele.noi am pus pe faza scurta 2 becuri philips 130% si acum e diferenta de la cer la pamant...rar mai folosesc faza lunga.

Pana sa le reglez (la service) nu bateau bine, dar dupa reglare e totul ok. Foarte ok

Modificat de geobiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!