Jump to content

Carlig remorcare


sckhreech
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o intrebare la voi:am o skoda octavia tour 1 si as dori sa stiu si eu daca carligul si instalatia aferenta acestiua se potriveste de la Golf 4.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    13

  • Al Bundy

    9

  • rabanne2014

    8

  • emilvef

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Montajul fizic, poate. Dar trebuie verificata sarcina maxima legal admisa la tractare in cazul celor doua modele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi m-am chinuit sa il demontez de pe un g4 cu carlig din fabrica si cu priza pentru remorca.e chin trebuie date stopurile,apoi bara care se da si ea greu, apoi are 2 suruburi mai in fata si 2 mai in spate si pentru alea trebuie date jos aparatorile de noroi si cfa sa lucrezi ca lumea tre sa dai jos si rotile.prinderea pe masina e cu tot cu ramforsarea din spatele barii si cu instalatia electrica prinsa de el.

eu vroiam sa il iau de pe golf si sa il pun pe octavia combi .

la octavia trebuie decupat in bara asa ca mam lasat pagubas si am montat tot inapoi

dar am luat doar acel carlig care se poate si demonta si are un cilundru de prindere in acest carlig are o bila ce il blocheaza inauntru

eu o sa fac dintr-o teava acelasi diametru cu cargigul doar o bucata pe care o sa o sudez pe ranforsarea de la bara mea si o sa il folosesc mai mult pt protectie pt ca e mai greu cu instalatia electrica.

sper sa fie si ranforsarea de la a mea cum e si cea de la acea prindere care e f teapana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci cum ziceam ...carligul de la g4 hatchback nu merge pe octavia berlina sau combi pt ca noi nu avem gaurile in lonjearoanele spate.la g4 sau bora variant am vazut ca este ca la noi si prin urmare se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
deci cum ziceam ...carligul de la g4 hatchback nu merge pe octavia berlina sau combi pt ca noi nu avem gaurile in lonjearoanele spate.la g4 sau bora variant am vazut ca este ca la noi si prin urmare se potrivesc

salut!

vreau sa te intreb daca mai ai carligul...???

sau poate imi spui de unde as putea face rost de unul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

monteaza cineva de pe forum carlig de remorcare?daca da la ce pret.fara instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Are cineva de vanzare partea demontabila a unu carlig de remorca marca westfalia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
monteaza cineva de pe forum carlig de remorcare?daca da la ce pret.fara instalatia electrica.

Eu nu, dar pentru cei interesati am gasit niste preturi:

AutoKappa Craiova - original - 1300 lei (nu stiu daca e kit cu modulul electric)

AutoKappa Craiova - noname - 500 lei + 30 Lei instalatie electrica

Autec Autotechnik - originale:

  • carlig remorcare - 850 lei
  • modul electric - 250 lei
  • manopera - 200 lei

Mai multe info dupa ce le instalez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Eu nu, dar pentru cei interesati am gasit niste preturi:

AutoKappa Craiova - original - 1300 lei (nu stiu daca e kit cu modulul electric)

AutoKappa Craiova - noname - 500 lei + 30 Lei instalatie electrica

Autec Autotechnik - originale:

  • carlig remorcare - 850 lei
  • modul electric - 250 lei
  • manopera - 200 lei

Mai multe info dupa ce le instalez.

Am instalat carligul, e demontabil (descui cu cheie, impingi maneta, tragi de el in jos si iese), priza 13 pini escamotabila (se ascunde in spoiler).

Pretul este cel de mai sus.

A trebuit sa se decupeze spoilerul ca sa se faca loc pentru carlig si priza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

as pune si eu o intrebare .Pot lega priza unui carlig Bosal in paralel cu una din lampile spate? Si sa semnalizeze in bord ca am cuplata remorca imi trebuie ceva modul electric? :blink: trabuie omologare daca montezi singur carligul?treci ITP ul?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE de intrebari....

Trebuie sa le legi cu ambele triple ca sa iei si semnal din dreapta, nu numai din stanga.

CAnd se cupleaza remorca, se decupleaza lampa ceata spate si se muta pe remorca.

Nu stiu de omologare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine un carlig ne omologat ca nu o sa remorca dupa ea, si un bullbar :D pentru protectie ca imi tot zgarie barile, sai ii vad dupa pe cai care se tot lipes de masina :D , o fi o idee mai traznita cu bolbarul, poate se gasesc niste poze ca eu nu am gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE de intrebari....

Trebuie sa le legi cu ambele triple ca sa iei si semnal din dreapta, nu numai din stanga.

CAnd se cupleaza remorca, se decupleaza lampa ceata spate si se muta pe remorca.

Nu stiu de omologare.

Trebuie sa iau fir si pt. frana si pozitii st.dr.??SI nu inteleg cu decuplarea lampii ceata, o inseriez cu mufa remorcii?Vorbeam de semnalizarea prezentei remorcii in bord acel "1" cu sageti.tTrebuie data bara jos si decupat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pozitii DA, trebuie separat stanga-drepta, pentru Frana, NU. Si in mufa de cuplare exista un mic intrerupator care decupleaza ceata.

Si din ce se vede in scheme, releul de semnalizare e cel care comanda si becul din bord, .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pentru cei ce au carlig original montat pe masina,stiti cumva daca la voi exista acea armatura din interiorul barei de plastic.Intreb pentru ca la carligele A.M.se demonteaza acea armatura,altfel nu merge montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se inlocuieste armatura originala cu armatura carligului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta o stiu.intrebarea era, daca la carligul original ce se monteaza din fabrica,mai exista armătura barei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul este acelasi.  carligul original de fabrica are si el bara lui speciala, care inlocuieste armatura originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vroia sa intrebe daca pe original din carlig are armatura si sa acopere partile laterale nu doar intre lonjeroane unde protejeaza orice carlig .o poza ar fi mai edificatoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta armatura a carligului e subtirica in comparatie cu armatura originala a barei..Ma gandeam ca armatura carligului original o fi  la fel de solida ca armatura barei.Asta era ideea.Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca armatura carligului este mai mult decat suficienta. armatura barei pare ca este mai solida, dar e doar tabla ambutisata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar acopera doar intre lonjeroane...lateralele raman fara armatura sub spoiler ,daca dai cu coltul si cand parchezi in garaj se cam infunda spoilerul..Cred ca la asta se referea micutu666!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!