Jump to content

Carlig remorcare


sckhreech
 Share

Postare recomandată

posibil.. dar si daca dai cu coltul si se indoaie armatura, asa ramane... pe cand doar plasticul isi revine la forma initiala 

 

Oricum, avand in vedere ca carligele originale sunt omologate, inseamna ca satisfac toate criteriile de siguranta , deci cazuri astea cu lovitul coltului barei, nu conteaza prea mult 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    13

  • Al Bundy

    9

  • rabanne2014

    8

  • emilvef

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are cineva un desen cu cote, cu dimensiunile pentru un carlig de Octavia 1? Mai ales dimensiunile pentru teava curbata, cu raza de curbura si lateralele cele 2, cu cate 2 gauri, parca sunt filetate? Ce dimensiuni au intre gauri si pana la teava? Ce mai, un desen de executie,,! As uzina un carlig sa-l folosesc doar contra  celor ce se lipesc prea mult de spoilerul meu, ca n-am de gand sa tractez ceva!

Modificat de Giurgescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are vreun coleg manualul de montare al carligului de remorcare pt masina din profil ? am cumparat de la dezmembrari un carlig demontabil si ar prinde bine o schema de montaj . 

Modificat de mihaita_us
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demontezi bara spate, dai jos armatura spate. in locul armaturii se monteaza carligul - Bratele carligului intra prin lonjeroane si se prind din lateral cu suruburi.

vw-wi___rl_C.en-GB.S00.5118.00.wi__34465022.xml_xsl=3.pdf

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei ,merci. Oare carligul de la combi 4x4 o merge pe combi 2x4 ? o fi vreo diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate 4x2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL. Ai dreptate ,m-am grăbit. 4x2.Deci care ar fi răspunsul?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur merge montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu, sunt diferite carligele de 4x4, dar la modul ca suporta sarcina cu 100 kg mai mare. Dar cred ca nu exista probleme de compatibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Am cumparat un carlig montat de fabrica e facut de Bosal, dar are sigla skoda si la partea electrica pe langa mufele ce vin inseriate intre instalatie si stop mai sunt niste papuci 2 mama + 2 tata cu care se inseriaza s-au anuleaza ceata si 2 papuci tata unul rosu ,unul galben cu fir gros si unul gri cu fir mai subtire +3 fire maro pt masa  ce intra in priza carligului. Cei trei papuci tata unde se leaga? Pentru a da spoilerul jos se desfac si stopurile sau doar bandoul din mijlocul spoilerului ? Multumesc!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar mai trebui sa fie ceva pentru senzorii de parcare (daca exista) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicidecum ,azi am montat carligul si am desfacut cupla firele erau in aer  cele de care am intrebat ,probabil sunt pentru a alimenta ceva rulota pentru ca rosu si galben sunt fire groase si am si 3 papuci de masa dintre care doar unul e legat in cupla Si pentru demontat spoilerul nu trebuie dat jos stopurile, doar plasticul de sub ele.

 

Te rog sa recitesti inainte de a posta pentru a corecta scaparile si nu mai folosi prescurtari.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut Emil spune-mi te rog frumos firele pentru instalatia de la priză pentru cîrlig  unde le-ai legat direct în stopuri există posibilitatea asta fără a supra solicita  instalatia masini ce vine din față din panoul electric. sau a trebuit să instalezi tu alte fire separat de instalatia existenta a masini pentru priză de lîngă cîrlig

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

buna seara

 

As dori sa imi montez pe masina un carlig marca THULE pe Octavia 1 combi an 2000 si am observat ca pe lonjeroanele se prin in 4 suruburi de sasiu., dar in partea din fata are doua gauri una langa alta in care se pune?La ce folosesc? Sa fie bagat mai in interior sau mai in exterior carligul?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai il pui in care pica la gauri cu suruburile dinspre spate.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

De ieri sunt posesorul de carlig remorcare pe skoda octavia 1 an 2000 1.9 Alh combi.Cand am cumparat carligul (second) avea priza montata dar din ea ies 2 cabluri si fiecare cablu are 6 fire, total 12.Cum si de unde le leg ca sa functioneze priza pentru remorca?multumesc

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negru,rosu,galben,maro,verde,alb,albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci de la priza carligului merg 2 cabluri, fiecare cablu are aceste 7 fire, sunt identice. De ce sa fie 2 cabluri la fel?

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi sus ai spus ca sunt cate 6 in total 12. Acum ai cate 7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule Al Bundy 7 fire sunt: 1.Negru,2.rosu,3.galben,4.maro,5.verde,6.alb,7.albastru= 1 cablu

si mai este inca 1 cablu identic.

 

Carligul a fost cumparat din dezmebrari si asa erau cablurile puse la priza.Am nevoie de toate sau doar de 7?

 

Si inca o intrebare: Din schema din link de exemplu pinul 5 (maro) acolo pun firele de la lumina pozitie dreapta (gri-rosu +) si lumina numarul  inmatriculare dreapta (gri-verde +)? Nu face scurt?

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu fac scurt, ca astfel alimentezi in paralel 2 becuri :lampa de pozitie si lampa de numar.  ambele becuri se aprind ca pozitie.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar de ce au culori diferite? De exemplu pozitia pe dreapta are culoarea gri-rosu iar in stanga are culoarea gri negru asta am vazut in Autodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!