Jump to content

AXR - detalii , intretinere si exploatare


nyk
 Share

Postare recomandată

si eu am avut ulei la EGR am schimbat EGR ul pt. ca egr ul are o gaura in corpul lui prin care tot venea ulei si de atunci mi a zis mecanicul sa chimb la 3000 3500 de atunci nu a mai aparut nimic ! eu la mine m am uitat pe la colierul de la Intercooler si e perfect curat deci nu cred sa fie ulei acolo! de la mersul subturat apare uleiul pe la toate colierele deci da i talpa Fratzica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma i-am dat de capat cu ajutorul unui mecanic priceput.

Nu era turbina care pierdea ulei, pierde si ea pe la ax dar in limite acceptabile momentan.

Pierderea de ulei era de la semeringul de la palier, adik cel care izoleaza axul vibrochenului de cutia de viteze.

AM schimbat semeringul astazi si sper sa nu mai am probleme cu pierderile de ulei, normal operatiunea m-a costat ceva dar asta e...

Mai scapa la intrare in EGR dar in limite acceptabile zic eu.

Pe masura ce o sa mai adun kilometri o sa mai postez si eu opinii despre acest motor AXR, deocamdata imi place cum trage :icon_thumright: dar nu prea am unde acuma pe zapada. Am foarte putin peste 200 000 km....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea eu zic sa ti de masinuta ta!

.............................................................

imi iubesc prea mult masinuta si motorasul meu! :tomato:

Si viata mai ales !!! :o

NU se vede ca iti iubesti nici masina nici viata, dupa ceea ce ai scris mai sus, dar fiecare e liber sa faca ceea ce doreste cu viata/masina sa...

Revenind acum, pentru un asemenea post data urmatoare vei fi sanctionat cu warning si suspendarea dreptului de a posta.

Daca ai fi citit regulamentul ai fi vazut ca politica forumului INTERZICE realizarea de posturi/topic-uri despre viteza maxima obtinuta/obtenibila sau despre viteze peste limita legala admisa!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca da.

Atat cat se poate insa, pana la urma e doar o unealta care te duce din pct A in pct B cu oarece confort.

Am mai facut 400 km de la inlocuire semering si se pare ca nu mai am pierderi de ulei la semering si nici la intrare EGR nu s-a mai adunat mai deloc.

Ma declar foarte multumit...consum 5.6 pe acesti 400 km mers legal adik mosnegeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o scurgere de ulei care vine mai de sus din spatele motorului si se prelinge un pic pe baie nu e de la turbo atunci sa fie de la semeringul acela? poti sa mi spui cat te a costat piesa si manopera? la mine pe joja nu mi se pare ca ar scadea nivelul!

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

picaturile se vad un pic si pe scut la schimbul de ulei mecanicul mi a spus ca scurgerea nu e mare si ca nu trebuie schimbat nimic totusi nu mi place sa l vad murdar de ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca scurgerea nu se vede la nivelul de ulei nu ti fa griji. eu am ramas de 2 ori cu nivelul sub minim si a trebuit sa repar problema vrand nevrand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Sunt posesorul unui G4 din 2003 cu motor AXR care avea 167.000 km in 2008 cand am cumparat-o.

I-am schimbat la 170.000 distributia, pompa de apa, filtrele si uleiul (castrol edge 5w40 505.01) si pot sa spun ca dupa aproape 8.000 km a scazut nivelul la minimul zonei hasurate pe joja. Nu scoate fum albastru, deci probabil ca acest consum de ulei se datoreaza drumurilor scurte si turbinei care pierde ulei.

Ma deranjeaza 3 aspecte la acest motor:

- cand este rece, intrerupe la relanti (cam la 2-3 sec);

- daca o mentin la 1300-1400 ture in gol, indiferent de temperatura, incepe sa se miste motorul cam 1-2 cm fata-spate si se transmite si in caroserie acest

balans;

- cel mai suparator: de la treapta a 3-a in sus :blah_: , daca accelerez mai puternic (intre 2000 si 3000 rpm), incepe sa tremure toata masina; nu cred ca sunt rotile dezechilibrate, pentru ca se manifesta fenomenul numai la accelerare; PS: Am schimbat tampoanele laterale de prindere a motorului si face la fel. Credeti ca ar putea fi injectoarele duse?

Am condus si o Octavia I din 2007 cu acelasi tip de motor (avea, ce-i drept,doar vreo 70.000 km) si nu aparea nici unul din fenomenele de mai sus... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E straniu ca ai spus ca te deranjeaza la acest motor :)

De fapt tu ai niste probleme pe care trebuie sa le rezolvi.

In legatura cu scurgerile de ulei ai dat scutul jos si te-ai uitat peste tot sub motor, pe langa cutie la buson la furtune intrare iesire turbina si esti sigur ca nu-ti curge pe nicaieri?

La mine curgea pe langa buson pentru ca nu era buna garnitura aia din cupru si pe la semeringul de la palier.

In intercooler s-a uitat cineva este plin cu ulei sau doar este murdar de ulei?

Daca turbina ar scapa asa mult ar trebui sa fie plin intercooleru de ulei parerea mea.

In legatura cu vibratiile nu as putea zice ce poate sa fie...de scuturat la relanti intr-adevar si mie mi se pare ca scutura foarte putin dar cred ca asa scutura motoarele PD...

Eu sper sa rezolvi problemele si sa te bucuri de el...si eu am AXR cumparat la 200000 si acum la 600 km dupa ce am rezolvat cu scurgerea de ulei pe la buson am verificat nivelul macar la 2 zile si asa a ramas cum era...iar consumul in oras la drumuri scurte e de 7.5-8 cam ma declar foarte multumit sa dea Domnu sa o tina tot asa...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Revin cu consumul meu de ulei care cred ca este cam mare:200g la o mie de km. Mi-a consumat atat de la 30000km la 40000km. Uleiul pus la revizie a fost castrol slx B4 5w30. Ce parere aveti? si de unde poate fii consumul asta mare? Eu folosesc masina in regim de taxi dar nu imi bat joc de ea si nici nu fac multi km(40000km pana acum din septembrie 2008).Scurgeri de ulei nu am pe nicaieri.

Modificat de C O S T I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bbogdanmircea

Daca este de la 30000 la 40000 km inseamna ca ti-a consumat de fapt 200g la 10000 de km.

In cartea masinii spune ca la TDI un consum de maxim 1 litru la 10000 km se considera in limite normale...in general este un lucru acceptat ca TDI-urile mai consuma ulei.

Eu am ulei Castrol Edge 5W 40 dar inca nu pot spune daca imi consuma sau nu ulei intre revizii am doar 3500 de km de la ultima revizie si parca a scazut cu 1 mm nivelul de la joja de ulei dar am mers si mai forjat in ultimele ocazii adica viteze peste 100 km/h cu maxime de 140-150...

Intrebare pentru posesorii de Diesel: aveti idee cat ulei este intre nivelul minim si nivelul maxim hasurat de pe joja? Eu cred ca 0.5 litri dar as vrea sa fiu sigur ca sa stiu cum apreciez.

Multa bafta in continuare si aveti grija de AXR-urile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am probleme deocamdata cu consumul de ulei (nivelul a ramas aproape de max). Este adevarat ca masina are 10.000 km si un an de zile(in ciuda faptului ca se spune ca ar consuma mai mult in perioada de rodaj). Conduc si destul de linistit, 100-120 km/h in afara. In oras schimb la 2500rot/min.

P.S.Intre reperul min si max de pe joja si eu cred tot ca aprox. 0,5 l ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Puteti sa-mi confirmati daca la acest model de motor exista acele bujii incandescente suplimentare de care se pomeneste aici, care ajuta la incalzirea mai rapida a lichidului de de incalzire iarna?

Ele exista pe toate modelele de motoarele TDI din grupul VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostiintele mele toate motoarele Pd de la Vag:AXR,AJM,ASZ si ARL au acele bujii de care spui tu.Nu sunt asa de sigur de motoarele non-pd,recunosc ca nu am studiat problema si nu stiu.Am vazut ca ai mai intrebat de bujiile astea si pe alt topic,de ce te intereseaza asa tare? Oricum la frig de ala crancen cum a fost iarna asta,pe distante scurte nu te prea ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Au si non-PDurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AFN si 1Z au sigur acele bujii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi posibil sa vand Opelul din dotare si sa cumpar un VW Golf sau Skoda, de aia am intrebat.

Multumesc de raspunsuri oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te amagi inutil cu acele 3 bujii de incalzire a lichidului de racire ca nu o sa ti se incalzeasca mai repede motorul de VW decat al tau. Din contra, posibil este sa se incalzeasca chiar mai greu ca cel de Opel 1.7, data fiind capacitatea cilindrica mai mare. Daca chiar vrei o solutie viabila, atunci cauta o masina cu incalzire auxiliara si vei constata o diferenta notabila. Sau alege o motorizare pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de offtopic,

Poti sa-mi dai mai multe detalii ( eventual pe privat, ca sa nu fim offtopic aici) despre incalzirea asta auxiliara ? Se foloseste la incalzirea habitaclului sau a motorului? Pe ce modele de VW exista? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

posesor g4 AXR 1,9 combi 2006.

folosesc ulei castrol edge td pt. pd

il schimb la 10k; consum la relantiu 0,7l/h.

in afara de exp iasi-baneasa 800km, vit medie 71km/h, in 6ore, 4,8la suta

vara in oras 7/100

iarna in oras 8/100.

din cate am auzit si eu trage cel mai bine dintre cele de 101 cp.

altceva ce sa mai zic?multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AFN si 1Z au sigur acele bujii.

unde sunt bujiile astea ??

Nu te amagi inutil cu acele 3 bujii de incalzire a lichidului de racire ca nu o sa ti se incalzeasca mai repede motorul de VW decat al tau. ..........

3 bujii de incalzire pt lichidul de racire ?!? eu n-am auzit de asa ceva.. ar fi buna o poza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

@dorumito se pare ca tu ai nimerit un AXR foarte economic

dar si postul tau si-a cam gresit locul trebuia sa fie la consumuri...

@mihuz

pozele cu cele 3 bujii le gasesti undeva mai in urma este un link la un topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

AM UN VW GOLF CU MOTOR AXR 101C; CARE ESTE ROLUL EGR ? AM INTELES CA ACESTA SE CURATA LA UN ANUMIT NR DE KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
bbogdanmircea

salutare

intrebare pentru posesorii de AXR - ati schimbat vreunul turbina ???

Intreb deoarece noi avem o turbina mai speciala KKK din cat stiu eu si este mai greu de gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!