Jump to content

Releu semnalizare - probleme


Asterix
 Share

Postare recomandată

E clara treaba, e din maneta. Poate sa fie vb de contact imperfect sau mai rar, sa fie topit soclul pe care vin lamelele, tot din cauza unui contact imperfect sau a unui consum prea mare....

daca e maneta, nu-i bai... avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.poate ma ajuta cineva saimi spuna unde se gaseste releul pentru pompa combustibil...va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia 10 - randul 2, al 4-lea de la stanga la dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , am si eu o problema cu semnalizarea , azi am observat ca nu mai merge , dau semnal si imi ticaie o data ( sunetul + luminita in bord ) si pe urama nimic , ocazional ticaie de 3 ori si pe urama se opreste ( deci o data ticaie o singura data , alta data ticaie de 3 ori , alta data deloc ) , am dat pe avarii si face la fel . Care este defectiunea in cazul meu : releul sau maneta ?

Va rog sa ma ajutati ptr ca nu vreau sa ma jefuiasca baietii smecheri de la service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca face si pe stanga si pe dreapta, atunmci este releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns , macar acum stiu ce are . Si ca sa raspund la intrebarea ta , da face aceeas figura si stanga si dreapta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa dai banii pe releu, desfal-l si verifica si lamelele din el ... Poate nu face contact careva din ele. Mai degraba cea din dreptul pinului 1, are dublu rol, si de iesire si de sesizare intentie semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema putin diferita. am cuplat la masina o remorca destul de veche si n momentul in care am inceput sa probez luminile, nu m`ai mai mers avaria. dupa ce am decuplat remorca am probat sa vad ce s`a intamplat: semnalizarea merge stanga/dreapa dar avaria nu m`ai merge deloc.

Este posibil sa se strice doar releul de avarie iar semnalizarea sa fuctioneze fara probleme?

banuiesc ca trebuie sa schimb butonul pentru ca sigur s`a ars ceva pe acolo de la vre`un scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori desfaci butonul - in interiorul lui o sa gasesti releul de semnalizare - ori cumperi altul.

Unul SH original, costa 50 lei... after market nou - pana in 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este butonul/releul de vina.

am facut rost de altul si am aceleasi sintome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la tine este ca nu iti vine + permanent pentru avarii, doar + contact pt semnalizare, Cand apesi butonul una din lamele comuta de pe o alimentare pe alta. Problema ta este de la siguranta nr.39. (15A).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am si eu o problema cu semnalizarile. Nu am niciun bec ars, dar cand semnalizez stanga sau dreapta,clipeste foare repede, iar cand pun pe avarii, merge normal. Care sa fie cauza ? Astept raspuns. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care becuri nu merg cand semnalizezi stanga sau dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e treaba, ca nu am niciun bec de semnalizare ars. Cand semnalizez stanga sau dreapta clipesc foarte repede, iar avaria nu clipeste asa repede ci normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe semnalizare , becurile se aprind toate? Ai ceva modificari la instalatia masinii ?

Incearca si cu un alt releu.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap,se aprind toate. Hm, o sa fie mai dificil ca nu am de unde sa iau alt releu,decat doar daca cumpar si din cate am citit,e cam scump :(. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din dezmembrari...il bagi in masina, il incerci, daca e ok, ii dai banu pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema am avut-o si eu , era de la maneta de semnalizare.

Daca daca avariile clipesc normal , cumpara o alta maneta noua sau sh ( dar cu uzura mica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scoti releul(butonul de avarii) afara, cu mufa conectata, incearca sa faci o punte cu un fir (1mm), pe langa firelele existente, intre pinii 1 cu 2 , respectiv 1 cu 3. Vezi cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

 

Stie cineva daca se repara maneta semnalizare  sau a reparat cineva ?

 

Am 2 buc cu aceeasi problema ticaie releul in bord. Nu as renunta la ele deoarece sunt  cu tempomat  si e pacat . 

Daca cunoasteti pe cineva care repara sau a reparet dati un semn .

 

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate incerca o reparare a lor. Pentru asta trebuie desfacute, intarite si curatate contactele, gresat ... si asamblat la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Am o problema cu releul de semnalizare din spate cel care este si pt semnalizarea la remorca.

Am cuplat la priza masinii o remorca care avea instalatia cu probleme ( fire rupte, faceau contact unele cu altele in intrerupatorul de la remorca).

La o alta remorca cu instalatia ok, functioneaza pozitia si frana dar semnalizarile nu.

La masina nu am nicio problema, semnalizarile functioneaza toate.

Ce sa fie oare?

Modificat de GeForce90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!