Jump to content

Releu semnalizare - probleme


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salut... Am problema cu un alt releu...Si anume `79` 79 e scris pe el si e pozitionat in spatele sigurantelor. Problema a parut ieri dupamasa cand apropindu-ma de masina se auzea un ticait... Pe langa sunetul ciudat care il scotea am observat ca ledul din usa soferului clipea in ton cu ticaitul, si am incercat sa depistez si alte semne... Am gasit mai multe...:angry: Nu mi se mai deschid geamurile electrice, nu mi se mai deschide portbagajul si nu imi mai merg luminile din plafoniera:( Iar ``bipuitorul`` de lumini aprinse fara cheie in contact face asemenea unui ``cod morse``

In prima faza am scos borna, am reconectat-o si tot facea... Am inceput sa desfac ornamentele de subt volan sa ajung in spatele tabloului de sigurante. Am gasit vreo 5 relee mai mari inscrptionate cu cate un numar...am scos pe rand pana cand s-a oprit ticaitul... Cel cu 79 e devina... Am sa-mi cumar altul si sper sa-si revina...

Alte opinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa facea si la mine cand am cumparat golful. Tipul mi-a zis ca este de la releu. Dar era de la pilitura de cupru de la maneta. Nu cred ca merita sa o schimbi. Pe mine ma costat 20 de lei sa o curete, si merge perfect. Daca vreti va dau adresa tipului din bucuresti care are atelier. E electrician tipu, se pricepe;) cred ca e mai avantajos sa dai 20 de lei decat 150 B) acum faceti cum credeti

Modificat de bescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu este releul de vina. Diseara iti dau eu o adresa daca esti din Bucuresti. Revin mai tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bescu: sunt din Timisoara.

Am remediat-o pe jumatate problema... De vina era o banala siguranta.Azi le-am verificat pe toate.

Am constatat ca ticaitul vine atunci cand este o siguranta lipsa sau arsa... un fel de ati atrage atentia...

Cealalta jumatate is offtopic asa ca nu mai continui aici... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut si eu. Releul isi facea de cap. La mine a fost de la alarma montata aftermarket. S-a remediat prin deconectarea firului alarmei montat la borna bateriei si reconectare. va mai face peste un timp, dar veti face la fel, deconectare si reconectare. degeaba schimbati releul avarii nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sal. cum se ajunge la releul de semnalizare pentru ca la mine eu il aud undeva prin mijlocul bordului. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 2 surubelnite subtiri si drepte, bagi una in stanga butonului de avarie si una in dreapta, si foarte usor prin principiul parghiei il scoti si ajungi la releu:). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: platforma fiind la fel...ar trebui ideile sa mearga si la mine.

desi merge avaria perfect, semnalizarea nu mai vrea. daca incerc de mai multe ori, ticaie des de 2-3 ori dupa aia nu mai merge. sa inteleg ca e releul de smenalizare. dar si la mine acesta se afla in spatele butonului de avarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai acelasi releu ca si mine dar nu sunt sigur.

Simptomul e de releu semnalizare defect (contacte arse) care se afla in butonul de avarii alaturi de releul de avarii (All in One). Vezi ca am discutat pe http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20722&hl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult. ma gandeam ca aia e. oricum, vad ca butonul de avarie si aranjarea lui e cam la fel la noi 2, deci ar trebui sa mearga. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: platforma fiind la fel...ar trebui ideile sa mearga si la mine.

desi merge avaria perfect, semnalizarea nu mai vrea. daca incerc de mai multe ori, ticaie des de 2-3 ori dupa aia nu mai merge. sa inteleg ca e releul de smenalizare. dar si la mine acesta se afla in spatele butonului de avarii?

Dupe ce s-a scris mai sus siin alte topic-uri este maneta de semnalizare si nu releul, deoarece avaria merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dupa topicul indicat de AndyG si el a avut aceeasi prob si vad ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupe ce s-a scris mai sus siin alte topic-uri este maneta de semnalizare si nu releul, deoarece avaria merge.

Pai normal sa mearga avaria deoarece sunt relee separate dar in acelasi modul. Avaria e folosita mai rar si de aceea foarte rar se intampla sa se strice ea prima sau amandoua.

Uite un buton de avarii desfacut. Se pot observa releele de semnalizare si avarie.

post-314-1193220504_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut decat acum ca aveti amandoi Audi, la Golf si Skoda e un singur releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa fi sigur ca-i releul de semnalizare defect demonteaza-l ( http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20722 ). Incearca sa-i scoti "carapacea" (sa arate ca-n poza de mai sus), baga-i mufa-n dos, pune contactu', actioneaza semnalizarea pe o parte, si apoi cu ceva ascutit (scobitoare de ex.) "ajuta" platinele sa cupleza/decupleze. Daca semnalizeaza, e clar problema contactelor minireleului. Vezi ca ala cu doua contacte e cel de semnalizare, pe cand cel cu patru e pentru avarii. Parca cel din josul pozei e cel de semnalizare :) De fapt poti actiona avariile sa vezi care e ptr. semnalizare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

problema cu ticaitul incontinuu am avut-o si eu

se manifesta dupa ce semnalizam.la revenirea in pozitia normala a manetei releul ticaia in continuare de cateva ori sau de mai multe ori

remediul a fost curatarea cu spray G22, dat la baza manetei si plimbat maneta sus jos de cateva ori

nu e nevoie sa fie demontat nimic, se da pur si simplu cu spray la baza manetei sa intre la contacte

se rezolva sigur

atentie, folositi G22 spray uscat, fiindca sunt de doua feluri

il putei achizitiona si de la firma VITCOM on line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy, prob mea mare e cum dau jos butonul fara sa ramana urme pe bord. am inteles cum ai descris tu acolo, dar la mine d-abia are loc un ac intre bord si plansa aia lucioasa unde vin butoanele.

avand in veedre ca e vb de Audi, mai bine discutam pe topicul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am dat seama cum se poate verifica, cred , daca este sau nu de la maneta. am pus maneta pe semnalizare -dreapta sau stanga- si am luat contactul. daca se aprinde farul corespunzator pe pozitie inseamna ca maneta da semnal. si cum la mine se aprinde...inseamna ca e de la releu. si am observat ca pot ajunge prin spatele butonuluid e avarie, fie daca scot suportul de pahare, fie daca misc unul din butoanel "oarbe" de langa ESP.

http://www.s3-passion.com/inside-47.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul iese sigur daca ai rabdare si perseverenta. Trebuie sa gasesti un coltisor de unde sa incepi. Mai greu mi s-a parut sa trag de buton. Iese tras. Nu usor, dar va ceda daca faci o parghie cu doua obiecte ascutite din laterale (merg chiar si doua surubelnite drepte mai micute), de preferat ceva sa agate (aprox. in forma de "L").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

vin si eu cu o problema la semnalizare. :Driver:

La mine nu mai functioneaza deloc. cand aprind avariile (sau semnaliez) se aprind becurile dar nu se mai sting ( nici nu se mai aude ticaitul acela) si martorii de pe bord raman si ei aprinsi. e tot de la releu? si daca da de unde iau releul , cum se numeste exact )adica trebuie sa cer releu de semnalizare pt golf 4, sau sunt universali) si cam cat costa?

am uitat sa spun ca uneori daca apasde mai ulte ori pe butonul de avarie mai merge. apoi iar se opreste. e posibil sa fie un contact imperfect?

Modificat de Montatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma se pare ca am rezolvat problema (cel putin temporar) am reusit sa scot releul afara si am curatat piciorusele acelea de metal. acum merge ca nou :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

@Bogdan_wrc & AndyG, v'as ruga sa imi raspundeti si mie aici, deoarece pe forumul A3 nu pot inca deschide topic.

Azi am observat si eu o functionare defectuoasa a semnalizarii. Cand dau semnal, blipaie in directia respectiva o data sau de 2 ori, dupa care se face liniste. Avaria merge normal. Concluzia ar fi ca e releul de vina.

Intrebarea pe care o am la voi e daca, odata scos ornamentul din jurul butonului de avarie si suport pahar/buton ESP, pentru a scoate de tot butonul de avarie trebuie tras mai cu incredere la inceput si apoi sa introduc surubelnitele sau sa fac asta de la inceput? Mie unul nu prea mi se pare ca ar fi loc sa introduc vreo lama de surubelnita acolo ... si de tras am tras cu mana, dar nu s'a miscat si am renuntat inainte sa'mi fac vreo bucurie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Din nou am probleme la semnalizare. De data asta nu mai da nici un semn de viata nici pe semnalizare nici pe avarii. Ieri ticaia doar o data apoi se oprea. Astazi a murit de tot.Sa fie tot de la releu sau e posibil sa fie vreo siguranta dusa? Am curatat piciorusele de metal ale releului si nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi fost o siguranta de vina, nu mai functiona dintr-o data. Eu cred ca de vina este releul de semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!