Jump to content

Releu semnalizare - probleme


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salutare , pentru cei ce au probleme cu releul ( butonul de avarie ) curatii pinii bine , sa fie aurii nu maronii pentru a face contact bine . Si eu la Bora de vreo luna a inceput sa imi faca figuri , semnalizam stanga si ramaneau semnlizarile aprinse , nu clipoceau , la fel si indicatorul din bord , semnalizam dreapta la fel , avarie la fel ... Avea momente cand functionau dupa ce opream masina . Initial am crezut ca e de la firele ce le-am montat pentru subwoofer , cel albastru care iese din player nu l-am izolat si a facut masa cu caroseria , dupa ce l-am izolat ( impamantarea si - ul din baterie erau si sunt izolate ) semnalizarea a functionat , o perioada , dupa ceva zile , iar a inceput sa faca figuri . Astazi nu a functionat corect toata ziua ... Dupa serviciu , cititnd seara pe forum , am scos butonul de avarii si am curatat pinii cu o lama de cutter si surpriza , functioneaza corect . Acum sa vad cat timp va functiona , am observat ca si din maneta cand dau semnal are momente cand nu clipoceste , dar daca apas avaria si dau semnalul la loc si revin isi revine semnalizarea ... Sa se fi stricat maneta sau curatarea pinilor sa fie temoprara ?! Becurile le-am schimbat pe toate 6 , cele din faruri de pe aripi si stopuri recent si nu sunt arse . Sau atunci cand a facut masa sa se fi intamplat ceva ? Cand am schimbat becurile de pe aripi am gasit umezeala si apa in mufa in care intra becul si am curatat cat am putut + resturi de oxidare ... 

Ceva idei , de la ce ar putea fi ? Sa fie butonul rezolvarea tuturor problemelor ? 

App butonul iese foarte usor daca scoateti intai spatiul acela gol de subt suportul de pahare si apoi suportul de pahare si intoducand palma prin spatiul gol unde era suportul de pahare veti putea impinge cu degetele din spatele butonului , astfel scotandu-l afara foarte usor .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred că este cam gata releul. Dacă ar fi din manetă nu ar avea treabă cu apăsarea butonului de avarii. Şi al meu mergea cu palme la un moment dat după care îşi revea tot mai greu . L-am schimbat cu unul Topran şi este foarte ok. Şi nici nu este scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin , l-am schimbat si eu si a disparut problema , am gasit la mine in oras un baiat ce dezmembra un G4 si mi-a dat cu 40 de lei si functioneaza , se aude mai incet ticaitul acela dar oricum nu ma intereseaza ... Ma bucur ca nu mai incurc lumea in trafic !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua! Am si eu o problema cu semnalizarea la golf 4.

Pun semnal si pulsează de cateva ori si se opreste,adica nu mai pulsează,ramane doar becul aprins.

Stie cineva care este problema? 

O fi releul de semnalizare?

Multumesc anticipat !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releu defect, este amplasat in butonul de semnalizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pasere Mădălin

Salutare

Aveți idee de ce mi se tot arde siguranța de la semnalizarea?

Are vreo legătură cu releul?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca nu ai niciun scurt pe traseu becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutam, am și eu o problema cu semnalizarea pe partea stângă la golf 4,ticăie foarte repede,dreapta funcționează normal,avariile la fel,fără becuri arse.

Schimbat buton avarii ,însă degeaba.

...am desfăcut inclusiv maneta de semnalizare,am scos partea cu contactele, curatat și gresat,tot fără niciun rezultat.

Săptămâna trecută am cârpit cablul de la portbagaj stângă,are legătură cumva și cu stopurile,inclusiv semnalizarea?

Modificat de cosmin1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ticaie de 2 ori mai repede ai un bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat becurile,toate merg ,inclusiv cel de pe aripa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare....ma puteti ajuta cu o parere....am um golf 4 si la inchiderea masinii din cheie,care e si inchiderea de fabrica,imi ramane aprinsa semnalizarea pe stanga fara sa clipeasca,si cu greu reusesc sa o dezactivez dupa mai multe inchideri si deschideri succesive...stie cineva problema ? multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un releu blocat in modulul de confort.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/7/2023 at 3:40 PM, mar1an123 said:

salutare....ma puteti ajuta cu o parere....am um golf 4 si la inchiderea masinii din cheie,care e si inchiderea de fabrica,imi ramane aprinsa semnalizarea pe stanga fara sa clipeasca,si cu greu reusesc sa o dezactivez dupa mai multe inchideri si deschideri succesive...stie cineva problema ? multumesc...

Pana remediezi problema, poti scoate sigurantele aferente, care sunt sub bord. Nu o sa mai semnalizeze la inchidere, atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!