Jump to content

Probleme stergatoare parbriz


Mar83
 Share

Postare recomandată

mecanismul e similar cu cel de la golf pe care l-am desfacut.

ai o saiba elastica si garnitura, wd40 daca ajunge, ajunge f putin si nu e solutie buna.

trebuie curatat si bagat vaselina ca sa nu mai ai treaba cativa ani macar.

aseara am dat cu degripant pe ele dar tot trebuie sa vad cum scot ansamblul afara sa il curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    28

  • Al Bundy

    21

  • ionel.d.2007

    11

  • Muale

    9

Am rezolvat, spre deosebire de Golf, la Polo se demontează mai multe chestii pt a avea acces la mecanismul ștergătoarelor.

Am găsit gripat doar axul de la șofer. 

Încălzit cu lampa de gaz (atenție la garnituri) și mișcat stânga dreapta pana a ieșit. Ajutat cu puțin wd40. Curățat cu șmirghel, gresat și asamblat la loc. 

IMG_20190331_112917-1152x864.jpg

IMG_20190331_114745-864x1152.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
lars_vis_a_vis

Salutare! Problema mea nu prea are legatura cu partea mecanica a stergatoarelor, ci cu partea de senzor/electrica a functionarii lor(cred).  Treaba sta in felul urmator: polonicul meu a venit din fabrica cu senzori de ploaie, iar in urma unui accident mi s-a inlocuit parbrizul cu unul fara senzor de ploaie, si acum partea enervanta este ca in prima treapta a manetei stergatoarelor ele functioneaza o singura data si atat( nu functioneaza intermintent cum functionau cu senzorul de ploaie) si trebuie sa il folosesc pe treapta a doua de viteza. Iar cand ploua destul de putin, e destul de enervat sa stearga incontinuu. Cum pot sa rezolva problema, fara a schimba parbrizul, cu unul cu senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil sa înlocuiești releul de temporizare. Nu știu dacă și ceva cablaj modificat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are releu separat, acest model. Centrala electrica se ocupa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lars_vis_a_vis

Si cum as putea rezolva pana la urma? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codeaza centrala electrica fara senzor de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

la un polo 1.2 benzina din 2006 nu mai functioneaza stergatoarele in sensul ca se misca cativa centimetrii apoi trebuie ajutate cu mainile, deci daca nu le ajut, nu le misc nu isi fac toata cursa...

am dat cu wd 40. de unde sa ma apuc? are releu de comanda? motorasul nu mai functioneaza in parametrii? sau sunt aproape gripate bratele, sa le desfac si sa le gresez cu vazelina?

 

am temporizator, senzori de ploaie nu sunt...

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wd 40 nu face nimic, trebuie demontate curățate și unse. 

Daca citeai, sigur găseai sfatul asta pe topic. 

Am făcut eu la un polo 2008 cu aceleași simptome 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus wd 40 si spray degripant, functioneaza normal insa pe treapta 2 nu au viteza mare asa cum trebuie. clar problema este de la mecanism, necesita desfacut si uns, asa voi si face.

ma bucur ca scap cu atata si nu e partea electrica-motoras si altele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când demontezi ții dai seama ca spray dat asa nu are vreun efect. Sunt garnituri pe ax, nu penetrează. 

Nu mai forță ca arzi motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am un polo 9N , 1,2 din 2003 motor AZQ si axul la stergatorul de la sofer are joc iar acesta face sa departeze lamela de parbriz si implicit sa nu stearga bine. Exista ceva bucsa care intra pe ax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie înlocuit ansamblul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am și eu o problemă la ștergătoarele de la Polo. Cele din față nu funcționează pe nicio poziție. Din tester nu am nicio eroare, iar ștergătoarele funcționează din output test, deci, ele nu sunt gripate. Am încercat să schimb manetele, dar, asta nu a rezolvat problema. Care ar putea să fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu e vb de cablaj, mai greu... E centrala electrica defecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
popa alexandru liviu

Buna ziua.Am si eu o problema cu stergatoarele de parbriz,nu functionaza pe prima treapta ,cea cu temporizare.Ma poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu ce te putem ajuta? Ce ai verificat, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popa alexandru liviu

Am verificat doar sigurantele.Ce ar trebui sa verific ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele nu au treaba. Maneta, centrala electrica, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popa alexandru liviu

Maneta ,cred ca e ok,merge pe toate pozitiile,mai putin pe cea cu temporizator.  Nu stiu care este centrala electrica.

Am problema si cu ventilatorul de habitaclu, nu mai merge pe treata 1 doar pe 2,3 si 4.

Iti multumes anticipat pentru sfatri.

 

Modificat de NuCeTaNu
Nu mai cita postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ventilator am avut o problema similara, verifica area rezistenta ce comanda turatia ventilatorului.

piesa costa cam 100 lei, este montata in carcasa ventilatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Vin si eu cu o problema la Polo 9  1.2 12v.

După gresarea ansamblului stergator pe fața și curățarea de mizerie a scurgerilor de la parbriz, nu mai funcționează stergatoarele. Inițial imi ardea siguranta de la stergatoare dupa vr-o 2-3 încercări nu o mai ardea dar imi ardea siguranta 17, cu eroarea 01314. La fel dupa cateva încercări de schimbare a siguranței nu o mai ardea dar am văzut un "fir de fum" ieșind de sub bord din zona sigurantelor/releelor. 

Acum mi-a rămas stocată eroare 01317 si stergatoarele tot nu functioneaza. Am măsurat alimentarea manetei și are 6 v la fel si la capota aceași valoare. La siguranta stergatoarelor fata  am 12v. Trebuie să specific că de când am cumparat masina stergatorul pe spate are siguranta scoasă, am băgat siguranta si merge încontinuu indiferent pe ce poziție e maneta. 

 Ce sa fie?

Mulțumesc. 

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foto cu erorile si sigurantele.

20200617_114319.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune eroarea completa.

Este foarte posibil sa fie arsa centrala electrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Fault Found:
01317-Control Module in Instrument Cluster(J285)
 79-00 Please Check Fault Codes

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!