Jump to content

Cum sa activam butonul central ON/OFF la CLIMATRONIC


ViVi
 Share

Postare recomandată

LE: Acum am aflat, maximul de culori pe un led este 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, de obicei se pun 3 culori pe LED ca sa obtii orice nuanta, deci e posibil sa ai si albastru, si violet, si verde, si alb, si ce mai vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare am citit tot topicul si voi incerca cand mai merg la Octy. Sa ne tzinetzi la curent daca reusheshte careva sa gaseasca butonul de off :P ... Mama poate butoanele alea de jos multe de langa ESP/ASR off or mari caii putere sau ceva :P :( :P ... The posibilities are endless :P

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba nu fa misto ! :lol:

De curiozitate am incercat si eu la a mea treaba cu butonul de jos care la B6 are functia de dual. Nimic. Nici ledul nu se aprinde :vaidecapulmeu: Luasem butonul de off si l-am pus acolo. Ii gasesc eu vreo intrebuintare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

fratilor puneti si voi o poza sa vad cum arata dupa

plus ca nu prea am inteles bine acest buton opreste AC-ul,ca si cum ar merge numai ventilatorul ca la o masina fara AC

as dori sa stiu dc poti sa dezactivezi in alt mod AC-ul...eu am climatronic si vra ma zapaceste de cap...iar fra pic de ventilatie ma sufoc :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vara... daca dai pe ECON nu o sa mai bage aer conditionat ci numai aer de afara, prin ventilator. Nu stiu de ce zici ca te termina aerul conditionat avand in vedere ca ai climatronic, deci iti stabilesti ce temperatura vrei tu in masina. Iar daca inchizi gurile de aerisire frontale o sa iti bage aer pe la parbriz sau picioare asa ca nu o sa ai probleme sa zici ca iti da aer rece "in fata".

referitor la acel buton, el inchide cu totul sistemul de climatizare. OFF. Daca inchizi ventilatorul (adica daca rotesti de ventilator o sa vezi ca il inchide). Butonul asta il inchide direct, fara sa mai fi nevoit sa treci prin treptele de viteza respective ca sa il inchizi.

Pozele mi se par destul de explicite. Eu am inteles direct, iar operatiunea a durat mai putin de 5 min. Daca citesti cu atentie tot topicul o sa iti dai seama cum se procedeaza.

ps: nu cred ca mai are sau ca are cineva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...ms

referitor la functia ECON chiar nu am citit ce face ...adik sincer nici nu stiu dc e...sa ma uit :P ...dr dc zici ca la climatronic e..tre sa o am...sau paote a fugit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi 5 feb am vrut sa descopar si eu marle buton...dar in spatele capacelului am descoperit o mare gaura :)

nu stiu ce ati gasit voi dar eu nu am gasit nimic...decat un loc liber...si un mic schelet din aluminiu...probabil pe care trebuia sa fie acel buton

de asta zic sa puneti o poza sa vedem si noi restul...masina o am din sept 2005

apropo...am vaz ca am si butonu l"ECON"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da frate, este gaura, insa ceea ce trebuie sa faci, sa iei capacul "smuls" care acopera gaura si sa-i rupi piciorusul din mijloc (CU GRIJA, CITESTE LA INCEPUTUL THREAD-ULUI), si dupa ce ai sa faci asta, acest simplu capac devine buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa devina buton probabil tre sa impinga in sistem...am incercat cu un pix sa imping acel schelet de aluminiu dar nu se misca

poate is mai greu de cap :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa functioneze, trebuie indepartata o bucatica mica de plastic de pe acel 'buton', lamela, nu stiu cum sa-i zic, pe care il scoti de pe schelet. La 'scheletul' care ramane in interiorul rotitei din mijloc nu trebuie sa-i faci nimic. Pe prima pagina sunt poze cu ce trebuie sa tai din butonul ala pe care il scoti. Cu riscul de a ma repeta, pun o poza care mai este pe o pagina din acest thread, insa usor modificata (scuze, insa n-am gasit alte poze cu climatronicul pe net).

butonclimaoffmodes6.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata...doar am zis ca-s greu de cap :beerchug: ...merge

gata...doar am zis ca-s greu de cap ;) ...merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am nimerit si eu azi o masina cu incalzire stationara. Cred ca jumatatea de jos a butonului serveste aceasta optionala. (nu stiu daca au mai fost poze cu butonul, ca nu am citit tot threadul)

post-74-1173548076_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foate buna treaba.

am rezolvat si eu problema.

va multumesc, explicatiile au fost super OK, in 2-3 minute cred ca am fost gata.

inca o data merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am " modernizat-o " si eu ! Scria cineva ca poti folosi un card bancar pentru scoaterea butonului lucru care mie mi se pare gresit ! Eu am folosit o lama foarte subtire de cutit si a fost excelent . Cardul bancar este prea gros si risti sa strici butonul rotativ aflat in jurul butonului cu pricina. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit o carte de vizita(carton) pe care am rulat-o pe partea superioara a butonului (rotunda) si am tras brusc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit permisul de conducere. A mers destul de repede. Merci inca odata cui a venit cu ideea. Doua intrebari am:

1. de ce nu vine din fabrica cu buton acolo?

2. oare intamplator s-a gasit butonul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru prima intrebare cred ca numai Serviciul Marketing Skoda poate sa iti raspunda. Incearca un telefon acolo :lol:

Pentru a doua, eu cred ca exista "entuziasti" care de exemplu au vrut butoanele cromate de la climatronicul de G5 si pe Octavia...si cand le-au "portat" au gasit surpriza :rolleyes: Doar un exemplu referitor la cum s-a putut gasi informatia :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jumatatea de jos a butonului pana la urma ce face? A incercat careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai functie de incalzire stationara, nu face nimic. la vw e functia dual. readuce temperaturile ambelor zone sub control comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut-o si eu azi.

Super tare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, din ce am citit eu repede p-aici am ajuns la concluzia ca ori daca dai de rotita pana la capat ori daca apesi pe butonul ala (asta dupa ce-l modifici putin :))) se intampla acelasi lucru... daca nu se intampla nimic nou de ce faceti voi modificari? :) sau butonul ala face ceva ce in mod normal n-ai putea sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tu crezi ca a roti un buton si a-l apasa are aceeasi "valoare ergonomica", ne dam batuti :)) Mie mi se pare mult mai simplu sa il apas cu varful degetului (mai nou il nimeresc si fara sa ma uit), decat sa apuc butonul si sa il rotesc pana la minim...

Cred ca marele avantaj este ca prin on din buton clima revine la setarea avuta inainte de off (ma refer la viteza aer daca nu e pe auto).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm.. mda... chestia asta cu revenitul la starea anterioara e buna :)) dar parca mi-e frica sa tai plastice, sa scot butoane... etc (se ofera cineva voluntar? :) dar sa-mi ofere garantie =)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un utilizator de functii extinse ale climatronic-ului...

Multumesc celui care a postat theread-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!