Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

nu-i asa greu de montat, mai ales daca ai si cablurile (din kit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj am instalat eu un tempomat pe Golf, la un tip care a plecat de la Autoworld si si-a deschis propriul service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de informatii.

Eventual un numar de telefon sau adresa si un pret .. se poate?

Cam cat timp a durat operatiunea?

M-as baga si eu sa il schimb, ca imi place sa ma implic, dar sunt chestii mai delicate (airbag, ecu) cu care nu as vrea sa ma joc :D

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pret il suni si vezi...iar ca timp din ce imi aduc aminte nu a durat mai mult de o ora (poate gresesc...am avut mai multe de facut la el)....Luci 0746087610

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat legatura cu Lucian, am platit avansul pentru maneta si luni o instaleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zilele astea mi-am comandat si eu pilot automat de pe ebay .. tre sa ajunga in 2 ...3 zile sa vad pe urma unde o sa il montez :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are careva o carte de montaj ptr passat b5.5 1,9tdi .. ca a venit fara manual si firele sunt toate aceasi culoare numai ca sunt numerotate .. plss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am cartea (brosura) de la maneta mea - contine explicatii de montare atat pentru motorul(motoarele) cu benzina cat si pentru TDI-uri

Dar maneta mea avea fiecare fir de alta culoare (combinatie de culori).

Cum nu am scanner, tot ce pot face este sa ii fac poze la fiecare pagina... dar o sa iasa cativa MB de poza...

Daca esti din Buc, o pot copia la un xerox, si iti dau copia.

Repet - maneta montata la mine pe masina avea fiecare cablu de alta culoare (sau combinatie de culori).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poti sa pui si tu cateva poze macar cum se legala in ecu .. merci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu numai ca e in franceza ca l-am preluat mai demult de pe un site frantuzesc. Sper sa te ajute.

054bp0.th.jpg055yk5.th.jpg056ec5.th.jpg057nv7.th.jpg

058rm7.th.jpg059lj1.th.jpg060lv9.th.jpg061jb8.th.jpg

Activarea cruise controlului o poti face cu vag-com-ul cu procedura descrisa AICI

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uff nu mai stiu franceza deloc .. poti sa imi spui si mie ce culori sunt alea la pini care tre sa ii leg .. meci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa scanez cartea manetei mele - sectiunea in engleza.

Deoarece este f mare o sa il postez pe bucati: primele 6 pagini si apoi restul 6 (12 pag in total).

post-12445-1219313763_thumb.jpg

post-12445-1219313770_thumb.jpg

post-12445-1219313776_thumb.jpg

post-12445-1219313784_thumb.jpg

post-12445-1219313790_thumb.jpg

post-12445-1219313798_thumb.jpg

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum pot face rata de corectie mai mica pe cruise control?

adica face prea des corectii de viteza si atunci cand tin mana pe schimbatorul de viteze simt de 5-6 ori pe secunda cum masina trece din accelerare in decelerare.

Macar sa-i permita o plaja mai mare de viteza pe care sa o mentina caci acum daca il setez pe 100km/h nu se misca acul de acolo insa ma streseaza cand simt aceste corectii iar consumul instantaneu este mai mare pe cruise decat pe mentinerea din pedala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand tin mana pe schimbatorul de viteze simt de 5-6 ori pe secunda cum masina trece din accelerare in decelerare.

Si eu stau cu mana pe schimbator dar nu am simtit niciodata accelerari/decelerari. :huh:

Singurele "socuri" le simt cand decuplez tempomatul (apas usor frana) si apoi cand il recluplez (butonul de sus) masina accelereaza brusc pana la viteza setata.

Socuri minore mai simt cand accelerez din butonul manetei.

Dar niciodata nu am simtit socuri in mers normal - de croaziera.

Verifica modulul de confort cu un VAG COM sau VAS sa nu ai erori pe cruise control.

In ceea ce priveste consumul - si la mine oscileaza consumul instant afisat de BC (vant, pante, sleauri pe drum, etc), dar cel calculat la un drum lung cu metoda plin la plin este mai mic decat cel afisat de BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor!

Ma intereseaza si pe mine sa-mi pun un cruise control, insa ar cam trebui sa schimb si volanul, ca s-a ros destul de tare. Intrebarea este: stie cineva de unde as putea gasi un volan de passat 2001 in 3 spite, imbracat in piele, cu comenzi pe volan? Eventual mai trebuie cumparat ceva aparte pentru conectarea comenzilor la ECU?

PS: Am postat aici deoarece se pare ca nu ma lasa sistemul sa deschid un nou topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate am exagerat spunand "socuri", simt cu trece dn decelerare in accelerare si invers, foarte des. Un pasager nu ar simti aceste modificari dar cand incepi sa "simti" masina... sunt un pic deranjante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde as putea gasi un volan de passat 2001 in 3 spite, imbracat in piele, cu comenzi pe volan?

Din cate stiu eu, pentru Passat 3BG nu exista volan in 3 spite si cu comenzi pe el. Doar in 4 spite. Incearca pe aria anunturi. Sant colegi care vand asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_23 mai esti printre noi?

As dori sa stiu cat te-a costat toata treaba cu pilotul automat. Si eu am aceeasi varianta de Passat si vroiam sa stiu exact ce trebuie cumparat si cat costa montarea.

Sau daca stie altcineva, il rog sa ma informeze si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca se poate sa-mi spuneti si mie ce culoare are conectorul T10 in care trebuie conectate firele tempomatului si o schema de montare a lui pentru un passat 3BG. Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai primit raspuns la celalalt post al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Montat la Midocar Buc cu 550RON(maneta+manopera) in cca 2 ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am si eu o intrebare pt cunoscatori.am un passat din 2001 si vreau sa-i montez pilot automat.am facut rost de o maneta si de instructiunile de instalare si cand am vrut sa instalez toate smecheria am constatat ca nu sunt la fel firele de la maneta cu firele ce la am eu la ecu.m-am interesat si maneta a fost data jos de pe un golf. din cate am citit pe manualul de instalare ar trebui sa fie universala maneta adica sa se potriveasca la orice tdi dar nu am culorile la fel. in manual imi da sa leg fire de alta culoare decat cele care la are maneta.am gasit so o schema electrica in care firele de la maneta sunt la fel ca ale mele dar problema este ca in schema nu mai sunt la fel firele de la ECU adica sunt alte culori in scheme decat cele ce le am eu.daca poate cineva sa ma ajute cu o schema mai completa pentru passat sau cineva care stie la mufa de la maneta unde ar trebui sa fie firele in care pini sau ce culori.m-ar ajuta sa stiu cum arata firele de la o mufa de maneta care este deja montata pe un passat.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!