Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Farul are un capac care se scoate prin rotire...apoi prinzi de soclul becului si invarti..adica rotesti...se ia soclu de acolo scoti becul din el il pui pe celalalt si apoi tot prin rotire fixezi soclul in far...aici e un pic mai dificil trebuie sa ii gasesti pozitia in care se blocheaza.Pui apoi capacul la far inapoi..sa nu uiti ca se abureste farul...si cam atat...spor la treaba :) :Driver:

PS:Sa nu atingi cu mana becul in sine(sticla)...prinde-l de partea metalica ca daca il atingi se arde imediat :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o adaugare,ai grija cand montezi becurile sa nu prinzi cu mana partea de sticla numai pe soclu ca se depune grasime pe sticla becului si se arde repede!

Scuze 4abc nu am vazut P.S ul tau. :offtopic:

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era sa ma apuc in Peco sa le montez, dar am zis sa nu exagerez ... Au costat 50 ron, le montez maine, sa vad cum se comporta. Multumesc pt sfaturi, stiam, prefer sa verific din mai multe surse! Sunt tare curios cum se vad! Ca si proiectare exceptand becul, farurile de Golf mi se par foarte bune.

PS: tot imi iau eu bi-xenon adaptive! :offtopic:

PS 2 OT: Stie careva cum se demonteaza suportul de ochelari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spatiul din far de la nivelul semnalizatorului se poate utiliza pentru DRL sau pentru semnalizare? Am vazut DRL montate in zona proiectoarelor, dar cred ca ar fi interesant si in spatiul amintit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima impresie:

Vreo 2 ore de mers pe timp de noapte, sunt foarte faine!

NB: Nu sunt de Logan tunat, sunt albe cu o usoooara tenta de blue! Acum uitandu-ma la becurile de pozitie, nu sunt galbene, ci sunt maro! Trebuie neaparat inlocuite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Acum uitandu-ma la becurile de pozitie, nu sunt galbene, ci sunt maro! Trebuie neaparat inlocuite!

:lol: :) :(

exact aceeasi impresie am avut-o si eu... pozitiile au fost principalul motiv pt schimbatul becurilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cineva vrea sa schimbe la proiectoare becurile am eu de vanzare doua Philips Blue Vision HB4.... :lol:

Mie nu imi plac cum arata... :lol:

LE:Gata mi-am schimbat parerea...le las acolo...am pus si la scurta Blue Vision si e alta viata...pe lunga ramane Xtreme power ca sa am flash puternic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry 4abc!

Eu nu gasesc un magazin in Pitesti de unde sa iau macar becurile de pozitie de la un producator de incredere! Si nu am rabdare sa astept curierul... si pt ce ... 2 becuri de pozitie!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, sa inteleg ca becurile de faza scurta Philips Xtreme Power Tip H7, nu sunt bune pe ploaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pe ploaie, vizibilitatea este oricum scazuta, parca asfaltul inghite lumina, la becurile astea albe-albastrui parca e mai prezent fenomenul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4abc, sa inteleg ca becurile de faza scurta Philips Xtreme Power Tip H7, nu sunt bune pe ploaie?

Ba da toate sunt bune...eu am pe scurta Philips Blue Vision...azi le-am schimbat...si am pus pe lunga Extreme Power...pentru flash mai puternic :rolleyes: ...

Situatia sta in felul urmator...daca vrei lumina puternica dar cam galbuie(cee ce mie nu imi place) iei Xtreme Power..iar daca vrei lumina alba la fel de puternica iei Blue Vision(astea vad un pic mai nasol pe ploaie)...insa vei avea aspectul frumos de lumina alba..(nu albastra)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@4abc - Ti s-a pus rau p-aia albastra! Daca te uiti atenti Xenon-ul (visul nostru al tuturor) bate un pic spre albastru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii de ce?...eu am masina albastra...imi place culoarea asta insa la faruri e sub orice critica....ma intalnesc zi de zi pe drumuri cu asa ceva..(verzi,albastre,mai nou rosii..galbene)...si sunt deranjante pentru ochi... :rolleyes:

PS:Cel mai tare ma dispera xenonul pus pe far fara lupa....imi vine sa ma dau jos sa le bag farurile in ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: si a mea tot albastra (ShadowBlue Metallic)!

Ai dreptate cu orbirea, tot ce pot spune e ca prefer albastru decat galben! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da toate sunt bune...eu am pe scurta Philips Blue Vision...azi le-am schimbat...si am pus pe lunga Extreme Power...pentru flash mai puternic :icon_cry: ...

Situatia sta in felul urmator...daca vrei lumina puternica dar cam galbuie(cee ce mie nu imi place) iei Xtreme Power..iar daca vrei lumina alba la fel de puternica iei Blue Vision(astea vad un pic mai nasol pe ploaie)...insa vei avea aspectul frumos de lumina alba..(nu albastra)...

Merci, dar nu-mi place sa stric utilitatea si sa inbunatatesc aspectul vizual... raman numai cu becurile de pozitie de la Philips Blue Vision... dar poate fac modificare pe faza lunga :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles gresit....Philips Blue Vision sunt net superioare celor stoc...si fata de Extreme Power au raza de iluminare mai scurta(foarte putin) insa lumina este mult mai bine disipata pe asfalt...deci eu zic sa mergi cu incredere pe Blue Vision...si pe lunga ca sa ai un flash de invidiat si o raza vizuala putin mai mare pune Extreme Power... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos_Borcanea

Ce becuri sunt la proiectare (gt sport)?? Vreau sa imi pun xenon si nu stiu ce becuri sunt. bh4 sau h11? Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan :rolleyes: super configuratorul!!!

Am vazut acolo Philips Nightguide DoubleLife care din descrierea lor reiese ca sunt cele mai bune.

A montat careva tipul asta de becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat Philips Nightguide DoubleLife pe scurta. Adevarat: la dreapta o lumina oarecum blue, in centru alba stralucitor, la stanga alb galbui. Nu se mareste distanta pe care o lumineaza, insa se vede mult mai clar ce-i pe mijocul drumului.

Pe lunga am Osram CoolBlue pe care le recomand cu caldura. Nu creeaza lumina aia albastra de frustrat de xenon ci un jet puternic de culoare alba aproape palbabil.

Nu cumparati Osram All Season Yellow. Sunt muci.

Pe pozitii mi-am pus la service becuri de Touareg (9 ron buc. / 50 ron montaj). Dau o lumina alba, nu ca lumanarile stock, singurul incovenient fiind culoarea albastra a sticlei, lucru ce le face ca ziua, neaprinse, sa induca impresia de led albastru de taximetrist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat au costat? De unde le-ai luat? Cum sunt comparativ cu xtreme power

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

4abc, chiar e diferenta mare intre Xtreme si Blue ca si culoare?? Mie imi par astea ale mele (Xtreme) indeajuns de albe... bine, poate doar una langa alta sa se vada o diferenta clara... oricum am mers w-e asta si pe ploaie si pe ceata si sunt multumit... simt insa ca tb sa le reglez cu aparat, nu din ochi ca acum... insa timp pt chestia asta, pauza... oricum se apropie revizia si voi face si reglajul tot atunci...

Btw, Xtreme pe lunga e de-a dreptul radiografie!!! Jeeez! :(

Senzatii frumoase... dupa 11 seara, facut aproape tot Paraul Rece cu lunga... extraordinar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe faza scurta Bluevision si pe lung Xtreme pe marcajele la drum se vede o mica diferenta in sensul ca se vad mai alb la bluevision in rest nu e asa de mare diferenta la culoare din masina vazuta de mine,un prieten care mergea in fata mea spunea ca se vede din fata ca si cum as avea faruri xenon,se vedea putin albastru in unele unghiuri cand mergeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudu acum depinde de gusturi....eu am schimbat configuratia deoarece vroiam lumina alba......eu am pus Blue Vision si pe proiectoare si se vede o diferenta.

Sa iti spun sincer in comparatie cu Xtreme Power au distanta de proiectare a luminii mai mica,insa ofera o lumina mai clara...mai bine disipata pe carosabil.Lumina este mai alba putin,mai placuta daca pot sa zic asa....

Cam astea ar fi...o mica diferenta este insa eu zic ca in favoarea Blue Vision.

PS:Astea Xtreme Power sunt bune pe lunga...la flash-uri ma vad toti de la distanta... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!