Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Am dechis acest topic pt a vedea cat de multumiti sunt posesorii de Golf V cu becurile standard si ce si ar pune fiecare pe masina.

Acum o spatamana am avut curiozitatea de a imi schimba becurile ( philips - halogen ) , cu Philips Cool Vision ( halogen ), vreau sa va spun ca sunt foarte multumit de ele si le recomand , diferenta de lumina si claritate a acestora este destul de mare vis a vis de cele din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlady pe Seat nu am intrat . Dar de exempul pt proiectorul de pe Golf V ce halogen Blue Vision este ? Pentru ce eu nu am gasit codul pt acest bec. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In proiectoare sunt HB4 (9006)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bagat tu pe masina ? Pentru ca pe Blue vision HB4 respectiv HB3 cel de la vanzari mi a spus ca difera un pic soclul becului fata de cel de pe masina de H11 ( cel din fabrica ). Am sa incerc varianta cu HB4 daca spui ca merge.

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hokay am citit tot ce ati scris depsre becuri...totusi nu stiu ce becuri sa pun ca sa am o lumina alba clara, fara albastru sau alte prostii.

Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips BLUE VISION pt faza de drum , lunga si pozitii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa desfaci proiectorul sa vezi ce bec e.Eu mi-am pus Narva Blue si se vede diferenta fata Philips-urile originale.Narva 9006 sau HB4.Asta pt GTI.Nu stiu exact ce becuri sunt la G5 normal in proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham. Dar am fost la un magazin care imi recomanda Philips Xenon. Stiti ceva de becurile astea?

Mi se par cam scumpe, 600 si ceva un bec. Dar daca spuneti ca merita le cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e pretul peste tot.Vizual e mai alba lumina insa nu te astepta la o calitate "xenon" a undei luminoase.Aici ma refer la BlueVision.Eu am Blue Vision pe farurile interioare de dat flash ca in rest sunt cu xenon.

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-i fac poze in seara asta si incerc sa gasesc si una "before" ca mi-e lene sa schimb unul din becuri cu unul normal :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata poza,cam neclara ce-i drept,si scuze de intarziere

proiectoare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a montat cineva blue vision in far la G.V. vreau sa stiu daca atunci cand lumina e stinsa , ziua, farul se vede albastru in oglinda ? e deranjant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede.Am eu in cele de "flash to pass".Nu te gandi la becurile "plasma" sau "xenon" din targ cu 30 ron perechea.La Blue Vision e doar o slaba tenta albastruie insa culoarea e un alb puternic.Poti sa-ti pui linistit ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus blue vision la faza mica.In oglinda nu se vede albastru farul, lumina nu este albastra, ci doar foarte alba si placuta ochiului. Am vazut diferenta dintre becurile de pe masina din fabrica (ostam) si cele inlocuite deoarece am schimbat intai unul, am aprinsa faza mica si diferenta era destul de mare, asa ca eu le recomad tuturor, chiar daca pretul e destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ aviasol Lumina de la Blue vision este alb zapada.....nu are albastru .....nu deranjaza si nu lasi impresia ca esti Daciot cu xenon , o sa obesrvi seara cand esti oprit la stopdiferenta de culoare ( tenta ) a luminii de blue vision fata de un halogen normal....deci este clar vizibila....eu unul sunt multumit de ele . Vezi ca se gaseste un set de 2 becuri care are in componenta si 2 becuri de pozitie tot blue vision si la acest pachet economosesti 10 ron decat daca iti cumeri separat.:D

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hokay acuma sunt lamurit philips blue vision rullz....next problem sa le schimb yo

sau sa ma duk la service in conditiile in care masina e noua (deci implicit este in garantie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu pierzi nici o garantie daca schimbi becurile.Gandeste-te ca ti se poate arde un bec noaptea cand esti la drum.Normal ca va trebui sa-l schimbi tu cu unul cumparat din vreo benzinarie.Doar iti explica si in manual cum se schimba.Ar fi o absurditate sa pierzi garantia pt ca schimbi un bec.Si daca ti se spune asa ceva de la dealer...atunci aia n-au ce cauta acolo.:lol:

Schimba-le linistit!

P.S.Eu mi-am demontat toata grila si am mai facut si alte smecherii si baietii au vazut ca am umblat la ea si n-au spus nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x da nu am spus nik legat de pierderea garantiei. era vb de act in sine daca e mai bine sa ma duk la service sau nu:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am schimbat eu becurile de pozitie si cele de faza scurta cu bluevision si nici nu ma asteptam sa fie asa mare diferenta ,mai ales noaptea cand face foarte multa lumina.

Si am economisit si 10 RON ca le-am luat la cutie :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai facut si alte smecherii

cum ai pus pozitia in spatiul de langa semnalizator? -Exista un soclu acolo? Se pot demonta? Am vazut la cineva, semnalizator pe toata lungimea farului si as face si eu

Si am economisit si 10 RON ca le-am luat la cutie

de unde?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Raf,la farurile bixenon acolo e pozitia :rolleyes: Eu doar am schimbat becurile de pozitie tot cu unele Blue-Vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am luat de la colors tuning. www.autoaccesorii.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!