CATAVENCU

oglinzi faruri

7 postări în acest subiect de discuţie

Salut.

vreau sa reconditionez farurile la V8-ul meu....oglinzile farurilor nu mai sunt ca odinioare.Ma gandeam sa le "revopsesc",sau sa le reconditionez in vreun fel.A mai facut cineva asa ceva?E cineva care face asta?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

La capitolul asta apelam la cunostintele de liceu :D Tin minte ca era o reactie in urma careia se forma 'oglinda' de argint. Cam de asa ceva ai nevoie . Reactia nu o mai tin minte dar stiu unde se poate gasi :D

In principiu se scot oglinzile , se finiseaza cu smirghel, etc. se curata cu acetona dupa care se pun pe rand intr-un vas si se asteapta 'rezultatul' reactiei chimice.

0

Link către postare

da...tin minte ca imi spunea cineva ca reactia asta se face electrostatic in vid.

Dar eu vreau ceva concret...unde duc farurile sa le fac ca noi?

0

Link către postare

Ar fi prea frumos sa gasesti asa un loc. Incearca la un atelier de cromare. Daca exista asa ceva in ROMANIA :D

0

Link către postare

daca gasesti o fabrica de aparate de masura si control prin apropiere....acolo trebuie sa fie si un astfel de atelier.Mi s-a propus mie sa-mi duc cate ceva la "cromat" dar asta presupunea sa stau cu masina pe dreapta sau sa nu pot folosi acel ceva cateva zile, si nu prea mi-a convenit.bafta in cautari.

0

Link către postare

Pentru cei interesati de asa ceva... nu pierdeti vremea cu spray-uri "chrome efect" am 3 bucati acasa de producatori diferiti si nu pot face decat "gri efect" , chiar daca am urmat sfaturile catorva vopsitori cum ca trebuie gazat etc... in consecinta farul nu are putere de patrundere pe timp de ploaie sau ceata.

Mai este varianta clasica de cromare in baie dar ,daca de o cuva de plasticdoua fire cu crocodili si un transformator cu diferite etaje de tensiune pe iesire se mai poate face rost,in schimb de substantele chimice necesare doar cu pile pe la laboratoare de chimie putei face rost de ele.

Eu am aceasta problema de 2 ani la passatul meu si in decursul anilor am urmarit aproape tot ce este pe net legat de asa ceva.

Pentru cei interesati ... in urmatoarele saptamani incerc sa pun la cale un proiect pentru toti cei cu astfel de problema.. si anume o imitatie de "cromare" mai precis o argintare pe baza de clorura de argint in solutie apoasa.

Voi reveni cu detalii si exemple reusite de "argintare in apa"

0

Link către postare

A gasit cineva solutii pentru reacoperirea oglinzilor de far?  mi se pare putin exagerat 1000 ron/far xenon nou pt passat b5.5

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.