Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

daca nu ti-a indoit tabla si nu ti-a sarit lacul de pe vopsea sau vopseaua nu are ce sa apara ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigman

    8

  • Eto

    8

  • s_c

    6

  • Reed

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut. Intai tin sa multumesc membrilor forumului ca sunt mult mai civilizati decat majoritatea romanilor ce traiesc in scumpa noastra partie.Asa sunt de nervos acuma ca nici nu mai stiu unde sa postez, daca am postat gresit imi cer scuze. Acuma sa va spun problema. Sunt din Cj si am lasat masina parcata in locul unde o parchez de 3 ani de zile. Azi cand sa intru in masina vad o zgarietura cu cheia dintrun capat pana in celalalt. Zgarietura nu e ff adanca se vede pe alocuri urma alba (masina e albastra). Nu e foarte adanca se vede dupa cum pipai locu. Faza e ca nu am casco. Vreau sa stiu ce posibilitati am. Daca nu iese cu polish sau se vede urat as vrea sa vopsesc partea dreapta pe banii mei. Acuma as vrea ajutorul de la niste membrii ai forumului care sunt si ei Clujeni sa imi dea o mana de ajutor si niste indicatii. Va raman dator. Si va multumesc daca imi acordati un pic de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un polish la un service specializat...de vopsit te costa ceva...vopseaua e cam 50 ron /100 g si iti trebuie aproape 1 kg, si manopera e destul de mare. Eu pe vopsitul la o aripa am platit 350 ron si la reprezentanta mi-au cerut 700 ron, era conturul la roata putin sifonat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Daca pe alocuri se vede stratul alb (probabil un soi de grund de sub vopsea), nu te baza foarte mult pe polish. Oricat de abraziv ar fi (si implicit daunator), nu iti acopera dunga alba. Daca vopsitul nu e o varianta pentru tine (colegul are dreptate, e destul de costistor, mai ales daca ai vopsea metalizata), ar mai exista niste solutii "neprofesioniste", dar care impreuna cu un polish bun dupa operatie, pot aduce un rezultat multumitor. Vezi ca prin aria "Ingrijire" gasesti informatii despre creioane de corectie. Mai ales daca e doar o zgarietura subtire. Repet, nu e o solutie profesionista, dar e muuult mai ieftin decat vopsirea in intregime a unei parti din masina.

OT: din experienta iti spun ca de obicei, urmele lasate de chei pe masina, nu afecteaza doar vopseaua, ci si deformeaza un pic tabla, ceea ce presupune si o mica chituire, deci obligatoriu vopsea. Nu vreau sa te sperii, dar poate te gandesti bine si ajungi la concluzia ca o poti vopsi. EOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am vb si m-am interesat. Cam pe jumatate din masina se vede alb. Am sa o vopsesc. Asta e viatza nu ai ce face. Ma gandeam ca are ala ceva cu mine da si la vecinu io zgariato deci era asa ceva aleator, un betiv sau vreun tigan sau ceva... Oricum o sa va spun cum a iesit dupa ce se termina operatia. Va multumesc pentru sfaturi. Daca mai are cineva ceva sfaturi este binevenit. Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Consider ca ai facut o alegere buna.

Cum ai reusit sa faci un efort in acest sens, mai gandeste-te si la oportunitatea unui CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tabla nu este indoita, poti sa-ti comanzi vopsea la dupa codul de culoare a masinii, dupa aplcarea careia este necesar un polish. Eu am facut singur asa ceva, si desi habar nu aveam de asemenea proceduri, zgarietura nu se mai vede si nici nu-ti dai seama ca a fost aplicata vopsea.

Vopseaua am comandat-o undeva pe langa Lizeanu, dupa codul de culoare al masinii si a iesit super OK si la pret...am dat 35 ron pe un spray.

Apropo, intr-un an am spalat-o de foarte multe ori si nu s-a deteriorat vopseaua.

Sunt convins insa ca vopsirea completa a componentelor de caroserie zgariate are rezultate mult mai bune...dar merita ? (bani, timp, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit de faza asta. Deja am vopseaua care imi trebuie si am vb cu un prieten care e pictor, i-am aratat masina si cumpara o pensula subtire (stie el de care) sa dea pe acolo un strat si dupa o las sa se usuce vreo 3 zile. Si ii da un polish dupa. Am o intrebare daca tu ai avut spray nu dadeai si pe langa zgarietura ca ala nu merge chiar fix la tinta ca mai da si pe langa. Pls raspundemi.

Si inca ceva. Dupa ce ai dato cu vopsea. Unde ai tinut masina? in Garaj sau afara?

Si inca ceva :lol:. Cate straturi de vopsea aia dat?

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

cel mai probabil a izolat zonele pe care nu a vrut sa ajunga vopseaua cu o banda din hartie adeziva. Dupa ce vopseaua s-a uscat, a scos banda. De obicei vopselurile la spray contin mult diluant, implicit se usuca foarte repede. Numarul de straturi este la latitudinea ta, minim 2. Repet, e foarte important ca zgarietura sa nu fi afectat decat stratul superficial de vopsea. Altfel necesita chituire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil a izolat zonele pe care nu a vrut sa ajunga vopseaua cu o banda din hartie adeziva. Dupa ce vopseaua s-a uscat, a scos banda. De obicei vopselurile la spray contin mult diluant, implicit se usuca foarte repede. Numarul de straturi este la latitudinea ta, minim 2. Repet, e foarte important ca zgarietura sa nu fi afectat decat stratul superficial de vopsea. Altfel necesita chituire.

Procedura exacta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca merge procedura asta si la urmele de pietricele de pe bara si capota, aruncate de masinile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca merge procedura asta si la urmele de pietricele de pe bara si capota, aruncate de masinile din fata?

Cred ca nu :icon_thumright: Mie unu nu m-i se pare o treaba tare buna.

Eto cand mai ai probleme de genul asta suna-ma si te trimit eu in Tg Mures la o tinichigerie - vopsitorie unde iti face aprox cu 150RON elementul (vopsit+tinichigerie). Ce culoare e Passat-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
Credeti ca merge procedura asta si la urmele de pietricele de pe bara si capota, aruncate de masinile din fata?

pietricelele de obicei lasa urme si in material (plastic bara/tabla capota). Deci chituire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am dat un strat acolo. A facut un prieten de al meu care e pictor cu o pensula cumparata de el. A dat fix acolo unde e zgariata. Nu a gresit nici un milimetru. Azi mai dau un strat si dupa ce se usuca bine vreo 2-3 zile, dau cu shmirghel dinala fin si cu apa. Si dupa o duc la polish. Daca asa nu merge bag.... ceva in ea si o vopsesc toata partea dreapta :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si al 2lea strat. E ok. Nu stie nimeni fix ce tip de shmirghel iti trebuie (ceva de genu cum e la vopsitorii, ff fin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate dupa experienta asta neplacuta vei fi tentat sa-ti faci Casco. Iti sugerez sa fi foarte atent la clauzele contractului. Ce ti s-a intamplat tie se incadreaza, de regula, la vandalism (e zgariata pe o portiune mai mare), si nu toate companiile de asigurari au inclus vandalismul la capitolul "Acordare despagubiri".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Da intradevar mi-a fost invatatura de minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din sfatuitor, m-am transformat in victima :)

Azi mi-a zgariat aripa si bara fata stanga un idiot de taximetrist care se credea proprietarul drumului :)

Asta, desi nu este nimic spart si indoit, nu mai merge reparata asa.

Stie cineva un service bun pentru retusuri in Buc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leo_cumeteo1

s-a mai discutat de zgirieturi

eu am fost victima si ... inca sint ca tot se vede , dar se vede din gresala mea

zgirietura era pina la tabla, deci a trecut si de chit, am fost in tirg vitan cu codul culorii ce se gaseste in portbagaj si mi-am facut un creion corector(foarte eficient) dar trebuie aplicat cu mare grija... in locurile unde am incarcat mult nu a iesit la polish, unde am incarcat doar pe zgirietura nu se observa absolut nimic, asa ca sfatul meu este sa va luati creion corector 35 ron si mergeti la cineva care a mai lucrat cu creion si apoi polish. BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu shmirghel cu apa si am nivelat totul acolo, acuma masina e la polish, o zis sa vin in 2 ore. Am venit acasa ca aveam prea mari emotii sa stau acolo. Va anunt imediat cum sa terminat care o fost concluzia. Sa imi tineti pumnii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a iesit treaba. Se mai vede. Deci o sa o vopsesc asta e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si cu un spray de lac, pt ca in momentul in care ai dat cu smirghel fin, de regula se foloseste un smirghel de 2000, i-ai luat stratul de lac aplicat pe vopsea, dupa aceea puteai sa-i dai si cu 1000 de polishuri, nu mai iese ! Referitor la polishare, mi se pare putin timpul de 2 ore ! De regula, la inceput se da cu un polish abraziv sau cu un smirghel fin si se ia o parte din lacul existent pe masina, daca o vezi in aceasta faza iti vine sa plangi, nu mai are luciu deloc, se matuieste ! Si ulterior vine polish de luciu, daca e polish bun, zici ca e scoasa din fabrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-ar interesa sa stiu cu ce se pot retusa zgarieturile si cu ce produse.

Cei care vor posta as vrea sa spuna exact ce produse folosesc si de unde se cumpara si cat costa.

Cred ca e o idee buna pentru toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la dealer, am comandat creion retus original (pt skoda). 36ron(10 eur). in pachet era inclus si lacul. culoarea se face la comanda, dureaza cateva zile. este exact ca la oja...doar sa stii codul culorii sau sa ai la tine cartea de service unde ai trecute toate dotarile de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticluta de retus si lacul nu prea sunt o solutie pentru zgirieturi. Mai degraba daca ai o zona mai maricica cu vopsea sarita. Altfel in loc de zgirietura o sa faci o dira grosuta de vopsea care se va vedea mai tare decit zgirietura. Eu am incercat sa corectez niste zgirieturi folosind un singur fir de par dintr-o pensula si tot nu mi-a iesit bine. Lacul oricum nu-l poti aplica cu un singur fir de par.

Pentru o zona mai mare tehnologia care mi-a reusit ar fi :

Se aplica vopseaua cu pensula de la sticluta. se pot aplica mai multe straturi

Dupa uscare se matuieste cu smirghel de apa zona vopsita. Se estompeaza contururile .

Se aplica lacul cit mai subtire posibil si fara contururi .

Se ia la perie rotativa cu polish pina nu se mai vede pata de lac.

Operatiunea dureaza citeva ore bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!