Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

Am vorbit cu asiguratorul si e ok ,nasol ca la service m-au programat la sfirsitul lui iulie la vopsire usi .

Fratilor , dureaza 5 zile :)

Am pus-o ,stau 5 zile fara printesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    8

  • bigman

    8

  • s_c

    6

  • Rumplestilskin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi pare rau pt necazul tau. cred ca eu in locul tau ma duceam direct la un service meserias (mie imi place cum se lucreaza la Glasurit) si dadeam banu si imi faceau in 2 zile usa..si gata.

referitor la faptas...gandeste-te carei pipite i-ai dat papucii in ultima luna...mai ales ca ziceai ca e oja :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi incadrata la vandalism si atunci plateste asiguratorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bigman

baga si tu o poza sa ne lamurim si noi cum sta treaba...apropo vezi sa nu fie cafea sau altceva..

Ziceai ca ai Passat nou ..daca lumea iti zice ca nu merge cu asigurare...la 20.000 de euro mai pui si tu ceva acolo ,nu?sau e mostenire ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,asta e distrugere ,chestii ,ne-ati adus un AN pe cap.

<{POST_SNAPBACK}>

stiti cum rezolva baietii AN-urile, nu? au clienti fideli (vagabonti si smecherasi de cartier) si cand il prind pe unul cu vreo chestie marunta (un furt, o talharie, ceva), se inteleg cu el si cu procurorul si recunoaste omu' vreo 10 AN-uri de-astea

a furat si 3 oglinzi, a spart si 5 cauciucuri si a dat si cu oja pe passat :D

face 6 luni in loc de un an, politia inchide 10 dosare si toata lumea e fericita

(mai putin victima urmatorului furt sau a urmatoarei talharii, facute dupa ce iese ala din puscarie)

poti sa nu iubesti tara asta?

succes, bigman, cu reparatia si cu toate actele... si gandeste-te la ce-a zis tonic mai sus :P

Modificat de pinkzone911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat partial problema.

Ieri au vazut-o cei de la GENERALI ,au fost super amabili ,au deschis dosar de dauna si vopsesc usa spate si polish usa fata (e o pata mica).

Joia viitoare sta in service 2 zile si sper ca n-o s-o mai patesc.

Doamne ce bine se comporta masina pe ploaie torentiala ,m-a prins ieri o furtuna mare pe la Satu Nou (Constanta) ,cu vint ploaie torentiala ,nici nu i-a pasat ,am dat stergatoarele pe automat si credeti-ma ca au facut fata la orice volum de ploaie.Mie imi era frica de ceilalti ca nu ma vad ,dar eu am boierit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat-o cu vopseaua ,dar nu cum ma asteptam ,usa din spate au revopsit-o ,a iesit ok ,dar aveam o pata si pe aia din fata ,mica ce e drept ,la aia au incercat cu polish ,dar n-au insistat ca se sparge lacul :)

Oricum ei la service se lauda , nu stiu sa le faca ca in fabrica ,mai ales pe vopsea .

Veniti ,stim sa facem orice ,iar cind intrebi la urma ,pai cu asta ce fac eua acum ,mai bine nu ne bagam ca nu mai iese ca in fabrica.

Usa care a vopsito ,n-a vopsito ,de fapt i-a dat lacul jos si i-a pus altul .

Pata se pare c-a fost de acid ,chiar dintr-o baterie descarcata (dupa culoare) :)

Acum am facut alt drac ,am bagat-o in garaj (tip PREFAB ,d-al de intra cu un deget de la oglinzi la peretii garajului ) ,fara ajutor la ghidare ,si i-am atins un virf de oglinda ,nu mult ,cit sa ma apuce toti dracii .

Exista diverse chestii ,markere de vopsea , la culoare ?

E argintiu metalizat passatzelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Probabil fiind prea incantat, emotionat de masina ai cam uitat cum se conduce una. Lasa-o mai moale ca doar e o gramada de fier si poate atunci te ocolesc si incidentele astea ciudate. Daca tot desenezi la ea zi de zi o sa ajungi sa faci o capodopera. :P Stai linistit ca oglinzile o sa le mai julesti, ca doar nu avem sosele ca in America. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Rodeo: pana la urma cum ai rezolvat? Cred ca ar fi util sa postati si modul in care s-a rezolvat problema ca sa stim si noi.

Am si eu aceeasi problema, o MARE ciupitura pe capota. Am luat masina cu ciupitura mai mica dar acum a ajuns destul de mare (4-5cm, forma alungita) si se vede tabla.

Se poate repara/vopsi strict pe o anumita portiune fara sa vopsesc toata capota si evident fara sa se vada reparatia? Daca da, unde/cum/cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rodeo: pana la urma cum ai rezolvat? Cred ca ar fi util sa postati si modul in care s-a rezolvat problema ca sa stim si noi.

<{POST_SNAPBACK}>

FOARTE corect... De altfel i-am si dat lui Rodeo un PM rugandu-l sa ne spuna ce a facut... Sper sa o si faca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi problema o am si eu pe marginile usilor (unii pasageri mai neatenti sa zic asa au deschis usile fara sa observe ca marginile usilor aveau in cale ziduri de blocuri sau alte obiecte de genu).. pe o usa sunt zgariate din ce mi-am dat eu seama toate straturile de vopsea.. m-ar interesa si pe mine cum s-a rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sigur ca va raspund...dar din pacate nu am facut nimic deocamdata. Am auzit ca pe Valea cascadelor e o vopsitorie unde cu creion de retus si polish si restul rezolva ciupiturile. Dar daca vrei vopsitorie, fac ei buna, nu carpeala. Care sunteti din Bucuresti mergeti pe acolo si cereti amanunte si apoi ne spuneti si noua aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Toni dar eu sunt antitalent, nu am sculele necesare si nici nu vreau sa ma joc cu vopseaua aia. Cum spunea si nenea ala, alb si negru sunt foarte usor de "reparat". A mea e gri metalizat, imbatranita de vreme, nu e asa simplu. Cand am fost in Sibiu am intrebat o cunostinta care, fara sa vada masina, mi-a spus ca se poate remedia fara vopsirea totala a capotei. Tot el mi-a spus si un pret de 150 RON dar n'am avut nici timp, nici incredere in el sa incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

am o mica problema la Octavia I culoare vedere metalizat

datorita vitezei si pietricelelor in unele portiuni de pe capota a sarit vopseaua...

sunt mici cratere de 2-3 mm insa deoarece sub vopsea se afla un stat protector de culoare alba e foarte neplacut contrastul

cum pot sa elimin aceste puncte ? ca nu as vrea sa vopsesc toata capota :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde cat de multe sunt aceste mici puncte de vopsea sarita. In mod cert, daca numarul lor este mare si te apuci sa retusezi tu, nu stiu daca finalul va fi unul fericit. Si eu ma confrunt cu aceasi problema. Prefer insa sa mai strang ceva bani si sa vopsesc capota si aripile pe fata.

Am auzit ca aici in Bucuresti sunt service-uri care vopsesc la o calitate foarte buna. E drept totul are un pret, dar cel putin dupa aceea nu regreti.

Preventiv dupa vopsire ai putea aplica folie pe capota si aripi(este transparenta, previne tocmai acest fenomen.

Singurul dezavantaj este ca o idee se schimba un pic culoarea masinii dupa ce este aplicata.

Dar acest neajuns poate fi rezolvat prin prepararea unei nuante usor mai deschise a vopselei. Vii cu folia peste ea si taram, gata.

Cred ca aici expertul care prepara vopseata poate sa ajute foarte mult.

Mie asta imi pare solutia safe pt drumurile Romanicai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fastgrav : este o problema generala, nu cred sa fi scapat cineva de asa ceva. Si eu am multe astfel de puncte si parca imi stau pe suflet... :D

Referitor la recomandarea lui gicu, nici eu nu sunt pt "mici retusuri", in mod sigur vor ramane mici diferente de culoare. Dar parca nici nu imi vine sa renunt la vopsirea originala, pt ca nu stiu cat de bine va rezista in timp vopsitul facut la noi... Desi in cele din urma asta e singura solutie pe care o vad... si deci o voi aplica candva... :D Oricum e de preferat in locul retusurilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a adus o cunostinta 100ml de vopsea culoarea masinii

decat sa las punctele albe sa se vada mai bine pun eu in fiecare "gaurica" putina vopsea ... dar apoi treb sa dau cu lac nu !?

... sau sa o polishez ?

apropo merita polishata masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o astfel de problema si nu cred ca a retusa pe ici pe colo ar fi cea mai buna solutie. nu stiam de faza cu folia montata peste vopsea. ce fac atunci cand vreau sa dau cu polish masina? nu dau peste folie? parerea mea ca cel mai bine este sa revopsim si am vazut la cineva ca avea o masca de piele pentru bot ... as vrea si eu una dar nu stiu de unde si la ce pret. cunoaste cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Un articol destul de bun pentru cei care vor sa faca operatiunea singuri:

http://www.bettercarcare.com/articles.php?articleId=27

Din pacate tot ce am gasit nu are finalitate; Linkul de mai sus este util, dar nu gasesc produsele (toate / partial) in romania; Pe mine m-ar interesa daca cineva deja a incercat aceste solutii (creion corector sau vopsea la culoare + polish) si este multumit de rezultat. Eu nu vreau sa pierd timp la politie si la asigurare desi am casco (in plus imi face placere sa robotesc la masina).

M-ar interesa:

1. A facut "corectiile" intr-un service specializat (eventual un pret / reper + date de contact + daca este multumit de cum a iesit)

2. A cumparat tot si a facut singur (eu varianta asta o prefer deoarece este f probabil si la anul sa gasesc ciupituri de vopsea pe capota)

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So, pe masina din semnatura mi-au aparut o groaza de mici zgarieturi, cel mai probabil de la stergerea masinii dupa spalare cu o laveta nu f. curata. Aceste zgarieturi (superficiale oarecum, nu se simt la mana), dispar la aplicarea de abraziv urmat de ceara, dar reapar dupa spalarea masinii. Am folosit un polish abraziv ELF, si ceara Formula 1 cu Carnauba, evident aplicate manual.

Ce pot sa-i fac, in afara de un detailing complet al masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am patzit si eu..pe toata masina sunt mici zgarieturi fine, ca panza de paianjen, care se vad numai in momentul in care e spalata... desi am avut de fiecare data grija la spalatorie sa nu o spele cu burete sau carpa..m-am gandit ca una din cauze ar putea fi gheatza care s-a pus pe ea asta iarna..desi am dat-o cu grija jos..alta explicatie nu am gasit..scapi de ele cu un polish aplicat corect, dar nu ma grabesc ptr ca neavand garaj oricum va sta in continuare afara..deci inevitabil vor aparea altele..plus ca nu e recomandat sa polishezi masina mai devreme de doi ani( asta a fost sfat pe care l-am primit de la un nene de la o spalatorie )...asta e riscul pe care ti-l asumi cand iti iei masina neagra..dar dupa ce o spal si o ceruiesc nu se mai vad si cum praful se pune la loc a doua zi dupa ce am spalat-o..chiar ca nu se mai vad.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. daca cauti o solutie temporara - abraziune + wax, ceara, polish

2. Daca vrei o solutie definitiva - vopsit / lac

Asta am inteles eu de la un trainer de la policolor (nici creionul corector nici polishul nu reprezinta solutii definitive din pacate) Poti doar sa "fatuiesti" masina si va arata bine 2 luni-12 luni (in functie de cit de des o speli si calitatea materialelor folosite)

Sfatul meu este sa nu te apuci sa vopsesti reperele zgiriate (decit daca zgirietura este adinca si ajunge la primer / tabla). Continua sa o mai polishezi din cind in cind pt. zgirieturi fine.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai Motane, crezi ca-s nebun sa vopsesc masina noua ? In plus zgarieturile sunt pe plafon si pe capota, deci zone mari si greu de vopsit, iar zgarieturile sunt ultra fine, dar se vad urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost... cind facuse masina 2 ani adunasem tot felul de zgirieturi (toate destul de fine) si m-am apucat sa vopsesc reperele. Avand in vedere ca in familie sunt 2 masini am plecat cu una in concediu si cealalta am lasat-o la vopsit; dupa ce am luat masina am revenit de vreo 3 ori in incercarea de a aduce masina la starea initiala / nu am mai reusit (desi partea de vopsitorie era fara cusur).

Vopsitul presupune sa demonteze usile, plafonul (partea din interior sa demonteze antena), scot capota si portbagajul de pe masina etc; Nu mai merge nimic ca inainte. :D

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!