Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

Baieti, cu cateva saptamani in urma am plecat ceva mai mult timp de acasa, fara masina, asa ca m-am gandit ca n-ar fi rau sa pun pe ea o prelata...Aici in Germania, insa, nu se prea gasesc prelate normale (sau nu le gasesc eu). Am gasit un fel de semi-prelata din plastic care acopera numai partea de sus a masinii si se prinde cu niste coarde elastice de partile laterale ale masinii (am am agatat carligele alea de capacele de la roti ca sa stea prelata aia fixa). Problema acum e ca, asa cum probabil va inchipuiti si cum ar fi trebuit sa-mi dau seama, acele corzi elastice au atins in cateva locuri caroseria, de care s-au frecat cat timp a fost prelata pe masina. Nu stiu exact din ce sunt facute corzile acelea, dar ideea e ca frecandu-se de caroserie au facut niste zgarieturi minuscule care acum dau, pe acele portiuni, un aspect mat vopselii.

Se poate face ceva sa repar greseala asta? Masina e noua si sunt tare necajit...Nemtii au inceput sa faca si ei produse proaste....

E vorba de un VW Passat. Vopseaua nu e metalizata...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigman

    8

  • Eto

    8

  • s_c

    6

  • Reed

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

In principiu ar trebui sa se rezolve cu un polish si apoi o ceara - le gasesti la benzinarii; vei avea insa de frecat la ea vreo 4-5 ore.

Atentie sa nu dai cu polish pe plastic!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tomyro ... exact aceeasi problema am patit-o si eu... a batut vantul tare, a miscat Halbgarage si m-am ales cu niste zgarieturi de toata frumusetea. Am testat eu cu mana undeva cum piesa de plastic cu care se agata de roti si firul, lasa urma pe caroserie daca le ating...

Ai luat cumva husa de la ATU? Exista vreo speranta sa o duc macar inapoi si sa le spun, sa nu mai fie si alti napastuiti ?

Curios, eu prima data am dat vina pe vopseaua de la Skoda, am zis ca e slaba, dar daca si la tine a aparut la fel, inseamna ca e o problema cu husele... Vopseaua masinii mele e metalizata si are si Perleffekt (cred...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...Nu, am luat Halbgarage de la un supermarket...Presupun ca e posibil sa ma duc cu el acolo si sa-i trag de urechi, insa ma indoiesc ca as putea obtine ceva eu personal. Chiar si scoaterea produsului de la vanzare mi se pare ipotetica..

Am luat teapa, vorba cantecului, acum trebuie sa repar. Eu ma gandesc ca ar trebui sa fie totusi o solutie permanenta, cea cu aplicarea de polish si ceara e ok (multumesc pt raspuns), insa eu as vrea altceva: e posibila o revopsire in zonele acelea, de exemplu? Portiunile au dimensiunea unei palme, nu sunt foarte vizibile, trebuie sa privesti dintr-un anumt unghi pt a observa, zgarieturile sunt minuscule, abia se simt cu unghia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia cu polish-ul ESTE permanenta (presupunand ca nu repeti ulterior figura cu husa). Cat despre revopsire, e foarte tricky - nu stiu din ce an e masina ta, dar e extrem de greu sa faci o vopsea care sa aiba aceeasi nuanta in orice lumina cu o vopsea uzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a spus si s_c solutia cea mai buna este polisharea mashinii. Daca gasesti pe cineva sa faca asta si sa foloseasca si scule pt polish probabil ar fi mai bine (fiind prima data cand aplici polish).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc s_c, nu stiu exact ce inseamna polish-ul acela si m-am gandit ca e ceva similar cu ceara care se aplica si care poate fi ulterior spalata...

Esti amabil sa-mi explici putin cum e cu polisharea si ce produse ar fi recomandate?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un polish este o substanta foarte fin abraziva care indeparteaza stratul matuit de vopsea - ramai astfel cu un strat de vopsea "noua", pe care ulterior o protejezi cu o ceara.

Ca si produse, am folosit cu efecte bune Arexons si Sonax.

O alta varianta este sa te duci la un atelier de "detailing" (nu ma intreba unde gasesti asa ceva in De, in Bucuresti ar fi unii) care sa se ocupe de problema ta.

In principiu n-ar trebui sa fie nici o problema in a indeparta niste zgarieturi fine, mai grav e cand vopseaua este foarte profund matuita sau cand ai zgarieturi pana la grund (zgarieturi albe) - atunci incepi sa-ti pui problema de polish cu pigment sau vopsea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

In primul rand va cer scuze daca sunt mai panicat decat este cazul pentru o problema ca a mea, dar este prima si nici nu ma asteptam sa am de reparat asa de repede (masina abia are 6 luni).

Pe scurt, azi am descoperit doua ciupituri in vopsea pe capota, exact in centru (exact unde se intanlnesc diagonalele capotei). Probabil de la o piatra zburatoare. Din cate imi pot da eu seama tabla nu este indoita dar sunt luate lacul, vopseaua si grundul. Sunt cam la 3 cm una de cealalta si sunt de marimea a doua boabe de orez fiecare. Mai am o astfel de ciupitura pe cupola, cam in dreptul parasolarului de pe stanga, tot cam de marimea astora doua dar acolo nu sunt afectate decat lacul si o parte din straturile de vopsea, nu se vede tabla. De aceea nu ma impacientasem atunci (masina avea abia 2 saptamani!) si m-am gandit ca gasesc eu o solutie in timp. Dar acum tabla este expusa si cum anotimpul este destul de umed imi este teama de coroziune.

Ce ma sfatuiti sa fac? Stiu ca raspunsul logic si gospodaresc este revopsirea elementelor de caroserie respective. Avand in vedere ca e vorba de suprafete mai mici, nu exista posibilitatea de a umple locurile cu ceva (chit, filler etc.), apoi sa se dea cu un creion corector si la urma un polish?

Inca ceva: eu sunt din Rm. Sarat, service-ul Skoda din Buzau nu are linie de vopsire. Daca e sa ajung la vopsitor, imi puteti recomanda un service bun si rapid? Am casco la Alliantz; sunt acoperite reparatiile de genul asta? Care e procedura de urmat pentru a trece cheltuielile pe asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am dat search inainte de a posta, zau ca am dat! Verifica de cand sunt logat. Nu imi place sa irosesc aiurea timpul oamenilor. De 3 ore tot citesc ce am gasit cu search. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am dat search inainte de a posta, zau ca am dat! Verifica de cand sunt logat. Nu imi place sa irosesc aiurea timpul oamenilor. De 3 ore tot citesc ce am gasit cu search. :(

Si link-ul meu nu-ti raspunde la problema? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum. Il citisem deja (vezi?) dar nu prea seamana cu ce am eu. Oricum, multumesc foarte mult. Uite ca am mai gasit ceva intre timp, dar ceva amanunte daca isi gaseste cineva timp ar fi ok:

motzu wrote:

Datorita unor mici puncte cauzate de catre pietricelele din trafic masinii mele, am vorbit cu Voinea si am fost la service-ul din Vitan (langa sere).

Pot sa spun din proprie experienta ca se pricep la vopsele si au si sculele necesare.

motzu am aceeasi problema pe care ai avut-o si tu, din care cauza te rog sa-mi dai si mie niscaiva detalii despre operatiunea executata la service. Punctele respective, dupa ce se acopera cu vopsea, se mai vad in vreun fel? Sunt curios cum se face "pierderea" punctului de vopsea. Nu am mai vazut astfel de lucrari si de aia sunt curios daca se observa ceva dupa "pictare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum se face "pierderea" punctului de vopsea.

Din cate stiu eu exista un lac foarte scump care realizeaza aceasta "pierdere" (n-as baga deloc mana in foc, dar denumirea parea a fi "loser" :D )

(pe cuvant ca nu glumesc :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa umplerea gaurilor cu vopsea se ia cu hartie abraziva foarte fina si cu apa apoi pasta abraziva care se da cu mashina de polishat (nu stiu cum ii zice :) ) apoi se mai da cu polish si cu ceara. Operatiunea se face la scurt timp dupa vopsirea micilor defecte asa ca vopseaua nu are timp sa se intareasca si sa ramana vizibila.

E posibil sa existe si un lac dar din pacate eu nu stiu nimic despre asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello! Am avut exact aceeasi problema: ciupituri pe capota. Daca ai asigurare la Allianz nu merita sa te stresezi cu stupizenii, pur si simplu mergi la politie, ceri Anexa 2, completezi pe acolo cum ca un destept cu camioneta-camion-bus (ce vrei tu) ti-a intrat in fata improscandu-te cu pietricele (culmea e ca asa s-au si produs ciupiturile). Mergi la Allianz cu anexa, polita de asigurare si un inspector daune de la ei iti va face poze (nu tie, masinii) si te va trimite la o vopsitorie. Abia acum incepe faza haioasa: vopsitoria respectiva, mai ales daca lucreaza intens pt Allianz, va incerca sa scoata cat mai ieftin vopseala, adica ceva de genul "vopsit prin pierdere" (vopsire zonala cu nuantari alea alea astfel incat sa nu se vada diferente intre zone). Daca tu esti baiat destept si cu tarie de caracter (asa cum nu ma indoiesc ca esti) te negociezi cu tipu' ala pana accepta sa-ti vopseasca toata capota (asa am facut eu). Anyway, sa nu-ti fie rusine ca din banii tai o vopseste. La mine (masina din semnatura) a costat vreo 10 milioane dar arata stii cum ......ZEISS. Sper sa-ti fie de ajutor ce ti-am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ajutati-ma cu sfaturi despre cum sa scot eu o pata urita facuta intentionat pe PASSAT-ul meu ,chiar acum un sfert de ora de un idiot care daca il prindeam ma vedeati la stirile PRO Tv de la ora 17.

E ca un bronz care a aderat la perfect la vopsea ,poate fi si vopsea ,oricum miroase a diluant dar nu e doar diluant.

Cum dreacu curat io masina ,are doar doua saptamini saraca.

Passat NOU NOUTZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e oja de ungii ,dar a aderat perfect.

Mi-e teama ca daca dau cu diluant se ia cu vopsea cu tot.

S-o rezolva pe CASCO?

O trebui sa anunt firma care m-a asigurat?

Orice i-as face nu mai iese la fel ,cine dreacu mai poate s-o vopseasca ca in fabrica.Mi-a distrus usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne pare rau sa auzim ce ai patit si daca il prinzi pe faptas..... sa stii ca toti vom declara ca ai fost toata ziua cu noi si nu ne-am despartit nici o clipa....iar respectivul s-a impiedicat probabil !

Primul pas: politie pentru constatarea evenimentului si obtinerea dovezii necesare firma CASCO

Doi: mergi la firma de CASCO (deschidere dosar de dauna - aici vei afla si eventualele alte acte de care ai nevoie)

Trei: Alege-ti un service agreeat de CASCO si Importator (pentru pastrarea garantiei) si fa constatarea. Se poate sa iasa la un polish profesional.

Poti sa ceri sfatul si celor de la www.expertauto.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi ,crede-ma ca daca il vedeam ,ma vedeati la stirile de la ora 5 cu capatina lui sub brat (doar capatzina).

L-am ratat cu 2 minute,era inca fluida chestia aia de pe masina.

Oricum am vorbit cu CARDINAL MOTORS de unde am luat masina si tipul de la service a zis c-o rezolva sigur si elegant si pe CASCO,dar trebuie sa ajung la Constanta.

Oricum e alergatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Asa ceva am patit si eu si am rezolvat cu acetona si betigase de urechi. Cu atingeri foarte fine si cu putina acetona am reusit sa scot pata.

Orice varianta ai alege, succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a mers cu acetona.Am incercat putin .

Nasol a fost ca mi s-a exfoliat din lacul usii unde a fost mai gros stratul de ce drac a aruncat pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor , e belea sa obtii actul constatator de la politie ,pentru pata aia de vopsea.

De trei zile alerg , cu pile of course.

1. M-au trimis la rutiera ,astia intreaba instantaneu ,ciocnire?Nu ,vopsea.

Aha, nu-i de noi.Si eu unde ma duc ?Nu stiu ,nu la noi.

2. Ma intorc la ofiterul de serviciu , zice,cred ca la furturi auto.Ma duc la furturi ,astia se uita ca la extraterestri ,zice unul ,ce va furat?Nimic ,am o pata urita de vopsea.A,nu la noi ,dar unde ,nu stim,dar nu la noi.

3.Iar la ofiterul de serviciu ,sa incercam la politia criminala ,dar astia sunt pe teren.In fine apar baietii si da-i intrebari ,de ce ,cum ,ai dusmani ,te-ai certat de curind cu cineva ,asta e distrugere ,chestii ,ne-ati adus un AN pe cap.In fine poze ,amprente ,declaratii peste declaratii.Zic ,gata ,imi dati hirtia ,nuuu,sa intre la comandant ,sa se inregistreze ,sa se repartizeze si mai vedem.Noroc ca un flacau mai tinerel sa ocupat mai rapid si sper ca azi obtin hirtia si miine talpa la Constanta.

O sa va tin la curent cu epopeea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar mira sa nu te fi intrebat daca n-ai dusmani!!??? :D

Rezolva neaparat prin asigurare, nu incerca inginerii ca dupa aceea poate esti pasibil tu de distrugere, si chiar nu glumesc.

LATER EDIT: sorry, am vazut ca ai fost deja intrebat :D

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e oja de ungii ,dar a aderat perfect.

Mi-e teama ca daca dau cu diluant se ia cu vopsea cu tot.

S-o rezolva pe CASCO?

O trebui sa anunt firma care m-a asigurat?

Orice i-as face nu mai iese la fel ,cine dreacu mai poate s-o vopseasca ca in fabrica.Mi-a distrus usa.

<{POST_SNAPBACK}>

De regula patarea vopselei cu substante chimice este excludere la majoritatea asiguratorilor CASCO. :)

Asa ca e interesatnt de intrebat la o firma specializata am auzit de uni autoexpert.

Bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!