Jump to content

VW Corrado - Sfaturi achizitie


teddy
 Share

Postare recomandată

Este un Corrado de vanzare in Iasi... cu numere de Italia... stie cineva ceva de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare cam ieftin, e suspect.

da, un raddo din 94 cu 115.000 km e ciudat.

dar pretul nu. pretul lui real va fi in cateva luni in jur de 2000 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am pretentia sa cumpar masini mai vechi de 10 din Romania cu kilometraj real. nici nu ma obosesc sa mai intreb despre aspectul asta. conteaza starea si felul in care a fost intretinuta.

pretul real nu va fi in jur de 2000 de euro niciodata, indiferent de viitoarele restrictii sau mai bine zis lipsa de restrictii la inmatricularea masinilor aduse din strainatate. sa fiti siguri ca aceasta 'liberare' va fi sugrumata de taxe si accize mari sau poate chiar de restrictia de 8 ani valabila in cehia, polonia, etc.

ps. in momentul asta cel mai ieftin corrado 2.0 16v (din '92, apropo) pe mobile.de are pretul de 2.200 euro. arata patetic si este slab echipat.

pretul nu stiu daca este neaparat ieftin, avand in vedere ca este o masina cu cautare foarte mica, motoare destul de insetate, spatiu mic si intretinere relativ scumpa.

cam astea sunt motivele pentru care costa mai putin decat un golf 3 mai vechi, cu un motor mediocru si fara aproape nici o optiune.

in timp ce un golf 3 se adreseaza practic oricui, corrado are public doar intre cei 'tineri si nelinstiti' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deptate este o prostie sa cumperi masina mai veche de 10 ani!!! Dar cine vrea sa cumpere Corrado nu se gandeste "Oare imi incape familia cand mergem la mare?... oare o sa ma rupa la consum?"...eu cel putin asa de mult am indragit corrado ca am vrut sa imi iau una cat mai urgent.... Cand ai un golf 3... "aaa just another vw golf" dar corrado e altceva... e mai frumoasa...e mashina sport... e...Corrado :)

Dupa cate m-am uitat, cred si sunt mai mult ca sigur ca e 2.0 16V ala argintiu...dar as fi bucuros sa imi dea cineva ceva detalii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze dar pe autoscout.de si mobile.de gasesti intre 1000 eur - 4000 eur

multe corrado mult mai bune decat cel din Cluj. 1.8 g60 poate chiar vr6.

p.s.

iti cumperi corrado daca iti place, nu pentru alt motiv (consum, spatiu, etc)

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-l cumpar pentru cum arata in special... si imi place sa intre mai mult de o domnisoara in masina.

1.8 G60 sunt praf in marea majoritate iar VR6 e prea mult, si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Deschid acest topic pentru ca ma bate gandul sa imi cumpar un Corrado pe care sa il folosesc mai mult de hobby...

As vrea sa vad daca exista in tarisoara asta vreun Corrado foarte bine intretinut atat tehnic, estetic cat si pastrat intr-o forma originala... fara tuning-uri kitchioase... si astfel sa am un termen de comparatie cu ceea ce voi gasi de cumparat... cel mai mult m-ar interesa modelul 2.0 16v...

Asadar daca cunoasteti sau sunteti vreun posesor de Corrado pastrat perfect as fi tare incantat sa-l pot admira putin... chiar daca e in celalat capat al tarii...

Ce ma intereseaza cel mai mult e modul in care trebuie sa se prezinte o suspensie stock, felul in care se schimba treptele, aspectul interiorului, sunetul corect al motorului, feeling-ul pedalelor... treburi mai de finete pe care unii poate nu le considera importante....

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un 2.0 16v pe autovit http://www.autovit.ro/html/7/4/5/9/427459.php

arata chiar bine suna a ceea ce ai vrea tu.

Masina se fabrica din 88-95 deci ar fi bine sa gasesti un exemplar cat mai nou, desi ele au fost galvanizate in mod normal nu ar trebui sa ai probleme de rugina.

linkuri corrado buyer's guide :

http://www.corrado-club.ca/forum/ultimateb...=22;t=000017;p=

http://the-corrado.net/forum/viewtopic.php?t=5004

success, e o masina foarte frumoasa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da il stiu... l-am studiat acum 2 zile... e cat de cat ok... dar mai necesita niste reparatii iar unele elemente nu mai sunt originale... cred ca nu ti-ai dat seama dar s-ar putea sa stii chiar mai multe decat crezi despre masina aia... e venita din Cluj de la incep anului... ii spuneai mai demult unui tip aici pe forum ca nu merita sa o ia la banii aia... iti amintesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off... de cateva ori m-am intersectat cu unul negru, intretinut superb pe Decebal dinspre Pta. Alba Iulia spre Unirii. Are pe spate stanga, o mica sigla alba de la o firma de tuning...imi scapa acum, dar e cunoscuta. Are o silueta stilizata de masina (facut doar conturul) si deasupra masinii scrie pe contur ceva "nnnn Tuning". Are niste jante foarte frumoase cu cauciucuri late, si un volan de exceptie. Dupa cum arata cred ca era MOMO. Data viitoare il opresc si il intreb pe unde sta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe este vorba de masina unui prieten pe care vreau sa o cumpar si ieo ar nu-mi ajung banii, este in stare originala, fara accidente, motor 2l 16v, adusa prin recarosare in 2005, interior impecabil, volan sport dar nu momo:) 30cm, trapa electrica, geamuri+oglinzi electrice, roti dezent c 16" 4x9j noi neatinse in cutii cele de pe ea erau ale mele de pe scirocco:D de imprumut, suspensie weittec noua reglabila inaltime si duritate, faruri angel eyes in-pro noi, abs, majoritatea consumabilelor schimbate, motorul trage excelent, linie muzicala completa. masina este din 1994 iar numarul de tel al proprietarului este 0724614600, iti pot trimite si niste poze pe mail daca vrei cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off... de cateva ori m-am intersectat cu unul negru, intretinut superb pe Decebal dinspre Pta. Alba Iulia spre Unirii. Are pe spate stanga, o mica sigla alba de la o firma de tuning...imi scapa acum, dar e cunoscuta. Are o silueta stilizata de masina (facut doar conturul) si deasupra masinii scrie pe contur ceva "nnnn Tuning". Are niste jante foarte frumoase cu cauciucuri late, si un volan de exceptie. Dupa cum arata cred ca era MOMO. Data viitoare il opresc si il intreb pe unde sta.

Alex_Dub .. este membru pe forum :vaidecapulmeu:

volanul nu este momo.. daca nu ma insel este issota

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este si alex_dub cu corrado vr6 dar este si marius cu corrado 2l 16v care era de vanzare, ambele sunt negre, ambele au angel eyes si jante 9j fata spate, pe a lui alex nu stiu daca scrie mbm tuning proffesional pe luneta dar pe a lui marius scrie mare cu gri. ambele sunt la fel de frumoase desi cea a lui marius este un an mai recent adik 1994

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele sunt superbe.. insa tind sa cred ca era DUB-ul din cauza asta " Are pe spate stanga, o mica sigla alba de la o firma de tuning..." si da tot mbm tuning scrie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am eu un Corrado G60 TURBO,UNICAT IN RO,daca esti pasionat de aceasta masina... Kitul turbo este nou,adus din Germania acum 4zile(este in curs de montare)duce motorul la 260/280CP,si cuprinde pistoane+biele forjate,segmenti,cuzineti,turbo Garett T3+galerie evacuare pt turbo,cip injectie(limiteaza injectia la 7500rpm)

regulatoare presiune si benzina,racorduri,intercooler+radiator racire ulei...si multe altele.La exterior,faruri angel eyes IN-PRO,capota motor+bara fata+aripa dr.fata modificate(pt o respiratie mai buna),arcuri+amortizoare sport,toba sport...

Interiorul este RECARO(din stofa) impecabil,bancheta din spate este modelul nou,cu doua locuri,volan +schimbator MOMO(noi)in doua culori(galben+negru)...

Masina este impecabila si mai are un mare avantaj:NU A IESIT NICIODATA LA CURSE!!!

Am sa pun si cateva poze,cu mentiunea ca nu sunt chiar recente,sunt din timpul lucrarilor,dar sunt bune pt a-ti face o idee despre ce vorbesc:

Pozele sunt facute cu tel deci nu sunt extraordinare.

Tel:0743.0743.67-CRISTI

Mail:cristian.bahcevanii@holcim.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cam rare exemplarele de calitate :lol: posibil ca prin Germania sa se gaseasca mai multe, in garajul vreunui batran care iubeste masina asta, in Romania slabe sanse. Vreau sa propun celor interesati si cunoscatori sa faca o ierarhie a marcii de la A la Z (ani de fabricatie, modele, motorizari, etc). multumesc anticipat :)

Modificat de technik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mario,pana la urma ai cumparat tu Corrado-ul prietenului tau? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din fericire da, a fost prea mare tentatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pune niste poze sa-l vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
thunder rock

Raspunsul e unul singur...bun si ieftin :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inca asteptam pozele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!