Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

In plimbarea din week-end-ul asta de la munte, am constatat ca placutele spate scot un sunet f urat si strident cand apasam frana mai tare si pedala se duce mai jos decat de obicei. Cred ca e timpul de o schimbare. Intr-un alt topic, citeam de niste placute FERODO, stiti cumva de unde pot sa le cumpar ? Din Sb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ferodo Premier, le pioti cumpara online de pe siteul autokarma, pretul este excelent (au am dat pe fata+spate cat mi-au cerut in CJ doar pe fata). In 48 h le ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O2 are pe fata Etrier FS III si pe spate TRW.

Pentru a demonta etrierul fata FS III iti trebuie un imbus T45 (imbus in stea)

Nu fortati la stringere pentru ca au limitator de cursa, Atentie cele 2 placute pentru fiecare etrier au o clema speciala pentru cel care intra in pistonul etrierului.

Placutele se monteaza pe etrier si apoi se introduce etrierul cu placute bagate la loc in lacasul lui. Are 2 pinteni in partea de jos care fixeaza jos etrierul in suportul de etrier iar sus sunt cele 2 suruburi.

Pistoanele intra relativ usor inapoi in etrier am bagat coda de la ciocan in piston si apoi lam fixat in podea si am apasat pe etrier.

La al doilea am bagat surubelnita intre placuta si disc si am rasucito ca sa imping o idee pistonul inapoi sa scot etrierul usor.

Spatele sunt etriere care ca sa impingi pistonul inapoi iti trebuie cheie de flex si eventual o presa de pistoane de pe la dacie :) sa traiasca socul meu ca o mai pastreaza. E mai nasol de schimbat pe spate dar orcine cu simtul gauri se poate descurca. Placutele de spate au avut suruburi de schim cu pasta pe ele pentru fixare.

Eu am cumparat placutele de la autonet si sunt marca TRW si fata si spate pret pina in 300 RON cu tva si garantie toate .

Bafta celor ce incearca.

PS. Uzura peste limita la toate 4 rotile adica cam 3 mm carne ramasa pe toate placutele uniform. Au facut 55.000Km cu ele.

post-13260-1235773369_thumb.jpg

Modificat de dahas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare daca am cumparat niste placute de frana si nu le montez acum ci peste 6-7luni au ceva ,exista termen de valabilitate si la placute de frana?Nu le montez acum pentru ca nu am de ce eu le-am cumpart pentru ca a fost o promotie si le-am luat ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le montezi linistit si peste 7 luni. Placutele de frana se schimba numai cand sunt uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

se tot aude un harait cand franez usor. sistemul de franare merge foarte bine. initial am pus asta pe seama faptului ca masina e noua si ca in primii 1000km e normal. dar acum am 3500 km si acelasi zgomot. poate mi se pare mie dar parca suna mai tare pe partea stanga fata decat pe cea dreapta.

ce poate sa cauzeze haraitul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai vreo pietricica la etrier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot l-am avut si eu, insa nu i-am dat atentie.

Ba din contra a mai revenit pe la 7000 si apoi pe la 20.000...apoi a disparut.

Cauza: palcutele de frana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

ar cam trebui sa schimb placutele de frana, au deja peste 100.000 km :icon_thumright:. ce-mi recomandati dintre Bosch, Textar sau Ferodo Premier ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu nu inteleg cu ai reusit sa tii placute de frina 100.000 de km. ori ai scris tu gresit nr de km , ori eu nu vad bine . eu le-am schimbat dupa 25000km. sint cu senzor ( stinga-fata si dreapta-spate), si au costat 550 ron(cu manopera) la avia motors .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gresit, sunt placutele originale inca pe masina, cu senzor, etc. de la 60.000 km le tot atrag atentia cand fac revizia sa se uite la ele. la ultima revizie, cea de 90.000, am facut-o in Brasov, iar cel de la receptie a zis ca nu trebuie schimbate ca mai am aprope 1/4 din durata lor de viata. cand l-am intrebat daca e sigur, si i-am spus ca sunt cele originale, nici lui nu i-a venit sa creada. pur si simplu nu folosesc frana :angry: . in Bucuresti nu vreau sa plec primul de la semafor ca sa pun frana in 300 m la urmatorul semafor, frana de motor este sfanta, la drum lung cand fac depasiri iau cel putin 4, 5 masini odata in cazul unei coloane (daca permite drumul), adica nu ma apuc sa iau doar o masina la limita dupa care frana brusca sa ma bag la loc, in curbe sau la coborari nu "mangai" frana cum fac multi, daca e nevoie sa franez, franez odata si bine, si tot asa. si acum nu va imaginati ca ma misc ca un melc, credeti-ma ca media orara pe care o scot, sa zicem la un drum Buc - Cluj este chiar onorabila, intre 75-85 km/h in functie de cum prind aglomeratia pe traseul Buc-Brasov-Sighisoara-Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimabat azi placutele 245RON setul ATE (de care am si pe Passat),operatie efectuata in service dupa 30.000km erau destul de subtiri.Din punctul meu de vedere frana e facuta sa fie folosita,nu protejata deci nu prea ma uit la consumabile de genul asta.

P.S Stilul meu de condus este unul normal,nu sportiv,periculos cu franari de urgenta sau ceva ce ar putea uza placutele mai repede.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele de frina se duc si din modul cum conduci.

Eu pe cele originale le-am schimbat la 57k si conduc sportiv zic eu. Dar... de cite ori am ocazia folosesc frina de motor pentru reducerea vitezei indifierent unde sunt oras/exterior. Este un mod practic si pt perioada de iarna unde frina s-ar putea sa fie ineficienta din cauza carosabilului.

Numai de bine.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 43500 km mai am 60% din placutele originale.

Deci pe la 100.000 km ma astept sa le schimb si eu daca nu vand masina pana atunci (fac max 20000/an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acum 98900 de km si am placutele originale. Am 5 ani cu masina si nu am auzit nici o scartaitura pana acum. Am schimbat lichidul de frana la 4 ani si atat. Frana tine ca in prima zi defapt chiar mai bine de cand am schimbat lichidul de frana. Totul tine de stilulde mers mai ales ca am vazut oameni in trafic care tin mai mult piciorul pe frana decat pe acceleratie. Si eu aplic exact aceeasi metoda ca si colegul, cand puna frana pun destul de sanatos si folosesc la maxim frana de motor. A si inca ceva nu retrogradati ca sa incetiniti, placutele de frana sunt mai ieftine ca, componentele transmisei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut . Am citit postul tau , si fara a avea nici cea mai mica intentie de a intra in vreo polemica cu tine , cred ca te contrazici foarte mult . Tu ori nu stii ce este frina de motor si la ce se foloseste , ori ai vrut sa spui ceva si nu ti-a iesit altceva . Si ma refer la faptul ca tu spui ca folosesti frina de motor foarte mult , dupa care revii si ne "sfatuiesti" sa nu retrogradam ca sa incetinim ptr ca : " placutele de frana sunt mai ieftine ca, componentele transmisei." Si cu toate astea , te-au tinut placutele de frina 98000+km ...... nu vreau sa te contrazic in privinta numarului de km , dar cred ca nu ar strica sa ne spui si noua , celorlalti , pe unde ai mers tu cu masina atitia km , ptr ca in Bucuresti (din pacate eu aici conduc) nu stiu cum te-ar tine atit .

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin 90 000 de km sunt facuti extraurban. In Bucuresti nu am fost cred ca de cat de vreo 4 ori cu ea. Ideea e ca nu pot sa conduci sportiv si sa te tine si franele. Trebuie sa anticipezi traficul. Adica nu stai in curu' aluia din fata (cum am vazut ca fac o gramada), stai mai departe, si asa daca el franeaza incet nu mai trebuie sa franezi si tu lasi masina sa curga in treapta in care esti. Trebuie condus cat mai nesportiv si cat mai constant. Nu franezi in toate curbele (asta tine mai mult de cum simti masina), de cum iei curba (mai spre interior, mai spre exterior). Daca stapanesti bine tehnicile rev-match si heel and toe poti sa retrogradezi ca sa franezi (am explicat mai demult ce inseamana rev-match). Sincer eu mai am de lucrat mult la ele, iti trebuie ceva timp (ceva mai mult) sa le executi perfect.

PS: In Bucuresti am vazut cum e, deja in 10 m franezi de doua-trei ori ( am fost blocat pe acolo pe la Baneasa acum vreo 2 sapt)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce spune Adrian001. Eu desi sunt din Bucuresti, conducand moderat, am ajuns la 44000 km cu placutele originale si nu s-au uzat nici macar pe jumatate. A face frana de motor nu inseamna neaparat a retrograda ci a lasa masina sa curga in viteza in care esti. (se va infrana mai mult decat daca ar fi lasata la liber). Pe langa asta daca cunosti foarte bine traseul si masina, anticipezi traficul si nu mai trebuie sa franezi la curbe, gropi deoarece iti adaptezi viteza din timp spre surprinderea celor din spate care nu inteleg de ce mergi asa prudent (ei nestiind ce urmeaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fix 60000 km cu masina si momentan nu prezinta o uzura avansata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am ajuns la 62.000 km cu ele si nu dau semne de oboseala. le-am schimbat pe spate, de prost, ca mi-au spus in doua serviceuri ca mai au un pic, si daca tot aveam programare.... daca le lasam ma mai tineau mult si bine. pe fata am senzor asa ca atunci cand vor tipa le schimb.

unde am gresit: pe spate am insistat sa-mi puna placutele originale iar cei din service mi-au spus ca acestea ar fi Mintex (am gasit pe un forum din uk cum ca, intr-adevar, mintex face placute pentru vw). problema e ca pe fata am ferodo si ma intreb: oare chiar folosesc producatori diferiti fata-spate?

si da, am ajuns la 62000 (and counting) mergand foarte mult prin bucuresti si franand foarte mult. frana de motor e impecabila la 1.9 tdi dar nu prea ai ce sa faci cu ea intr-un trafic de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la 45000 KM si conform celor din service, pe fata mai au 15mm "carne" iar pe spate 13mm. Pana la 60000 sigur mai ajung cu ele si am mers o treime din distanta numai in Bucuresti :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acum 105000km si sunt la prima schimbare a placutelor de frana... In concediul din vara am facut multe pasuri prin Alpi cu masina incarcata, deci am solicitat destul de mult franele, altfel cred ca mai tineau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lamurit problema, am schimbat azi placutele. Aveam senzor la placuta interioara stanga fata. Cele de pe spate nu au senzor. Toate placutele mai aveau cam 3 mm iar sarmulitele senzorului erau roase cam jumatate, deci banuiesc ca pe la o grosime de 2mm ar fi trebuit sa se aprinda (asta ca idee pentru cei care nu au senzor si se gandesc cand ar trebui sa schimbe placutele). Intradevar, masina este luata de afara, an 2006, QG1 - interval variabil de service. Si nu au fost schimbate deloc, am si cartea de service si am listat de la PBV toate interventiile in service facute asupra masinii...

Sa vad cat tin astea noi - ATE :icon_thumright:

Modificat de murillo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si-a montat cineva tipul acesta de placute ferodo Thermo quiet....or fi bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!