Jump to content

Adaptarea senzorului de rotire a volanului


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

DAca ti-am dat alt link inseamna ca ce e mai sus nu e valabil pentru G5, pebtru G5 e va;labil ce am dat in link.

Si cablajul de volan nu are cum sa influenteze functionarea senzoruluio de ROTATIE a volanului deoarece acesta, la G5 se afla inainte de cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    20

  • gheta.gabi

    14

  • Al Bundy

    12

  • GicaContra

    9

Din cate am inteles, depinde ce fel de computer de bord ai, daca ai comanda pe comenzile de volan sau daca il ai pe maneta de la stergator, o sa aflu cand voi pune cablajul corect. Deocamdata el exista, dar dupa cum vezi, eroarea este no display, deci probabil circuitul este deschis, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Fa cativa metri cu masina si o dispara prima eroare, cat despre cealalta , uite aici: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/V...Steering_Assist

G202 se poate incerca refacerea lipiturilor.

Detaliaza un pic chestia asta cu refacerea lipiturilor. G202 nu e in combinatie cu G200, nu e un duosensor pe G5? N-am umblat inca la el, am mai citit pe unele forumuri dar n-am gasit inca nici unde o informatie unde este localizat, unii zic ca deasupra la pedalier, altii ca sub scaunul pasagerlui, altii ca sub bancheta din spate, altii ca pe centru sub schimbator, cum se poate afla sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat e sub bancheta din spate. LA g4 e pe coloana de volan deasupra pedalelor. LA g5 e sub scaunul soferului.

LA ce masina te intereseaza ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA passat e sub bancheta din spate. LA g4 e pe coloana de volan deasupra pedalelor. LA g5 e sub scaunul soferului.

LA ce masina te intereseaza ?

La G5 GTI de US. Esti sigur ca sub scaunul soferului? E prima oara cand aud, l-am cautat sub scaunul pasagerului.

De fapt problema e urmatoarea, am vazut ca esti foarte bine documentat in toate problemele.

Servo, abs, esp aprinse in bord.

Erori pe ABS:

00285 - ABS Wheel Speed Sensor; Front Right (G45)

003 - Mechanical Failure - Intermittent

01542 - Yaw Rate Sensor (G202)

014 - Defective - Intermittent

01487 - System Function Test

000 - - - Intermittent

01486 - System Function Test Activated

000 - -

Erori pe servo:

02546 - Steering Limit Stop

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

Freeze Frame:

Mileage: 10560 km

Temperature: 62.0

Modificat de GicaContra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, e sub scaunul pasagerului.

In functie de sistemul de pe masina, Bosch, conti, MK60, MK70 faci procedura asta: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/V...Stop_Adaptation sau alta de pe wiki.

Vineri af facut cerculete cu un G5 de am ametit, cahd pe stanga cand pe dreapta, nu am reusit sa trec de test, ramane ABS aprins si palpaie ESP cand apas frana, in rest a mers adaptarea lui G85 respectand pasii de mai sus. Oricum, daca sunt erori pe ABS cum e la tine cu senzorul de roata, nu o sa treci testul.

Aaa, si in timpul testului aparea si la acel g5 eroarea cu g202.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana nu schimb senzorul de ABS, nu rezolv nimic nici cu steering angle. Initial am fost cu masina si la reprezentanta, ei mi-au recomandat sa schimb G419, banuiesc ca tocmai ei au initiat testul de ESP pe care nu l-au mai putut termina. Din cate am studiat eu pe net, nu ar fi nevoie sa il schimb, mai ales ca atunci cand ma uit la masuratori, valorile de la yaw si lateral sunt in limitele normale. Oricum foarte inteligenti, mi-au recomandat sa schimb debitmetrul, pentru ca atunci cand era conectat murea motorul. De fapt, lucru care l-am descoperit dupa ce am cumparat alt debitmetru degeaba, un mecanic destept cand a instalat tubulatura de la cold air intake, a montat tubul in care intra debitmetru, invers, astfel incat atunci cand montai debitmetru sa potriveasca la gaurile suruburilor, debitmetrul era de fapt cu fanta in spre motor in loc sa fie inspre filtru sa primeasca aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat senzorul de ABS, tot aceasi eroare am, mechanical failure. E posibil sa fie rulmentul? M-am uitat cu o lanterna pe gaura de la senzor, n-am vazut nici un rid ceva pe acolo. Cum ar fi trebuit sa arate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era rulmentul, banda magnetica se facuse praf. ESP s-a stins la frana puternica, merge si butonul acum. Dar a ramas testul de ABS activ, n-am reusit sa il fac ca sa il sting pentru ca e greu fara servo.

Acum citeste steering angle, a disparut eroarea, dar nu mai pot face steering limit stop, imi da urmatoarea eroare : 02546 steering limit stop 003 mechanical failure.

Fac procedura de pe rosstech, simt servo cum se aliniaza singura dar nu ramane centrat la final. Adica, tin centrat volanul, iau stanga maxim, iau dreapta maxim, repun pe mijloc, iau contactul, si imediat se vede cum servo isi face adjustarea dar se misca volanul singur inspre dreapta, nu ramane centrat. Sa fie din cauza ca am facut reglaj de directie inainte de a initializa servo?

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Un mecanic destept s-a gandit ca reglajul directiei se face scotand volanul si punand-ul drept. Dupa ce am aliniat semnul de pe coloana cu cel de pe volan, volanul era 45 de grade virat dreapta cu rotile drepte, normal ca n-aveam cum face recalibrarea servodirectiei. Am refacut geometria rotilor incat volanul sa stea drept, si evident dupa ce am facut procedura de pe ross-tech, becul de la servo s-a stins.

Modificat de GicaContra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! La mine dupa schimbarea casetei de directie s-a aprins ESP-ul, mecanicul spunand ca este ceva normal si ca dupa ce regleaza geometria sterge eroarea. Surpriza dupa stergere la 5 min martorul se aprinde iar, afirmatia lor fiind ca se va stinge singur dupa o saptamana. Bineinteles ca m-am documentat si coloana de directie a fost pusa cu 360o dreapta. Rezultatul, mers la electrician, scos volan, readus senzor la 0o, readaptare senzor, si de atunci totul ok.

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Aceeasi problema o am si eu,senzor ABS+ESP aprins +clipeste martor frana de mana.

La VAG-COM imi apare o devioere unghi de -300 si ceva de grade,deci senzorul de volan,sau cum se numeste nu mai recunopaste pozitia de mers drept,vede ca si cum as merge in cerc, cu o rotatie si un pic a volanului.

Aveti idee cat costa un senzor de genul asta?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ai facut ceva reparatii la caseta de directie sau ai dat volanul jos? Sau a aparut din senin eroarea? Am impresia ca ti-am mai dat un raspuns, dar in alta parte.

Daca volanul e pe pozitia "zero" atunci cand rotile sunt drepre, in situatia ta unghiul citit de vagcom ar trebui sa fie exact de -360 grade.

Trebuie repozitionat senzorul G85 cu o rotatie (spre dreapta). Sunt mai multe metode de a remedia defectiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema la o fabia din 2005 1.9 SDI, indiferent unde fac geometria si ce as schimba la directie masina tot trage dreapta. Este posibil sa traga dreapta din cauza acestui senzor al volanului? mentionez ca senzorul de la volan a fost dat jos atunci cand s-a montat pilotul automat fara a se face vreo adaptare/readaptare cu vag-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul doar citeste pozitia volanului....deci nu are cum sa traga de la el.

Iti trage de la articulatie uzata, cauciucuri cu probleme, presiune roti incorecta, etrier frana cu probleme (in cazul asta s-ar incinge janta respectiva)... sau alte probleme, daca a fost accidentata si reparata incorect - banuiesc ca nu e cazul.

Daca e decalibrat (in afara valorilor acceptate) - se aprind martorii la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost schimbate pe rand absolut toate componentele directiei si degeaba, inclusiv 2 randuri de jante cu anvelope noi, ciudat este ca valorile geometriei sunt perfecte si totusi masina trage dreapta. Ma gandeam ca este ca o posibila cauza acest senzor sa de date cu privire la pozitia 0 a volnului cu o inclinatie spre dreapta. De ce spun asta, pt ca, volanul are dendinta de a se inclina spre dreapta, daca tin volanul drept masina merge perfect drept, daca iau mainile de pe volan, volanul se inclina spre dreapta (excludem inclinatia soselei s-a tinut cont si de acest aspect in teste). Daca are cineva o parere putem detalia in PM. Multumesc anicipat si nu numai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa afiseze date eronate, e posibil. Sa traga din cauza lui, nu....

Dar, la valoarea unghiului cand ai rotile drepte, cat apare ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am vag-com si nici nu cunosc pe cineva care sa aiba. Cred ca am sa-mi cumpar un vag-com ca nu mai tine. Desi detin si alte masini de asta m-am atasat foarte mult si ma enerveaza cand nu merge perfect mai ales ca sunt genul care are grija de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

Poate imi da si mie cineva o idee la problema urmatoare.

Dupa 5 ani m-a apucat ideea sa modific masina.

Zis si facut, am pus evacuare Milltek cap-coada, admisie Evoms, soft Revo stage 2.

Am schimbat si jantele cu niste OZ-uri pe 18 si arcuri Sport Eibach.

Pana aici totul ok, in momentul schimbarii arcurilor, am zis ca e bine sa fac si ungiul de fuga.

Din momentul acesta mi-a aparut in bordul martorul care semnalizeaza probleme pe directie (volan galben).

Am inteles ca este un senzor pe caseta de directie G269 care unregistreaza eroare.

Cica este cu tot cu caseta de directie nu separat. Am fost pe la diferiti mecanici, eroarea a fost stearsa dar a aparut din nou, cateodata dupa cateva zile sau cateva ore. Volanul se misca la fel de bine ca si inainte, nici o problema.

Vreo idee, sugestii?

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am urmatoarea eroare, stocata si la ABS si la Steering Assist:

Address 03: ABS Brakes Labels: 1K0-907-379-MK60-F.lbl

Part No SW: 1K0 907 379 AA HW: 1K0 907 379 AA

Component: ESP FRONT MK60 0102

Revision: 00H13001

Coding: 0021122

Shop #: WSC 73430 790 00000

1 Fault Found:

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

014 - Defective - Intermittent

ddress 44: Steering Assist Labels: 1Kx-909-14x.lbl

Part No: 1K1 909 144 K

Component: EPS_ZFLS Kl.5 D06 1701

Shop #: WSC 00000 000 00000

1 Fault Found:

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

014 - Defective - Intermittent

A aparut din senin, dupa un viraj dreapta de 90 de grade luat mai in forta. Dupa un timp a disparut, dar de-atunci, uneori mai apare dupa viraje si dispare iar dupa cateva minute.

Exista vreo sansa sa o rezolv prin adaptarea senzorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Poate prin curatarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut

Dupa ce a spus Andi TDI la postul 3, poate sa puna cineva un fel de procedura cum se face unghiul la o masina cu ESP?

Eu am schimbat amortizoarele(KYB) cu tot tacamul, bucsele mari la bascule dupa care am facut unghiul.

Baiatul de la service-ul unde am facut asta nu a stiut sa puna volanul drept (am inteles ca se pune cu VCDS-ul), si acum sta putin stramb spre stanga (nu s-a aprins nimik in bord - senzor volan) si masina trage foarte putin dreapta.

Acum am doua variante: - sa ma duc la skoda in service, dar cred ca e foarte scump

- sa fac unghiul la o firma unde costa cam 60-80 ron si au scule performante, dar sa nu mai patesc ce am patit inainte.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. fa unghiurile cum trebuie.

2. volanul se pune drept, doar mecanic.

3. dupa ce se pune drept, se face o setare de baza la G85, daca nu se incadreaza in valorile bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum aflu valorile senzorului de rotire? am schimbat caseta, si cursa volanului dreapta este mai mare cam cu 10-15 grade fata de stanga.

Este pozibi ca atunci cand s-a montat caseta sa fi aparut aceasta schimbare? este siguranta? sau pot fii in pericol in cazul in care intra esp ?

 

Vreau sa vad daca se bate cap in cap gradele care le cisteste senzorul cu pozitia volanului, adica daca volanul meu sta drept si senzorul al trebuii sa l citeasca drept nu? cum fac asta? cum vad gradele pe care le citeste senzorul?

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa nu mai rotesti volanul la cursa maxima pana nu citesti valorile ce le indica senzorul de rotire volan. Risti sa rupi banda de airbag. Valorile le vezi la diagnoza pe 03 ABS & BRAKES.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!