Jump to content

Consum Carburant


IS06BLU
 Share

Postare recomandată

Salut! Propun sa facem public (ce-i care doresc bineinteles) cosumul real( oras - afara) al tuturor modelelor Seat(model, an fabricatie, motor, consum sport - normal). Let's begin! :(

Incep eu:P...toledo gt ,1992, 2,0i, normal (9% oras-7% afara), sport(14% oras - 11% afara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cornel.B

    77

  • Cristian

    57

  • IS06BLU

    34

  • GildedBullet

    24

afara 10?? dar o frigi un pic...nu te-ncurci...

eu am mers cu o altea 1.6i de la bucuresti la mare si inapoi si calcata a consumat apx.13. calcata inseamna 170 pe autostrada si apoi depasiri dupa posibilitati...motorul de 1.6 nu e prea competitiv pe altea cu 4 oameni si bagaje...

cu audi a3 1.9tdi 105cp, in aceleasi conditii am mers cu consum 6.5~7.

in oras octavia2 1.9tdi 105 cp consuma de la 7 (circulatie normala, fara ac, fara talpa) si pana la 10 (circulatie mare, ac, condus nervos).

Modificat de Dreleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza din semnatura:

In oras (nu chiar la ore de varf) - 8.5 - 9 %

Afara - 6.5-7 %

Combinat - 7.5 %

Mers semi-sportiv

Ce-i drept, daca as merge la ore de varf, estimez un consum de 10 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Ibiza iulie2005 1.2

9% oras

8% afara - da, turata bine si mers pe la 150-160

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 1.2 , noiembrie 2003, aprox. 34.000 Km

8,7-9% oras ( in zilele cu stat in coloana urca si la 9,5-9,8%)

6,6-6,8% afara ( ultima oara cand am mers destul de mult cu 120-140 km/ora a luat 6,7%). Cel mai putin in afara a scos nevasta-mea acum vreo juma de an cand i-am zis a nu depaseasca 100km/ora si a scos pe Focsani-Bucuresti 5,4%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Ibiza 1,2 iunie 2004

In oras cu aer conditionat si pedala calcata fara nici o mila pt consum: 9,5 (mai mult de atat nu a consumat niciodata)

Afara cu viteza medie de 80km/h (asta inseamna ca vede f des 120/130km/h) consuma 7/8. Daca merg cuminte rau consuma 5/6.

In oras cu un plin merg 430/440 de km pana se aprinde beculetul de la rezervor. Pe urma mai merg linistit inca 50 de km.

off topic: acum ca este frig afara este recomandat sa se mearga macar cu jumatate de rezervor din cauza condensului care se poate forma pe peretii rezervorului .....si pe urma surpriza...ai apa in benzina :(

Seat ibiza 1,2 mai 2005

Merge numai in oras si cu un plin face 470 de km pana se aprinde beculetul.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 2000 km si in oras consuma 10,5 - 11 %, mai putin nu cred sa scoata vreodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 2000 km si in oras consuma 10,5 - 11 %, mai putin nu cred sa scoata vreodata

<{POST_SNAPBACK}>

Cam multisor pentru un motor de 1.4 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma mira. Doar ma costa. Dealer-ul mi-a spus de la inceput ca o sa-mi ia cam 11 vara cu AC. Si in carte producatorul spune 8,8 % in oras, dar nu spune si in ce conditii de trafic. Macar daca n-ar mai trece de 10% ar fi bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci posesorii de 1.2 ce sa mai zica? Un consum de 8 sau 9 % in oras e mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci posesorii de 1.2 ce sa mai zica? Un consum de 8 sau 9 % in oras e mic?

<{POST_SNAPBACK}>

Mie mi se pare enorm de mare la un motor de 1.2...consuma mai mult decat o dacie cu motor de 1.3 :) ..si de aici multe se pot spune... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca daca mergi cu Ibiza de 1.2 cum ai merge cu Dacia de 1.3, ai scoate consumul super mic. Ia sa mergi cu Dacia de 1.3 cu 170 km/h , sa schimbi vitezele la peste 4000 de ture, sa vezi consum acolo! Plus ca Dacia 1.3 nu are AC... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca daca mergi cu Ibiza de 1.2 cum ai merge cu Dacia de 1.3, ai scoate consumul super mic. Ia sa mergi cu Dacia de 1.3 cu 170 km/h , sa schimbi vitezele la peste 4000 de ture, sa vezi consum acolo! Plus ca Dacia 1.3 nu are AC...  :unsure:

<{POST_SNAPBACK}>

Asa e...bine ca dacia nu ajunge la 170 doar daca e vale.. :banghead: ...insa la viteza aia cre'ca iti ia 12..13%.. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibiza 1.2 iulie 2002

urban intre 7.5 si 11.5

extreurban....la ritmul meu(adica f rar a5a)cam.......10

<{POST_SNAPBACK}>

Multisor 11 jumate...o calci nu o lasi sa se gandeasca prea mult.. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza tampita..sapt trecuta mecanicii au obs ca de la inghet frana de mana imi frana in mers o roata pe spate...ma intreb cata benzina am ars de aiurea din cauza asta..!? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia o puteti continua pe PM aici discutam de consum, nu de eventualele probleme care se manifesta prin consum marit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o roata conteaza mult la un motor de 2000cc. apropo, ai tambure sau discuri pe spate?

<{POST_SNAPBACK}>

;) discuri B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

@IS06BLU: iti aduca aminte ca ai mai fost avertizat o data, vrei incerci si a doua oara? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 1.4 - septembrie 2004 - aprox. 11.000 km

urban cu aer - 10%

urban fara aer 9%

afara - Bucuresti - Suceava 6.5 - am mers anul trecut de Craciun si era gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 1.4 - septembrie 2004 - aprox. 11.000 km

urban cu aer - 10%

urban fara aer 9%

afara - Bucuresti - Suceava 6.5 - am mers anul trecut de Craciun si era gol

<{POST_SNAPBACK}>

Observ ca e o diferenta de un 1% cu clima...si tu ai motor de 1.4...aceeasi diferenta se pastreaza daca am motor mai mare(2,0)!? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!