Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

cat e un polish? :D ... + 1L benzina :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele de smoala cu cat sunt mai vechi cu atat ies mai greu.Eu le scot lejer cu spray de curatat frane,nu trebuie sa frec deloc,dar nu las sa treaca mai mult de 2-3 zile de la aparitia lor pe masina.

Trebuie manuit cu mare atentie acest tip de spray,fiind foarte puternic,daca freci putin deja ai luat mare parte din lac,daca insiti si apesi ai luat si din vopsea,se vede pe carpa.

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu-l mai folosi! De ce ai vrea sa folosesti o solutie periculoasa pentru vopsea cand sunt atatea dedicate?! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi recomandati si mie o solutie pentru scos petele lasate de pomul de deaspra parcarii? petele sunt ca niste picaturi de apa.. arata destul de urat cand masina este crata... multumesc.

De pe geamuri cu motorina pot sa scot urmele de zmoala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru petele de la pom se recomanda o decontaminare cu argila(clay-dupa cum spunea si Toni) , eu as spune sa faci o decontaminare generala, deoarece sigur nu strica si nici nu cred ca masina a avut parte de asa ceva.

Pt bitum sunt destule solutii dedicate care isi fac treaba cu brio ( Acrysol 1Z ).

Cauta pe google decontaminare cu ajutorul argilei si sigur vei gasi si niste tutoriale foarte bune.Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna bine,mersi de pont. o sa postez aici ce voi face. mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi recomandati si mie o solutie pentru scos petele lasate de pomul de deaspra parcarii? petele sunt ca niste picaturi de apa.. arata destul de urat cand masina este crata... multumesc.

De pe geamuri cu motorina pot sa scot urmele de zmoala?

Poti incerca cu Mafra PULIRESINA. Nu l-am folosit, dar pentru asta este conceput. Merge si cu argila dar cred ca este mai anevoios.

Cum ti-a ajuns smoala pe geamuri :blink: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu-l mai folosi! De ce ai vrea sa folosesti o solutie periculoasa pentru vopsea cand sunt atatea dedicate?! :vaidecapulmeu:

Asta e alegerea mea,nu inteleg de ce intrebi.

La o asemenea intrebare puteam sa iti raspund "D'aia!" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt punctele de smoala eu am luat un spray, "asphalt remover" de la BioLine, cred ca de prin carreffour sau brico; nu a fost scump, dar isi face treaba bine.

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt pe geam niste mici urme de negreala, doar de la zmoala de pe strada cred ca a sarit, ca nu vad altceva de unde... sau poate a sudat cienva langa masina si a sarit material pe geam... o sa vad. mersi de sfat pentru curatatul petelor de pom. la spalatorie un turc vroia sa-mi poliseze masina cu 3 milioane cu un aparat sofisticat cum imi explica mine, e :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu-l mai folosi! De ce ai vrea sa folosesti o solutie periculoasa pentru vopsea cand sunt atatea dedicate?! :vaidecapulmeu:

Asta e alegerea mea,nu inteleg de ce intrebi.

La o asemenea intrebare puteam sa iti raspund "D'aia!" :)

Sunt doar curios de ce ai folosi o solutie care recunosti ca este foarte periculoasa pentru vopsea si pe deasupra nu este nici eficienta :blink: . Cu o solutie dedicata de curatarea bitumului nu strici nici vopseaua si inlatura bitum de ani de zile fara probleme, iar pretul este asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele de smoala cu cat sunt mai vechi cu atat ies mai greu.Eu le scot lejer cu spray de curatat frane,nu trebuie sa frec deloc,dar nu las sa treaca mai mult de 2-3 zile de la aparitia lor pe masina.

Trebuie manuit cu mare atentie acest tip de spray,fiind foarte puternic,daca freci putin deja ai luat mare parte din lac,daca insiti si apesi ai luat si din vopsea,se vede pe carpa.

Pai daca e periculoasa de ce o mai recomanzi, adica de ce sa se chinuie omul cu o solutie care poate mai mult strica decat face bine !

Eu as incerca tot timpul sa aleg ceva care da rezultate fara sa provoc alte daune...Daca tu consideri ca e folositoare atunci e bine, dar nu cred ca trebuie recomandate si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, probabil ca si folosind flexul, arzatorul cu gaz sau alte solutii mai neobisnuite ar avea ca rezultat eliminarea petelor de smoala, insa asta nu inseamna ca si trebuie sa le folosim. Atata timp cat exista solutii speciale pentru asa ceva, nu vad de ce ai vrea sa incerci pe vopseaua masinii substante care nu sunt recomandate specific pentru asemenea pete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune solutii sunt cele dedicate , se gasesc in benzinarii si supermarket-uri.Petele negre provin de la bitum/emulsie si cel mai bine sa le curatati cat mai devreme .Puteti incerca servetele umede pt copii sunt foarte eficiente , eu lucrez in domeniu asfalt :Driver: si mereu am probleme cu petele de bitum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima oara am folosit sprayul de discuri sa scot o urma neagra(lunga de vreo 40cm si lata de vreo 5cm) lasata de un cetatean care m-a agatat,a mers perfect,dar am observat sa se cam ia lacul daca freci tare,oricum am revopsit in final partea aceea de caroserie pt ca era si infundata.

Avand experienta cu acest produs l-am incercat si la urme de smoala.

Nu imi place sa cumpar tot felul de produse pt fiecare tip de pata in parte,mi se pare ca sunt luat de fraier,in genul Renault,iti schimba becurile din far la 90.000km pt "siguranta"

Nu sunt genul obsedat care se zvarcoleste noaptea in pat daca are o zgarietura sau vreo urma mica pe masina.

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru geam am folosit wd-40...si chiar am avut multe pete pe parbriz + geamuri sofer si spate+luneta

pentru caroserie se pare ca din multitudinea de solutii cea mai buna e benzina....merge smoala destul de usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumarat de la Lukoil o solutie pentru indepartarea petelor de tot felul, erau mentionate si petele de zmoala, rasina etc... Surpriza nu e bun de nimic, acum sper sa ajung sa cumpar de la mafra produsul lor de curatare a petelor lasate de copaci..

Am incercat si cu motorina, urmele copacilor nu dispar, dar parca le curata, dar nu total...

Modificat de ti3sto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristi_eftimie

dati-mi si mie o idee ce solutie/spuma/sampon auto as putea folosi impotriva insectelor si a propolisului de albine (ceva sa mearga utilizat la curatitorul cu presiune)deoarece acela recomandat de producatorul curatitorului,nu are niciun efect

ms

Modificat de Electrick's
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
Razvan Constantin

Probabil este topicul corect, deci o sa reintreb aici.

Cu ce elimin petele de insecte?

Am folosit aceste 2 produse dar fara rezultat.

Alte idei daca aveti si daca este posibil fara polish?

WhatsApp Image 2017-11-16 at 10.53.56.jpeg

WhatsApp Image 2017-11-16 at 10.54.00.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

@rayn ai avut pete din alea de spuneai ca sunt super glue? 

Mi-am comandat acest produs https://www.amazon.it/gp/product/B00GA4Y9ZM/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 

Revin cu detalii dupa test, sa speram ca va avea efect, daca nu voi comanda si Arexons. 

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si pete din acelea dar le-am inlaturat cand erau ''proaspete'' nu dupa ''3 saptamani''.Eu il folosesc cu succes vara,pulverizez pe parbriz,las 1/2 minute dupa care folosesc stergatoarele.Curata parbrizul cam 97%.Pe caroserie il folosesc la spalatorie inainte sa-i faca exteriorul,aplic pe pete las cca 4/5 min dupa care  apa cu presiune.Dizolva inclusiv petele de rasina.Nu se aplica cand masina sta in soare sau tabla este incinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

As dori o recomandare pentru o soluție de curățat care nu ataca vopseaua.

Picură de la centrala unui vecin, deasupra locului de parcare, picături albicioase care nu se curata la spălătorie. Nu imi dau seama daca este calcar sau altceva.

Chestia asta o pateam si la fosta masina, mai ales iarna.

La o spălătorie din zona după ce mi-au spălat masina, peste aceste pete mi-au dat cu o soluție cu tenta albastruie dintr-un bidon mare. Petele s-au curățat destul de ușor dar nu au vrut sa-mi spună ce soluție este.

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija caci condensul de la centrala este foarte acid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!