Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

eu mi-am dat jos pragurile sport si erau prinse cu sloala sau mastic.Aveti idee cu ce sa curat stratul ala destul de gros?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru curatat insecte de pe spoiler, capota am folosit un produs de curatat vase de la amway. dupa multe incercari cu diferite produse, am gasit pe acasa un produs de la astia si chiar da rezultate. insectele erau cam de mult timp pe masina si multe dupa cateva drumuri pe A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit ieri un produs pentru petele de bitum de pe praguri. L-am luat din Kaufland, se numeste IADA este la 5 ron si este fff bun. Bafta!

PS: Sa nu folositi motorina pentru ca mi-a indepartat vopseaua de pe un prag(greseala mea ca m-am luat dupa altii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc o carpa de bbc imbibata cu motorina, pt a curata petele de smoala/bitum/etc., de f multi ani de zile si nu am avut nicio problema niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru insecte sunt o gama mai larga. Ce va pot recomanda pentru petele de smoala.si orice murdarie ce iese mai greu mai ales de pe jante e un spray : WD 40. Eu l-am gasit in Praktiker. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu, WD 40, pur si simplu le inmuia si se scurgeau ca in desene animate. Si nu a lasat urme pe vopsea. Cu el am scos si urmele ramase de la scotch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru indepartarea punctelor de smoala si gudron eu folosesc un spray,se numeste Sonax terr entferner.Este foarte eficient,se aplica pe suprafetele contaminate si in maxim 30 secunde punctele respective incep sa se dizolve,se clateste cu apa si gata.Produsul costa aproximativ 20 lei!

post-20522-1276193435_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva poze cu produsul mentionat de cata5maj in actiune:

Solutia aplicata:

DSC02472.jpg

Dupa 30sec - 1minut am sters cu o laveta de bumbat:

DSC02474.jpg

Si un guguloi mare de smoala:

DSC02475.jpg

DSC02476.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim toni de fotografiile explicite ... si eu vreau sa achizitionez un astfel de spray ... Oare se duc petele de bitum si de pe jante cu acest produs ? Cata poti confirma? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat cu benzina si nu am reusit, o sa incerc azi cu motorina sa vadem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim toni de fotografiile explicite ... si eu vreau sa achizitionez un astfel de spray ... Oare se duc petele de bitum si de pe jante cu acest produs ? Cata poti confirma? :)

Bineinteles, se poate folosi si pe jante. Daca intr-adevar este bitum le va curata, daca insa sunt depuneri metalice de la placutele de frana atunci nu rezolva nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...................................... daca insa sunt depuneri metalice de la placutele de frana atunci nu rezolva nimic.

Si pe astea cu ce le cureti (eficient si cat de cat rapid) ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am curatat jantele cu detartrant...6 lei din piata,au iesit ca noi,nu a atacat vopseaua sau altceva,e riscant,stiu.jantele sunt OEM(vopsea orig si asta cred ca e un aspect imp de au rezistat perfect)...Am incercat inainte cu o solutie de 57lei de la sonax,s-au curatat in mare parte dar au ramas multe depuneri de la placute

ON :petele alea de smoala ies lejer cu WD40....eu am scos cu WD40 si urme de vopsea(de la masini care m-au atins)

Modificat de iorgunicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Davides,l-am folosit si pe jante,e foarte ok pentru eliminarea bitumului(nu ataca jantele),dar nu are niciun efect asupra celebrelor puncte negre provenite de la placutele de frana.Eu am scapat de ele prin revopsire...si asa am frecat de mi-au iesit ochii pana s-au dus :icon_thumright:

Aer Curat, eu am incercat solutiile de mai jos...sunt foarte bune impotriva mizeriei,a grasimilor,dar nu preau au efect asupra acelor depuneri metalice.Cred ca singura solutie este curatarea jantelor mult mai des pentru ca praful de placute sa nu mai aiba timp sa se lipeasca de jante.Am mai vazut un produs laudat care ar elimina aceste puncte,dar nu prea mai am incredere.Se numeste Acrysol!

post-20522-1276265069_thumb.jpg

post-20522-1276265077_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru capacele originale eu folosesc Triumf - produs de Farmec!

- face minuni si nu lasa urme

- dizolva depunerile de ferodou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny dny,sincer pe capace poate si eu as folosi triumf sau detartrant,insa pe jantele de aliaj nu cred ca este o idee buna...chiar daca initial se vor pastra intr-o stare buna,ulterior,dupa folosiri repetate,cred ca vor avea de suferit.Acum,revenind la depunerile de ferodou sau 'negreala' care se depune pe jante in timpul mersului...asta se poate curata cu o apa folosind o perie moale sau cu un turbojet,nu trebuie cine stie ce solutii.Noi incercam sa gasim un produs care sa dizolve punctele negre lipite pe jante sub acest strat de praf provenit de la placute.Sincer nu stiu daca aceste depuneri metalice apar si pe capace sau numai pe jantele din aliaj...ma gandesc ca poate pe plastic nu sunt asa aderente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe astea cu ce le cureti (eficient si cat de cat rapid) ? :)

Eu am folosit 1Z Wheel Cleaner, dar are un efect limitat. Curata o parte dar nu in intregime. Este o solutie acida, asa ca atentie cu ea, nu folositi in soare sau pe jante incinse si nu lasati mai mult de 1min pe janta. De asemenea, daca jantele au lacul/vopseua sarita pe alocuri s-ar putea sa le faca mi mult rau daca nu este limpezit din abundenta.

O alta metoda este cu argila (clay), mai anevoiasa si nu foarte rapida, dar merge.

Aer Curat, eu am incercat solutiile de mai jos...sunt foarte bune impotriva mizeriei,a grasimilor,dar nu preau au efect asupra acelor depuneri metalice.Cred ca singura solutie este curatarea jantelor mult mai des pentru ca praful de placute sa nu mai aiba timp sa se lipeasca de jante.Am mai vazut un produs laudat care ar elimina aceste puncte,dar nu prea mai am incredere.Se numeste Acrysol!

1Z Acrysol este destinat inlaturarii bitumului sau siliconilor de pe suprafete vopsite. Nu se atinge de praful de placute, fiind un solvent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu cativa stropi de smoala pe masina de cateva saptamani bune. banuiesc ca ar fi iesit mai usor daca incercam sa-i inlatur imediat

sa folosesc motorina sau solutii dedicate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot stropi de smoala am sters si eu astazi de pe praguri si usile fata cu un spray degripant de la ma-fra, cu acelasi spray am inlaturat si niste excremente de albine care erau din primavara pe plafon si pana astazi nu gasisem nici o solutie sa le elimin.

Poti incerca si cu un WD-40 sau altceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Zilele astea m-am trezit si eu cu jumate de masina plina cu pete de smoala...la spalatorie mi-a zis ca o curatare costa cam 50 de ron...merita oare?

Am si spray wd 40...pot sa incerc cu asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WD 40 e foarte bun. Mi-a scos pete de smoala vechi, de anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit de benzina ca ar curata petele de smoala sau de gudron, nu am avut ocazia sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...

Ieri seara cred ca am frecat vreo 2 ore cu motorina...WD-40...si un spray din Auchat ABRO de 10 Ron...

Da foarte greu a mers, si din cate am obs cred ca am mai si zgariat putin vopseaua...si inca nu am terminat...iar smoala nu a mers de peste tot...

Probabil o sa incerc si cu benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bujulache ... incearca si cu benzina poate mai faci niste zgarieturi sa fie mai uniforme ... sorry de postul ironic dar nu m-am putut abtine :D ...

de claybar ai auzit? chiar face treaba ... se da cu o solutie pt. a inmuia acele puncte apoi se trece cu argila ... uita-te peste tutorialele lui colin sa vezi cum se foloseste ! ... Decat sa tot zgarii masina :( ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davides, e ok...oricum masina va primi un polish in curand...

mi se pare cam scump clay...totusi o sa incerc si cu benzina:) :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!