Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Am folosit si eu tar remover luat de la augsburg, marca Sonax, cel recomandat de Ice. E bun, eficient, dar pt smoala si atat. Restul de puncte rosiatice-portocalii (probabil ceva de la pomi) nu se duc. Si intradevar si dupa miros si dupa consistenta, poti sa juri ca e motorina... amestecata cu ceva mai rapid volatil. Cred ca data viitoare incerc si eu cu motorina E3.

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

cu se pot indeparta petele de smoala de pe caroserie adunate de pe drumurile patriei noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu , exista produse speciale pentru asa ceva , cauta si tu la benzinarii sau la magazinele de profil , mai poti incerca cu benzina dar sa nu apesi tare. Ce culoare are masina de pe care vrei sa inlaturi smoala, gudronul depus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lut un produs numit NIGRIN care este super bun , scoate acele pete scoate chiar si urma de adeziv ramasa de la un autocolant pe caroserie, din alea de scrie ro pe ele, si care la spalatorie nu l-au scos .L-am luat de la rompetrol dar nu mai stiu pretul, este o sticluta de plastic mica cu pipeta in cap este mica cam cat palma si e triunghiulara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt solutia asta de curatat gudronul este un diluant care nu ataca vopseaua , daca ai curaj sa te risti poti incerca cu diluant ordinar dar fa proba intai pe o piesa vopsita cu vopsea auto , nu pe masina , freci bine si vezi cum se comporta , daca vezi ca nu e nici o problema atunci poti da si pe praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa scot pete de asfalt cu o solutie numita WD40, pe care am luat-o de la un magazin auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

WD40 si doar atat pe sticla este bun cam la toate. Firma producatoare are situl - http://www.wd40.com . Sunt multe substante la ei de ingrijit auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece periodic toti (oare?) facem curatarea injectoarelor prin adaugarea in benzina de solutii speciale, ca sa nu mai dam banii pe produse specifice de "tar remover", putem folosi putin din acel injector cleaner (care e un amestec de derivati petrolieri) pentru indepartarea petelor de gudron de pe vopsea> Eu l-am folosit glorios si merge f bine fara sa matuiasca vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul recomandat de KLF este foarte bun. Masina mea este alba si am curatat smoala de pe ea cu o carpa moale si motorina. A iesit excelent. Ca sa nu freci mult iti recomand sa plimbi fara sa apesi f tare carpa cu motorina peste zona cu smoala, lasi pelicula de motorina sa dizolve smoala cca 5 min. si revii si insisti. Carpa trebuie spala cu motorina din cand in cand ca sa nu intinzi motorima cu smoala peste tot.

Spor la treaba ( dupa ce termini spala masina cu un sampon auto si ceruieste-o!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca am descoperit vw forum!sunteti de un mare ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai asa ca tu nu ai o problema in adevaratul sens al cuvantului... sa vezi cand ai sa ai o problema reala si nimeni nu stie ce e , vii aici pe forum si ai sa descoperi ca sunt oameni cu mare experienta VW si te vor ajuta... oricum, esti bine venit si daca poti vreodata ajuta pe cineva , sa nu eziti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Petele de smoala le-am indepartat cu petrol. Am pus petrol pe o carpa si...OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,daca incerci la o spalatorie auto trebuie sa aiba ei o solutie pentru asta.costa mai mult dar....cred ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TEER ENTFERNER (Tar remover) de la SONAX ... the best! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pete de smoala de pe caroseria masinii cu metoda clasica --- motorina .

Iese tot si pe deasupra mai si luceste : ))))).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,Deca Flash MA*FRA super bun. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si de pe jante aceleasi produse? Am intrebat la Autosoft (vulcanizare) si mi-au zis c-au o solutie in sediul de la Fundei.

Problema e ca s-a mers cu jantele astea cand era marea asfaltare si e f. multa smoala pe ele, inclusiv pe interior si dezechilibreaza f. mult roata, ca sa nu mai zic ca arata si urat.

Cred c-o sa trec pe la ei sa mi le faca calumea si pe interior. Revin cu rezultate :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu benzina rezolvi foarte usor, zic eu. Inmoaie smoala si nu afecteaza deloc vopseaua. E testat de mine si pe caroserie. Eventual pe jante incearca sa "umezesti" prima data cu benzina si dupa aceea sa insisti cu o carpa inmuiata in benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina?! Errr.... sigur sigur nu face rau la lacul lor sau la luciu... Mi-e cam frica ca e si masina mamei si ma impusca daca o stric :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand urmatorul produs, eu l-am folosit si este foarte eficient impotriva smoalei pe care o folosesc cei care asfalteaza drumul prin Bucuresti:

http://www.mafra.ro/?id=55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 de grame de benzina si am rezolvat problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Cu benzina am rezolvat problema fara sa atace lacul. :)

Am facut proba mai intai pe fusta barei spate.

Numa bine

Modificat de PCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am folosit DECA FLASH de la ''MA-FRA''.Foarte multumit de rezultate.Dizolva gudronul de pe caroserie in cateva secunde.Dupa aceea se clateste cu apa. :offtopic: Se gaseste in Carrefour,costa in jur de 10 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!